איזי כהן: "לא קיבלתי הוראה מהבעלים להכין את כלל ביטוח למכירה"

מנכ"ל כלל ביטוח על מכירת כלל פיננסים: "היינו חייבים להפסיק את הדימום; אי אפשר כל הזמן להזרים כסף" ■ מנכ"ל כלל פיננסים: "המו"מ לא הושפע מכך שהראל היא אחת מנושי אי.די.בי אחזקות, חד משמעית לא"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"אי אפשר כל הזמן להזרים כסף מלמעלה - לא ככה מקיימים עסק", כך אמר הערב איזי כהן, יו"ר כלל פיננסים ומנכ"ל כלל ביטוח, בנוגע לעסקה למכירת פעילות הליבה של בית ההשקעות (קרנות הנאמנות וניהול התיקים) להראל תמורת כ-210 מיליון שקל.

"היינו צריכים להחליט - או להפסיק את התמיכה בכלל פיננסים או להזרים הון מאוד גדול כדי לשפר את המצב. מאז כניסתי לתפקיד, אני בודק את כל הפעילויות הלא רווחיות שאין להן אפשרות השבחה. המטרה שלי היתה להפסיק פעילויות שאינן יכולות לשאת בעצמן את המחויבות שלהן", אמר.

איזי כהןצילום: TheMarker

כהן מדגיש שהעסקה הנוכחית למכירת פעילות הקרנות והתיקים עשויה להגדיל משמעותית את יתרות הנזילות של כלל פיננסים. "בנוסף למזומנים שיש בקופה ול-70 מיליון שקל שהתקבלו ממכירת טיטניום (בית ההשקעות האמריקאי שהיה בבעלות כלל פיננסים ונמכר לאחרונה - ע"א), העסקה תשפר את הנזילות של כלל פיננסים ותעלה אותה ל-300 מיליון שקל".

- האם הכסף יישאר בקופת כלל פיננסים או יועבר כדיווידנד?

"לא נמשוך את הכספים לפני התשלום לבעלי האג"ח. הכסף נועד לתשלום החוב ולהקטנת הוצאות המימון. כרגע החוב של כלל פיננסים לבעלי האג"ח עומד על 240 מיליון שקל, ויש גם הלוואת בעלים של 160 מיליון שקל".

- מדוע סיווגתם בדו"חות האחרונים את כלל פיננסים כנכס אסטרטגי, למרות שהתכוונתם למכור את החברה? האם ניסיתים להימנע בכך מביצוע הפחתות?

"כלל פיננסים היא עדיין נכס אסטרטגי מבחינתנו. היינו שם ואנחנו עדיין רוצים להיות שם, אבל לא היה ניתן להביא כיום את התמורה. היינו חייבים להפסיק את הדימום".

- האם מוצדק להחזיק מטה ניהולי ומנכ"ל לחברה שכמעט ואין בה נכסים?

"המנכ"ל (יורם נווה, ע"א) ימשיך איתנו. יש לו לפחות עוד 3 חודשים להמשך הטיפול בעסקה הנוכחית עד לסגירה הסופית שלה. לאחר מכן אני אמשיך להחזיק אותו קרוב אליי. הוא ישתלב".

- איך אתה רואה את הבעלות של חברות ביטוח על בתי השקעות? האם מדובר במודל שיכול להמשיך להתקיים?

"אני חושב שכל חברה תצטרך לעשות חשבון נפש. יש היום רגולציה, ירידה בדמי הניהול ויש תחרות די קשה. אני מניח שעיקר הפעילות של חברות הביטוח תתרכז בפעילות הליבה – פנסיה וגמל. כל פעולה צדדית תיאלץ להישקל".

-האם הגעת לכלל ביטוח כדי לאפשר לקבוצת אי.די.בי לממש את הנכס כמה שיותר מהר במחיר גבוה?

"אני באתי כי אני מאמין בפוטנציאל של כלל ביטוח. הגעתי כי אני מאמין שאוכל להשביח ולהציף ערך ברור. לא קיבלתי הוראה כלשהי מהבעלים להכין את העסק למכירה".

"נחזיק בברוקראז בשנה הקרובה"

יורם נווה, מנכ"ל כלל פיננסים, הסביר את ההחלטה למכור את פעילות הקרנות והתיקים של בית ההשקעות: "אנחנו מחלצים לאחור, בצורה אחראית וקפדנית", אמר. נווה מדגיש שבכוונת בית ההשקעות להמשיך ולפעול בתחום הברוקראז', באמצעות החברה הבת (60%) כלל ברוקראז'. "אנו מתכוונים להמשיך ולהחזיק בחברה לפחות במהלך 12 החודשים הקרובים".

- האם המו"מ למכירת הקרנות והתיקים הושפע מהעובדה שהראל היא אחת מהנושים של אי.די.בי אחזקות, שהחלה בגיבוש הסדר חוב?

"חד משמעית לא. אני אישית הייתי במו"מ. המחיר התחיל נמוך יותר, למדתי משהו מאיזי כהן. היה ברור לנו בכלל פיננסים שאנחנו לא נמצאים בליבת הפעילות של כלל ביטוח. חשבנו שנכון למכור את הפעילות לגוף בינוני כמו הראל. שזה הדבר הנכון. היו מספר הצעות, ובאף אחת מהן לא באו עם מחיר ראוי והגון".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker