פרסום ראשון

כלל פיננסים מתפרק: מכר פעילות התיקים והקרנות להראל

הרכישה נעשתה לפי מחיר של 210 מיליון שקל ■ בתיקים ובקרנות של כלל פיננסים מנוהלים כ-20 מיליארד שקל

אסא ששון
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון
ערן אזרן

כלל פיננסים מתפרק מנכסיו: בית ההשקעות מקבוצת אי.די.בי, שהפסיד במהלך השנים האחרונות מאות מיליוני שקלים, מוכר את פעילות קרנות הנאמנות ותיקי ההשקעות לידי המתחרה הראל פיננסים מקבוצת הראל השקעות - כך נודע ל-TheMarker. בכך למעשה, מוכר כלל פיננסים את כל פעילויותיו העיקריות כשברשותו נשארות אחזקות זניחות בחברות החיתום כלל (10%) ובמחלקת הברוקראז' (60%).

מכירת קרנות הנאמנות והתיקים נעשית בתמורה ל-210 מיליון שקל, כאשר 185 מיליון שקל ישולמו עבור הקרנות, והשאר עבור התיקים (ללא ניהול פוליסות חיסכון פיננסי עבור כלל ביטוח). קרנות הנאמנות, שנשאו בעבר את השם אילנות בטוחה, נרכשו על ידי כלל ב-2006 מידי בנק דיסקונט תמורת כ-580 מיליון שקל. מחיר הרכישה מגלם הפסד של כ-400 מיליון שקל לכלל פיננסים בתוך כ-6 שנים.

בסך הכול, בקרנות הנאמנות של כלל (90 קרנות) מנוהלים כיום כ-10 מיליארד שקל. בפעילות התיקים מנוהלים כ-8 מיליארד שקל, כש-3 מיליארד שקל מתוכם הושקעו בקרנות של כלל. עם השלמת העסקה, יגדל היקף הנכסים המנוהלים בהראל ביטוח ופיננסים ויסתכם בכ-140 מיליארד שקל – בדומה לשני המתחרים הגדולים פסגות ובית ההשקעות המתמזג דש-מיטב. חברת הקרנות של הראל תיהפך לשלישית בגודלה עם נכסים בהיקף של כ-29 מיליארד שקל - לאחר בתי ההשקעות דש-מיטב ופסגות.

בעקבות העסקה צפוי כלל פיננסים לרשום בדו"חותיו לרבעון הרביעי הפסד של כ-32 מיליון שקל. עיקר ההפסד נובע מהפער הקיים בין מחיר המכירה של קרנות הנאמנות להראל (185 מיליון שקל, כאמור) לבין שוויין בספרים. כמו כן, כלל צופה הפסד נוסף של כ-22 מיליון שקל, כתוצאה מהפחתת נכסים קבועים אחרים וכן בשל הפרשות לעובדים.

מכירת הקרנות במידה רבה סגירת מעגל למנהליו של הראל פיננסים - שמעון אלקבץ (יו"ר) וסמי בבקוב (מנכ"ל). בעת מכירת הקרנות ב-2006 אלקבץ עמד בראש חברת ניהול הקרנות כשזו נמכרה ב-2006 לידי כלל פיננסים, ובעבר (בסוף שנות ה-90 ובתחילת ה-2000) ניהלו את אילנות-בטוחה, שהחזיקה בקרנות הנאמנות שנמכרו מאוחר יותר לידי בית ההשקעות כלל פיננסים.

אלקבץ הסביר היום כי רכישת קרנות הנאמנות ופעילות ניהול התיקים תואמת את אסטרטגיית החברה להתמקד בעסקי הליבה - ביטוח וניהול נכסים והשקעות. "אנו בוחנים עסקאות מעת לעת, ובעסקה זו אנו מזהים פעילות איכותית עם אנשים מקצועיים, המשתלבת היטב בליבת העסקים של פעילות הפיננסים בהראל". אלקבץ הדגיש עוד כי הראל נערכת לקליטת הפעילויות ולשימור קהל הלקוחות.

סופו העצוב של כלל

העסקה היום מסמלת במידה רבה את סופו העצוב של כלל פיננסים, שנחשב בעבר לאחד מבתי ההשקעות המבטיחים בשוק ההון הישראלי. בשנת 2007 הונפק בית ההשקעות לפי שווי של 1.3 מיליארד שקל. אולם, סדרה של החלטות שגויות שהתקבלו על ידי בעל השליטה נוחי דנקנר הובילו להשמדת ערך משמעותית, כשב-2011 הוא נמחק מהמסחר עם הפסד של 60% ביחס למחיר ההנפקה.

בשנים האחרונות נאלץ בית ההשקעות לספוג הפסד של מאות מיליוני שקלים. בין 2009 ל-2011 הפסיד כ-250 מיליון שקל. ההפסדים נבעו מכמה גורמים משולבים, כשביניהם שחיקה בדמי הניהול הנגבים בקרנות הנאמנות, ירידה בפעילות הברוקראז' והחיתום, ועלויות מימון והוצאות תפעוליות גדולות. לצד ההפסדים התפעוליים, במהלך השנים האחרונות נאלץ בית ההשקעות לבצע מחיקות על ההשקעה בקרנות הנאמנות של אילנות ובחברת ניהול הנכסים בחו"ל טיטניום.

חוסר האיזון הפיננסי ממנו סבל בית ההשקעות, בא לידי ביטוי בהזרמות ההון התכופות מהחברה האם – כלל ביטוח. רק לפני כחודשיים הודיעה כלל ביטוח כי תזרים עוד 50 מיליון שקל לחברה ב-2013, על מנת שבית ההשקעות יוכל לעמוד בתשלומי החוב שלו לבעלי האג"ח ולבנקים. בסך הכול מאז 2010 הוזרמו לכלל פיננסים כ-300 מיליון שקל.

"תנאי התחרות בשוק הביאו לכך שבשנים האחרונות קיימת מגמה משמעותית של ירידה בדמי הניהול על הנכסים כאשר מנגד גמישות החברה לצמצם בהוצאותיה מוגבלת, דבר המחייב היקף נכסים משמעותי גדול יותר לשם הצגת רווחיות", הסביר היום מנכ"ל כלל פיננסים יורם נווה. "עם השלמת העסקה, תשפר כלל פיננסים משמעותית את תזרים המזומנים בחברה לטובת עמידה בהתחייבויות שלה".

ולמרות דבריו של נווה, נראה כי העסקה למכירת כלל פיננסים עשויה לשרת במיוחד את החברה האם – כלל ביטוח. מאז נכנס איזי כהן - מנכ"ל כלל ביטוח החדש - לתפקידו לפני כחודשיים, הוא פועל במרץ לשם "ניקוי אורוות" כללי. במסגרת אסטרטגיה זו, פעל כהן למכירת הפעילויות המפסידות של כלל פיננסים, במטרה למנוע את המשך ההפסדים לחברה האם וההזרמות, תוך התמקדות בפעילות הליבה - ביטוח ופנסיה.

כך, לפני כחודש ימים מכר כלל פיננסים את פעילות ההשקעות שלו בחו"ל (טיטניום) תמורת 18 מיליון דולר - מחיר שגילם הפסד של 30 מיליון שקל. כמה שבועות לאחר מכן מכר את אחזקתו בחברת כלל פיננסים נגזרים וכעת, גם פעילות חברת הברוקראז', שבה שותפה חברת ג'י.ג'י.איי (רונן ויסרברג, נאור אל חי ויובל בן זאב), עומדת "על המדף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker