קרן הפנסיה גילעד: "הסדר החוב של אי.די.בי לא ראוי, לא סביר, לא הגיוני ולא הוגן"

המנכ"ל: "לא נסכים להסדר החוב הנוכחי שהציעה החברה. מי שנותן את החלק הארי בו הם הנושים" ■ ערמוני מעוניין כי אייל גבאי יתמנה כמומחה מטעם ביהמ"ש לפקח על ההסדר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"מבחינתנו, הצעת החברה אינה ראויה, לא סבירה, לא הוגנת ולא הגיונית. אי אפשר להסכים להסדר חוב, שמי שנותן את החלק הארי בו הם הנושים", כך אמר יואב ערמוני, מנכ"ל קרן הפנסיה לעובדים דתיים גילעד, וחבר בנציגות האג"ח של אי.די.בי אחזקות.

ערמוני אמר: "החברה הזו חייבת 1.7 מיליארד שקל לקופת גמל ופנסיה, בהן מחזיקים כלל אזרחי ישראל. היא נחשבה לחברה בטוחה, ועליה והאנשים שמובילים אותה סמכו שיחזירו את החוב. עכשיו הם רוצים שנעשה תספורת עמוקה, ונפרוס להם את ההחזר על תקופת זמן בלי סבירה כדי שיחזירו לנו אותו. הם לא מעניקים לנו ריביות גבוהות כפיצוי, אלא ריבית נמוכה - כשהם מציעים למחזיקים ליהנות מהרווחים רק במקרה בו שווי חברות המטה יעלה".

נוחי דנקנר ב-2011צילום: אוליבייה פיטוסי

הוא מדגיש, כי "ככל שהדבר תלוי בי, הסדר כזה לא יעבור מבחינת גלעד קופות דתיות. באי.די.בי חייבים להבין, כי בהסדר חוב 3 מרכיבים חיוניים: הראשון הוא תרומת בעלים - הנעדרת מההסדר הנוכחי, השני הוא המרה לאקוויטי מניות של החברה, כשבהסדר שהוצע אין המרה כזו - אנחנו לא מקבלים חלק מהחברות. המרכיב השלישי הוא תספורת מצומצמת. במקרה הנוכחי הם מציעים לנו תספורת עמוקה שאנחנו לא מוכנים לקבל".

ערמוני הסביר: "הם מאחדים את כל 5 הסדרות הארוכות והקצרות ל-3 סדרות מבלי להבדיל ביניהן, כאשר כל הסדרות שהם מעוניינים להנפיק מוצעות עם מח"מ ארוך, אף שהסדרה הכי ארוכה כלל לא צמודה למדד. לצד כל זאת, הריביות שהם מציעים מאוד נמוכות לעומת הסיכון של החברה. אנחנו לא מוכנים לקבל את הציפור על העץ שנקראת הפנטום. אני בחרתי להיות משקיע בחברה דרך האג"ח, בו אני לא נהנה מעליית ערך של נכסי החברה אלא מתזרים מוזמנים קבוע המעניק לי הכנסה קבועה. עכשיו הם קובעים בשבילי שהאג"ח יהיה תלוי בעליית הערך ותזרים המזומנים מאוד נמוך".

לדעת ערמוני, "הבעיה המרכזית בהצעה הינה האמון בחברה, שמבחינתי ירד לשפל המדרגה. במאמצים רבים מאוד, הצלחנו להגיע לפני חודש להסדר. זה היה אמור לבסס את האמון בינינו מחדש, כיוון שקודם לכן החברה לא שיתפה פעולה. עכשיו אנחנו רואים שהם משתפים פעולה באופן עקום. ההצעה במתכונת הנוכחית לא תעבור. אם לא תהיה ברירה, אחרי מארס - התקופה בה הסכמנו לא לנקוט בכל פעולה משפטית - אנחנו נפרק את החברה".

ערמוני מעוניין, כי אייל גבאי יתמנה מטעם ביהמ"ש כמומחה שייפקח על הסדר החוב באי.די.בי אחזקות. "לצערי, המועמדות של דורית סלינגר נדחתה על ידי ביהמ"ש, ועתה אנחנו חייבים למצוא מומחה בעל מספר תכונות כגון יושרה והבנה כלכלית עמוקה. גבאי, שכיהן כמנהל רשות החברות הממשלתיות ועתה מנהל כספי עמיתים של קופת גמל במיליארדי שקלים, מתאים לתפקיד. הוא מבין במקרו כלכלה ויכול להוביל הסדר חוב גדול בסדר הגודל של חברת אי.די.בי, בה מושקע כל עם ישראל".

עוד אמר על גבאי, כי השנים בהן כיהן בתפקידים שונים במשרדי ראש הממשלה, מעניקים לו את היכולות והמומחיות הנדרשת. לדעת ערמוני, הוא לא נגוע בניגוד העניינים שחוששים ממנו. "בהסדר חוב כזה לא צריך משהו שעשה הסדר חוב בעבר, אלא מישהו עם הבנה כלכלית רחבה, ושכל ישר היכול לראות את הנתונים בצורה רחבה. לדעתי, לא צריך לתת את התפקיד למומחה מחו"ל, כיוון שיש מספר מומחים ראויים בישראל. אני לא צריך שחקן זר שיבין מה נכון עבור העמיתים הישראלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker