אי.די.בי מציעה למחזיקי האג"ח הסדר חוב הדוחה את התשלום ב-15 שנה

אי.די.בי מציעה להנפיק שלוש סדרות חדשות בשווי של 1.7 מיליארד שקל אשר יישאו ריבית של 2% שתעלה לאחר חמש שנים ל-3%-4% ■ בכיר בשוק: "ההצעה הנגדית של מחזיקי האג"ח הינה פירוק" ■ אי.די.בי: "אין תספורת - מדובר רק בפריסה שונה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אתמול בפעם הראשונה הציגה חברת אי.די.בי אחזקות בשליטת נוחי דנקנר לנציגות מחזיקי איגרות החוב את הסדר החוב אותו היא מציעה להם.

נציגות מחזיקי אגרות החוב וביניהם נציגים של אקסלנס גילעד והראל, נאמני מחזיקי איגרות החוב השונים עו"ד נדב וייסמן ונעם שרון, נותרו המומים לראות כי נציגי החברה ובעל השליטה נוחי דנקנר, מציעים לדחות את החוב בעד 15 שנה לשנת 2028 בתמורה לקבלת 180 מיליון שקל בלבד.

נוחי דנקנרצילום: מוטי קמחי

אין מדובר בהזרמה מכיסו של דנקנר - אי.די.בי אחזקות ממשיכה לבנות על אותה אופציה שטרם מומשה על ידי המשקיע הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין בגנדן. באי.די.בי לא שוכחים את 40 מיליון השקל אותם כבר הזרימו לחברה בעלות השליטה גנדן ומבהירים כי סך ההזרמה מכיסם הינה 220 מיליון שקל.

במצגת אשר הוצגה על ידי יריב פילוסוף, מנכ"ל חברת הייעוץ גיזה, הבהירה החברה כי היא מעוניינת לקבל לידיה את איגרות החוב הקיימות בשוק ובתמורה תנפיק שלוש סדרות חדשות בהיקף כולל שווה ערך של 1.7 מיליארד שקל ללא כל בטחונות חדשים.

הסדרה ראשונה היא סדרה של 650 מיליון שקל אשר תתחיל להיפרע בעוד 5 שנים ב-5 תשלומים שווים עם ריבית הצמדה למדד. קיימות כמה אמות מידה פיננסיות - תנאי לחלוקת דיווידנד מרמת מינוף מסוימת. ריבית של 2% בתקופת הגרייס שתעלה ברגע שמתילה להיפרע הקרן.

הסדרה השנייה הינה 650 מיליון שקל נפרעת מהשנה ה10 והילך בחמישה תשלומים גם שם קיימת ריבית נמוכה בהתחלה של 2% שעולה - לה גם תתווסף אופציית פנטום.

סדרה שלישית 650 מיליון שקל סדרת בולט אשר הקרן והריבית תיפרע בעוד 15 שנה בבת אחת.גם לסדרה זאת תתווסף אופציית הפנטום

אופציית הפנטום מעניקה למחזיקים הזדמנות ליהנות מעליית ערך של שש החברות הטובות של אי.די.בי מכתשים אגן כלל ביטוח שופרסל סלקום נכסים ובניין וקרדיט סוויס. עלייה של כל השש חברות יחדיו בממוצע ב-50% תעניק לבעלי האג"ח זכות להנות מ-5% מהתוספת בשתי הסדרות. התוספת הינה או במניות או באג"ח של אי.די.בי אחזקות.

החברה מאמינה כי עלייה בשווי חברות המטה תזניק גם את מניית אי.די.בי אחזקות.

ההסדר אשר הוצע לא מציג כל הזרמה נוספת של בעל השליטה דנדקר, אשר בסופו של יום גם לא ניזק מההסדר שכן אינו מידלל בשעה שהחברה נשארת בשליטתו. החברה גם לא הציגה לנוכחים כל תוכנית איך היא עומדת לייצב את שאר החברות בהם היא מחזיקה במורד הפרמידה.

כדי שהמחזיקים יאמינו בתוכנית ההסדר המוצעת הובאו לישיבה המנכ"לים השונים של החברות הבנות והנכדות להציג לנציגי מחזיקי אגרות החוב כמה החברות המוחזקות במורד הפרמידה טובות ובשווין בשוק בעת זו לא אקטואלי ולכן קיים להם אפסייד השבחה עצום שגם הם יוכלו לראות מהעלייה בשווי.

בשוק ההון קיבלו את ההסדר המוצע בתדהמה . בכיר בשוק ההון אמר הבוקר לאחר שעודכן על ההצעה כי "הצעה אטרקטיבית נגדית מטעם המחזיקים תהיה לחלק בעיין את מניות אי.די.בי פיתוח. ההצעה הנוכחית מטעם המחזיקים משמעותה פירוק תוך זמן קצר. אין כל תועלת בכך שדנקנר נשאר הבעלים".

נציגות מחזיקי איגרות החוב טרם נפגשה בשביל לגבש את עמדתה בנושא אך קשה להאמין שהצעה מהסוג הזה תתקבל על ידה ."ההצעה הנוכחית לא תהווה בסיס למשא ומתן ואנו נבדוק את כל האפשרויות העומדות לנו " הסביר מקורב לנציגות.

מהחברה נמסר "אין תספורת, אנחנו המחזיקים יראו את אותו הסכום שחייבים להם היום בתוספת ריבית . מדובר רק בפריסה שונה".

עוד נודע ל-TheMarler כי בישיבה הציגה החברה למחזיקים חלופה שנייה למחזיקים בשתי הסדרות הארוכות לקבל כסף מזומן באופן יותר מהיר. בתגובה הגיבו המחזיקים "אנו מבינים כי כאן טמונה התספורת" שכן הם לא מאמינים כי דנקנר יצליח לגייס כסף לשלם את הסכום של 1.3 מיליארד שקל של אותן שתי הסדרות באופן מלא. לגבי אופצייה זו הצדדים יאלצו להמשיך ולנהל משא ומתן מה גובה התספורת.

מקורב לחברה הסביר כי "השוק חייב להבין את מבנה החוב של אי.די.בי אחזקות. אנחנו יושבים בראש הפרמידה ולמעשה לאף אחד אין בטחונות, לא לבנקים ולא למחזיקים.

"חייבים להדגיש כי אין מדובר בתספורת, שכן אותם 1.7 מיליארד שקל יחזרו בשלושת הסדרות למחזיקים בתוספת ריבית על מנת שהחברה תצליח לשרת את החוב. החברה בעצם מציעה לכל אחד מהמחזיקים השונים בסדרות לא משנה אם מדובר בסדרה קצרה או ארוכה לקבל 33 אגורות בסדרה א' החדשה 33 אגורות בסדרה ב' ו33 אגורות בסדרה ג'".

לטענת המקורב לאיומים של המחזיקים שישתלטו על החברה יסלקו את דנקנר ויחלקו את מניות אי.די.בי פיתוח כדיווידנד - אין רגליים כי כולם מבינים שקיימים כוחות חזקים יותר אשר השתלטו על איגרות החוב באי.די.בי פיתוח - אשר יהנו ממהלכים אגרסיבים של מחזיקי אגרות החוב באי.די.בי אחזקות.

הוא הוסיף כי "יחסית ליתר הטייקונים בשוק אשר ביצעו תספורת כאן אין תספורת, ההזרמה בהסדר המוצע גדולה יותר באופן יחסי ממה שראינו בהסדרים אחרים. במהלך הפגישה הצגנו להם תוכנית ייעול לחמש החברות העיקריות בהם מחזיקה אי.די.בי אחזקות . כולם רואים שמצב אותם חברות השתפר בתקופה האחרונה זה בה לידי ביטוי בדו"חות הכספיים ובתגובה של השוק אליהם".

מקורב לפרשה אמר כי "מאוד חשוב לנוחי שיהיה מתווה שיכלול הסדר של תשלום חוב מלא החוב בלי תספורות. הוא לא מסכים עם הגישה שתדחייה היא תספורת ומכיוון שצריכים להחזיר כ-2 מיליארד שקל לבנקים ולמחזיקים יחדיו ויכולת ההחזר של אי.די.בי נמוכה צריך טווח ארוך מאוד. הפיצוי האמיתי הינו מנגנון אפסייד משמעותי על חברות הבנות. דווקא כאן יש מנגנון אפסייד משמעותי ואמיתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker