התסכול של דנקנר

איזה אינטרס יש לכור ברכישת כלל ביטוח חוץ מלהציל את בעל השליטה?

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> "אדם מביט אל התהום. אין דבר שמביט אליו בחזרה. זה הרגע שבו הוא צריך למצוא את האופי שלו, וזה מה שימנע ממנו ליפול לתהום" - כך אומר אחד הברוקרים הוותיקים בסרט "וול סטריט" של אוליבר סטון (1987).

נוחי דנקנר מביט על הפירמידה שהרכיב באי.די.בי ועיניו כלות. בראש הפירמידה ניצבת חברת אי.די.בי אחזקות עם חובות של 2 מיליארד שקל, קופת מזומנים מצומקת של 200 מיליון שקל, והערת עסק חי שצמודה לדו"חותיה. במורד הפירמידה הוא רואה את כור, שנהנית מקופת מזומנים דשנה של כ-2.2 מיליארד שקל ושעמה אפשר לעשות לא מעט דברים. לכור יש גם אופציה למכירת 40% ממכתשים אגן ששוויה כמיליארד דולר, ומניות של קרדיט סוויס בשווי של כ-4 מיליארד שקל. גם לה יש חובות כמובן, אבל אין לה כל בעיה לשרת אותם.

הבעיה היא שהמזומנים והנכסים הטובים והנזילים של כור נמצאים רחוק, ואי אפשר להעלות אותם בזריזות כדיווידנדים שלוש קומות מעלה, לאי.די.בי אחזקות. זה השלב שבו צריך להסתכל לתהום המצולות בעיניים ולהמציא תחבולות.

צילום: אוליבייה פיטוסי

אז דנקנר מנסה. לפני כשנה ניסה דנקנר לרקום מהלך למיזוג כור עם דיסקונט השקעות. כך ניתן היה לקרב את כור וקופתה עוד קומה מעלה, ולקצר את הדרך למזומנים הנכספים. מנהלי אי.די.בי ודסק"ש ניסו לקדם את המהלך בשוק ההון, ונתקלו בלא מעט התנגדויות. בעיקר התנגדו לכך בעלי האג"ח של כור, שחששו כי כושר הפירעון לניירות שלהם ייפגע. בשלב מסוים, בגלל ההידרדרות בשוויין של כור ודסק"ש, המהלך כולו נעצר.

הניסיון השני, יצירתי ונועז בהרבה, היה לפני כחודשיים. הרעיון שהעלו באי.די.בי כלל רכישה של כור במלואה והכנסתה לתוך אי.די.בי אחזקות, תוך קבלת מימון של מאות מיליוני דולרים בהלוואה מקרן ההשקעות האמריקאית KKR. לא ברור עד כמה הרעיון הזה היה מעשי, אבל הוא בהחלט הצביע על יצירתיות גדולה ומחשבה מחוץ לקופסה. כמו הרבה רעיונות יצירתיים, גם הוא התאדה במהירות.

כעת מגיע רעיון חדש מבית מדרשו של דנקנר - ניצול קופת המזומנים של כור לרכישת כלל ביטוח, שמוחזקת בידי אי.די.בי פיתוח, בעסקת בעלי עניין תמוהה למדי. באופן הזה ניתן יהיה להעביר סכום גדול, אולי 2 מיליארד שקל, מכור לאי.די.בי פיתוח. לאי.די.בי פיתוח יש אמנם יתרת רווחים שלילית שמונעת ממנה כרגע לחלק דיווידנדים, אבל הצפתה במזומנים עשויה להקל על העברת סכומים כלשהם ממנה לאי.די.בי אחזקות. הרעיון הזה נראה אולי לא רע מצדו של דנקנר, אבל ספק רב אם הציבור שצריך לאשר אותו צריך לתת לכך יד. היסטוריית עסקות בעלי העניין שרקם דנקנר אינה סיבה טובה לאשר לו מהלך כזה. העסקה שבה מכרו דנקנר ושותפו אבי פישר לאי.די.בי פיתוח את חברת התעופה ישראייר עמוסת החובות, צריכה לשמש תמרור אזהרה נגד מהלך כזה.

ובכלל, למה כור, שהיא חברת השקעות ציבורית צריכה לקנות דווקא את כלל ביטוח? האם כור בחנה אי פעם כניסה לתחום הביטוח? האם היא בדקה אפשרות לעסקות דומות בעולם? איזה אינטרס יש לה לעשות עסקה כזו חוץ מאשר להציל את בעל השליטה שלה? ניגוד העניינים כאן זועק לשמים. דנקנר מבקש למכור את כלל ביטוח כדי לייצר מזומנים לאי.די.בי פיתוח? בבקשה. שיתכבד וימצא לה קונה מבחוץ במחיר ראוי של קונה מרצון ומוכר מרצון. השימוש במזומנים של חברה בת ציבורית נראה כמו עוד תרגיל שמעביר נכסים מכיס לכיס במטרה לקנות זמן יקר. זאת לא עסקה שמייצרת ערך אמיתי, ולא ברור במה היא תועיל לכור או למחזיקי ניירות הערך שלה מקרב הציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker