אמנון גולדשמידט יעמוד בראש ועדה להסדרת הלוואות במוסדיים

הגופים המוסדיים הגדילו בשנים האחרונות את ההלוואות המשמשות את החברות הציבוריות והפרטיות בדרך כלל לפרויקטים ספציפיים - אשראי שמהווה חלופה לאשראי בנקאי; כעת האוצר מנסה להסדיר כללים לאופן מתן ההלוואות

נתן שבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נתן שבע

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, פרופ' עודד שריג, הקים ועדה מקצועית שתציע דרכים להסדרת מתן הלוואות מותאמות (Tailor made). בראש הוועדה יעמוד המפקח על הבנקים לשעבר, אמנון גולדשמידט.

הלוואות מותאמות אלו הן הלוואות פרטיות שניתנות על ידי גופים מוסדיים שמהוות חלופה לאשראי בנקאי, וניתנות בדרך כלל לפרויקט מסוים של חברה אחת - פרטית או ציבורית. בשנים האחרונות הגבירו גופים מוסדיים את השקעתם בהלוואות אלו, והן מהוות כ-3% מסך נכסי הגופים המוסדיים בסוף 2012 - כ-27 מיליארד שקל. סכום זה עדיין רחוק מאוד משיעור ההשקעות של הגופים המוסדיים בהלוואות דומות בעולם.

מנכ"ל משרד האוצר דורון כהן ושר האוצר יובל שטייניץצילום: אמיל סלמון

הגופים המוסדיים החלו לגוון את תיק ההשקעות שלהן בשנים האחרונות באמצעות מתן הלוואות שכאלה גם בניסיון להגדיל את התשואה. בתחום הזה מובילות חברת הביטוח הראל והפניקס. כעת מבקש הממונה על שוק ההון לקבוע סטנדרטים למתן הלוואות עוד בשלבי ההתפתחות של תחום פעילות זה, מתוך רצון 'להגן על כספי החוסכים', לפי גורמים באוצר. לכן התבקשה הוועדה לבחון ולהמליץ על כלים שיש להעמיד לרשות גופים מוסדיים כדי לאפשר להם להתמודד ביעילות עם הלוואות מותאמות, החל מהעמדתן, דרך הטיפול בהן ועד לפירעונן, לרבות הטיפול בהלוואות בעייתיות.

האוצר הסדיר במסגרת ועדת חודק הגבלות על ההשקעות של גופים מוסדיים בהנפקות פרטיות וציבוריות. כעת הוא מנסה להסדיר גם מצב שבו גוף מוסדי אחד נותן הלוואה לגוף אחר. הבעיות יכולות להתעורר למשל במקרה של חדלות פרעון, אז יצטרך גוף מוסדי אחד להשתלט על חברה שתקרוס למשל.

בוועדה, שצפויה לסיים את עבודתה תוך ארבעה חודשים, יהיו נציגים מטעם הרגולציה אבל גם נציגים מהגופים המוסדיים. בראש הוועדה יעמוד ד"ר אמנון גולדשמידט, לשעבר המפקח על הבנקים. גולדשמיט הוא אביו של ארז גולדשמיט, מנכ"ל אי.ב.אי.

חברי הוועדה הנוספים הם: פרופ' אסף חמדני, מומחה לרגולציה של שוק ההון באוניברסיטה העברית, אמיר הסל, האחראי על מערך ההשקעות בקבוצת הראל, יו"ר ועדת השקעות עמיתים בפניקס, יעקב רוזן, ראש המחלקה העסקית במשרד פישר בכר חן וול אוריון, עו"ד אברמי וול, המשנה ליועץ המשפטי במשרד האוצר, עו"ד נטע דורפמן-רביב, יועץ בכיר ליו"ר הרשות לניירות ערך, עו"ד מוטי ימין, סגנית בכירה לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, רו"ח הילה בן-חיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker