לאומי: "לא צפויה עליית מחירים בשוק הדיור בשנה הקרובה"

כלכלני לאומי מעריכים כי ההאטה הכלכלית במשק תרסן את הירידה בהיצע הדירות ותשאיר המחירים ברמתן הנוכחית

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן פרוינד

הירידה בהיצע הדירות לא צפויה להוביל לעליות מחירים בשוק הדיור בשנה הקרובה". כך מעריכים הבוקר (ו') כלכלני בנק לאומי, במסגרת הסקירה השבועית שלהם. כלכלני הבנק התייחסו לירידה שחלה בהיצע הדירות הבלתי מכורות שנבנו ביוזמה פרטית בחודש האחרון.

המלאי הבלתי מכור של הדירות עמד בחודש נובמבר על כ-14.9 אלף יחידות דיור חדשות, בהשוואה לרמת מלאי ממוצעת של כ-15.6 אלף יחידות דיור בשנת 2012. כלכלני הבנק מסבירים כי "הירידה היא נגזרת ישירה של הירידה הניכרת בהיקף התחלות הבנייה, כאשר רמתן ברבע השלישי של 2012 היתה נמוכה במיוחד בהשוואה לשלוש השנים האחרונות".

צילום: תומר אפלבאום

למרות שיעורה הנמוך של הריבית על המשכנתאות, כלכלני בנק לאומי סבורים כי בשנה הקרובה תיתכן התמתנות של הביקוש לרכישת דירות, על רקע האטה בפעילות הכלכלית במשק. ירידה זו, תרסן לטענתם את הירידה בהיצע הדירות ותשאיר את מחירי הדיור ברמתן הנוכחית.

"אנו מעריכים שמגמת הירידה בהיצע הדירות לא תוביל לעלייה בלחצים לעליות מחירים בשוק הדיור בטווח של השנה הקרובה. בטווח הרחוק יותר, תוואי מחירי הדירות יהיה תלוי במדיניות הכלכלית של הממשלה החדשה" כתבו הכלכלנים.

בנק פועלים התייחס בסקירתו לראלי תחילת השנה בשוק המניות הישראלי. לאור זאת, כלכלני בנק הפועלים ממליצים לשמר רמת חשיפה של 60%-70% מהפוזיציה לרכיב המנייתי. ברמת המיקרו, מעריכים בבנק כי ביצועיהן העסקיים של החברות המסוקרות מתוך רשימת ת"א 25 צפויים לרשום מגמה מעורבת בשנת 2013, בהשוואה ל-2012.

"התמונה הכללית תציג להערכתנו שיפור ברווחיות המצרפית של החברות במדד, אולם בחלוקה ענפית, תימשך השונות בין הענפים השונים. אנו מעריכים, כי ענף התקשורת צפוי להמשיך ולסבול מהרעה, כשמנגד צפוי שיפור בענפי המזון, האנרגיה והנדל"ן" סיכמו בפועלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker