הבנק הפדרלי הקפיץ את הדולר ב-1% ל-3.77 שקלים

בכירי הבנק הפדרלי העריכו אמש כי יסיימו את תכנית רכישות האג"ח של הבנק ב-85 מיליארד דולר בחודש ■ היורו התחזק בשיעור של 0.3% ליציג של 4.91 שקלים

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן פרוינד

בכירי הבנק הפדרלי בארה"ב העריכו אמש כי יסיימו את התוכנית שבמסגרתה רוכש הבנק המרכזי אג"ח ב-85 מיליארד דולר בחודש. על רקע זה רשם הבוקר (ו') הדולר עליות שערים של 1% ונחתם בשער יציג של 3.77 שקלים לדולר. היורו התחזק בשיעור של 0.3% לשער יציג של 4.91 שקלים.

בכירי הבנק היו חלוקים בדעתם אם לסיים את התוכנית באמצע השנה או לקראת סופה. כך עולה מפרוטוקול ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שנערכה ב-11 וב-12 בדצמבר ופורסם היום. מדד דאו ג'ונס בארה"ב נסגר אתמול בירידה של 0.2% - ירידה יומית ראשונה זה שלושה ימים; מדד נאסד"ק, נסוג אתמול ב-0.4%; מדד S&P 500, איבד אתמול 0.2%.

צילום: בלומברג

"כמה מחברי הוועדה הביעו עמדה לפיה רכישות הנכסים המתמשכות יידרשו רק עד בערך סוף 2013", ואילו אחרים לא קבעו לוח זמנים כלשהו, לפי פרוטוקול הישיבה. "כמה חברים אחרים גרסו כי כנראה יהיה מתאים להאט או להפסיק את הרכישות הרבה לפני סוף 2013, בשל חששות בנוגע ליציבות הפיננסית או להיקף המאזנים".

בתום ישיבת הריבית של דצמבר, שהפרוטוקול שלה פורסם היום, הודיע הבנק הפדרלי כי יתחיל בביצוע רכישות אג"ח ממשלתיות אמריקאיות בהיקף של 45 מיליארד דולר בחודש, בנוסף לרכישות חודשיות של אג"ח מגובות משכנתאות בהיקף של 40 מיליארד דולר שבהן החל בספטמבר, ובכך הביא את היקף הרכישות החודשי הכולל ל-85 מיליארד דולר. ועדת השוק הפתוח לא קבעה מגבלת זמן או היקף לתוכניות, והודיעה בחודש שעבר כי הרכישות יימשכו "אם לא יחול שיפור משמעותי בתחזית לשוק העבודה".

דולר/יורו
שקל/יורו
שקל/דולר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker