סלינגר לא תפקח על הסדר החוב של אי.די.בי

נאמני איגרות החוב ייאלצו להתכנס שוב ולהחליט על מומחה חדש ■ השופטת ורדה אלשיך: "לא כל טענה בדבר ניגוד עניינים תוביל לפסילה אוטומטית של המועמד אבל מדובר במבחן מחמיר"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה היום את בקשת נאמני אי.די.בי אחזקות למנות את דורית סלינגר, לשעבר מנכ"לית מעלות, למפקחת על הסדר החוב של החברה. בכך קיבל בית המשפט את קביעת כונס הנכסים הרשמי של מדינת ישראל אשר התנגד למינוי.

דורית סלינגרצילום: אייל טואג

כונס הנכסים התנגד למינוי סלינגר שמכהנת כדירקטורית בחברת פרוקוגוניה שבשליטת צחי סולטן, שותפו העסקי של נוחי דנקנר, בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי המציעה את הסדר הנושים. הכונס נימק את התנגדותו גם בכך שלפני שנים לא רבות ביצעה סלינגר מספר הערכות הקשורות לקבוצת אי.די.בי עצמה.

השופטת ורדה אלשיך הזכירה בהחלטתה את פרשת ההסדר בדלק נדל"ן, אשר הביאה ל"תספורת" של 70% למחזיקי האג"ח. לדברי אלשיך, " קם חשש משורה ארוכה של כשלים וחוסר איזון מבני הניצבים מול בעל השליטה אותו משרתת סוללת מומחים ופרקליטים מהשורה הראשונה שהוא מעסיק לבין הציבור המושקע באג"ח. לא רק משום שמול בעל השליטה עומדים הגופים המוסדיים הפועלים בכספם של אחרים ולא תמיד קיימת חפיפה בין תגמול המשקיעים מטעמם לבין השאלה הם יצרו רווח או הפסד אלא גם לנוכח העובדה כי לציבור הרחב אין תמיד כלים לנתח את ההצעה המורכבת של הסדר החוב לבחור בו על פני האפשרות ללכת לפירוק ותביעות אישיות".

אלשייך קבעה כי "המחוקק התכוון להקים מוסד חדש גוף נייטרלי אובייקטיבי לגמרי שאינו קשור במי מהצדדים המסורתיים למשא ומתן נשוא ההסדר החוב, המציע תספורת לא מרנינה שמצפה למשקיעים בסופו".

אלשייך הדגישה כי "יש למנוע תחושה ולו ברמה של מראית עין ציבורית של משחק מכור הנחתך בחדרי חדרים בין שחקנים חוזרים המכירים היטב אלו את אלו באורח אשר לא תמיד שם את האינטרס של הציבור בכלל ושל המשקיע הקטן בפרט במקום הראוי לו."

עתה נראה כי נאמני איגרות החוב של אי.די.בי אחזקות - חברות הנאמנות רזניק פז נבו , שא"ג , הרמטיק, קלדן ושטראוס, המיוצגות על ידי משרד עוה"ד מיתר, ייאלצו להיפגש שנית ולעבור על רשימת המומחים המיועדים לתפקיד ואולי אף להציע מומחים מחו"ל .

השופטת אלשיך הבהירה כי "לא כל טענה בדבר ניגוד עניינים עקיף תביא לפסילת מומחה אולם ברור כי המחוקק בחר במבחן מחמיר ולא פורמלי שמא קיימת רשימת מכולת מצומצמת של קשרים אסורים וכל מה שאינו נופל לתוכן הופל בלתי נחשב או בלתי רלוונטי לבחינת ניגוד עניינים. דומה כי רצון המחוקק הינו כי המבחן יהיה רחב מחמיר ומהותי לשם יש להטות את כפות המאזניים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker