שבוע של עליות נסגר בירידות; ת"א 25 ות"א 100 איבדו 0.9%

בסיכום שבועי מדד ת"א 25 התחזק ב-2.2% ומדד תל אביב 100 ב-2.5%

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור רייך

יום המסחר האחרון של השבוע נחתם במגמה שלילית לאחר "פתיחה אנגלית". זאת על אף העליות החדות בבורסות וול סטריט, שרשמו אמש את פתיחת השנה הטובה ביותר מאז 2009.

בתום המסחר באחד העם אחד העם נרשמו ירידות שערים: ת"א 25 נחתם בירידה של 0.9% ומדד ת"א 100 נחלש גם כן ב-0.9%. מדד ת"א בנקים החסיר 0.7% מערכו ומדד נדל"ן 15 נחלש ב-0.6%. מדד הנפט והגז שהוביל את העליות אמש שינה מגמה היום ונחתם בירידה של 1.4%.

בגזרת המניות בולטת לרעה יצרנית שבבי האינפיניבנד, מלאנוקס, שצנחה ב-17% בתום המסחר לאחר שפירסמה אזהרת רווח לרבעון הרביעי של 2012 אמש בתום המחסר בוול סטריט. האזהרה הגיע לאחר שהחברה איבדה 50% מהשיא שרשמה באוגוסט האחרון. יצרנית שבבי האיניפיניבנד הישראלית חתכה הלילה את תחזית ההכנסות שלה לרבעון הרביעי של 2012 לטווח שבין 121-119 מיליון דולר. מדובר בהורדה של 18% מהתחזית הקודמת שעמדה של 150-145 מיליון דולר.

בשוק ההון מגיבים לירידה בשווי המניה. יוסי אפרתי, מנהל מחלקת השקעות בהכשרה, מסביר כי "החברה פירסמה אזהרת רווח וצופה כי ההכנסות ברבעון הרביעי יהיו סביב 120 מיליון דולר ולא באזור ה-150 מיליון דולר כפי שצפתה החברה ברבעון השלישי. הסיבה לירידה בהכנסות זה ביקושים נמוכים וסביבת מקרו חדשה ובנוסף בעייה טכנית במוצר דגל של החברה המהווה 50% מהמחזור שלה. ההמלצה בשלב זה היא לא מומלץ להיכנס למניה למרות ירידות של כ-20% מאז שפורסמה ירידת הרווח". 

לעומת אפרתי טוען יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון כי "אין להספיד את מלאנוקס. מדובר בחברה עם יסודות טכנולוגיים מצויינים הפועלת בשוק צומח של צורך גובר בהעברת נפחי נתונים גדולים ברחבי הארגון. מטבע הדברים, מתרחשות תקלות בדרך והחברה תידרש ללמוד לנהל ציפיות שוק טוב יותר בעתיד. במידה שהחברה לא תנמיך באופן מהותי תחזיות רווח לשנת 2013, הרי מחירה הנוכחי משקף מכפיל רווח עתידי על בסיס רווחי 2013 של 12-11. מכפיל הרווח נוח ביותר, ביחס למכפילי הרווח בהן נסחרה המניה בחודשים האחרונים".

אייל וולדמן, מנכ"ל ומייסד החברה התראיין ל-TheMarker בעקבות הירידות החדות, והסביר כי התחזית נובעת משתי סיבות: האחת, דחיית חוזה של כ-20 מיליון דולר עם אחד מלקוחותיה למחצית הבאה של השנה הנוכחית, והשנייה - בעיות טכניות במוצר ה-FDR במהירות 56 ג'יגה ביט, שעתידה להיפתר ולא תשפיע על ביצועי החברה בעתיד".

בנושא השמועות שמסתובבות בשוק ההון כבר כמה חודשים לגבי המצב הכספי של החברה, ריבוי השורטים ואזהרת הרווח מסר מנכ"ל מלאנוקס: "שום מידע לא דלף מהצד שלנו, וברגע שיש מידע שחשוב למשקיעים אנחנו מדווחים עליו בצורה המקובלת, המשקיעים מתנהגים כמו משקיעים, העיתונאים מתנהגים כמו עיתונים - ואנחנו מתנהגים במקצועיות".

עוד בלטו בירידות, אלוט תקשורת נפלה ב-10.5% , דש השילה 4% מערכה וכלל ביוטכנולוגיה החסירה 3.7%. לחיוב בלטו נייס וסרגון הדואליות שיפסו ב-3.4% כל אחת ופריגו שהוסיפה 2.7% לערכה.

בסיכום שבועי הבורסה דווקא רשמה עליות נאות - מדד ת"א 25 התחזק ב-2.2% והשלים עלייה של 9.2% בשנת 2012. ומדד תל אביב 100 ב-2.5% והשלים עלייה של 7.2% בשנת 2012. מדד הבנקים זינק ב-3.2% ומדד הנדל"ן רשם עלייה של 4%.

מאקרו

"הנתונים האחרונים שפורסמו למשק הישראלי מצביעים על האטה מסוימת "- כך עולה מסקירה לשנת 2012 ותחזית לשנת 2013, שפירסם יוסי אפרתי, סמנכ"ל ההשקעות בחברת הביטוח הכשרה.

על פי הסקירה של אפרתי "שנת 2012 הסתיימה בתשואות חיוביות במרבית שוקי המניות בעולם וזאת למרות המשבר באירופה. תשואת האג"ח הממשלתיות בעולם המערבי ירדו והניבו למשקיעים רווחי הון. הנתונים האחרונים שפורסמו למשק הישראלי מצביעים על האטה מסוימת דבר שבנק ישראל ראה וע"כ הוריד את הריבית לרמה של 1.75% בהתאם לתחזיות שפרסמנו בחודש הקודם וההערכה שלנו כי נראה בחודשים הקרובים הורדת ריבית נוספת של רבע נקודות האחוז".

מניות במרכז

בנק לאומי (9.79%) בחברת הביטוח הגדולה בישראל - מגדל. הבנק השלים הבוקר מכירה של 51% מהמניות שברשותו (5% ממניותיה של מגדל) במחיר של 5.72 שקלים למניה, נמוך ב-2.25% ממחיר מניית מגדל בשוק הבוקר. המחיר נחשב לגבוה, שכן במכרזים מסוג זה נהוג להעניק הנחה של 2.5% לגופים המוסדיים הרוכשים. 

הזדמנות ישראלית הודיעה אתמול לבורסה בקידוח "אפרודיטה 2" שברישיון "ישי" - אחד מרישיונות "פלאג'יק" שבגבול עם המים הכלכליים של קפריסין. עם זאת, החברה הנשלטת על ידי רוני הלמן ואורי אלדובי, ציינה בהודעה כי נכון לעכשיו לא ייערכו בקידוח מבחני הפקה לגז.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker