הדולר בשפל של 10 חודשים: נחלש ב-0.5% ל-3.71 שקלים

יתרות המט"ח של בנק ישראל שעומדות על כ-75.7 מיליארד שקל איבדו בשנה החולפת 2.3% המהווים כ-6.7 מיליארד שקל

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אמש לאחר שבית הנבחרים בארה"ב אישר את ההסכם שימנע מכלכלת ארה"ב "ליפול מהמצוק הפיסקלי", היום התחדש המסחר במטבע החוץ שנחתם במגמה מעורבת אל מול 2 המטבעות המרכזיים. הדולר נחלש ב-0. 5% לרמה של 3.71 שקלים - הנמוך מאז פברואר 2012. היורו, המטבע של האיחוד האירופי לעומתו התחזק ב-0.15% לרמה של 4.93 שקלים.

ורד יצחקי, מנכ"לית פריקו ניהול סיכונים, התייחסה ליום המסחר וציינה כי "הדולר נחלש היום עם פתיחת המסחר של השנה החדשה. תנועה זו באה בתגובה להסכם שאמנם נחתם בארה"ב, אך הסוחרים בשוק מביעים אי שביעות רצון מהגיבוש הסופי של ההסכמות. הדבר בא לידי ביטוי בגל של מכירות דולרים בעולם וגם בשוק המקומי".

עוד הוסיפה יצחקי "בשוק המקומי הדולר יורד לכיוון רמת 3.7 שקלים לדולר, כאשר פריצת רמה זו תהווה סמן חשוב לשוק שייפתח את הדרך להמשך ייסוף השקל. נציין מנתוני הצמיחה שפירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שלשום אפשר ללמוד שהיחלשות הדולר מהווה פגיעה משמעותית עבור היצואנים, שנאלצים להתמודד עם ההאטה במשק ועם המשבר באירופה".

יתרות המט"ח של בנק ישראל איבדו בשנה החולפת 2.3% המהווים כ-6.7 מיליארד שקל

סטנלי פישר ערם במשך שלוש שנים כ-76 מיליארד דולר שהם 292 מיליארד שקל - פי שש מתקציב הביטחון השנתי של ישראל באמצעות "תוכנית ההתערבות". החל ממרץ 2008, משהגיע שער הדולר לשפל של כ-3.4 שקלים, הודיע בנק ישראל כי בכוונתו להגדיל את יתרות המט"ח שלו ובדצמבר 2010 עברו יתרות המט"ח של הבנק את רמת 70 מיליארד הדולר.

בנק ישראל אף הוריד את שיעור הריבית כמה פעמים בשנת 2012 ובמהלכה ירדה ריבית בנק ישראל ב-1%, מ-2.75% ועד לרמה של 1.75%. במחצית הראשונה של השנה הדולר התחזק מול השקל הישראלי ועלה עד לרמה של 4 שקלים לדולר. אבל מאז אוגוסט השקל שוב נחלש וכיום הוא שוב חזר לרמה של 3.72 שקל לדולר. בסיכום שנתי רשם הדולר ירידה של 2.3% מול השקל.

חזי ינושבסקי ראש מחלקת מחקר ATRADE התייחס לנושא, וציין כי "לדעתי הדולר ימשיך להיחלש מול השקל כחלק מגמה עולמית של היחלשות הדולר בעקבות החתימה על ההסכם בין הרפובליקנים לדמוקרטים שמנע את הנפילה מהמצוק הפיסקלי. בעקבות כך הכסף יוצא ממקום המבטחים אל נכסים בעלי סיכון ותשואות גבוהות יותר ולראייה העליות שנרשמות בבורסות העולם בימים אלו".

"ברם, אם שער הדולר יחצה רף ה-3.69 כלפי מטה אין ספק שיתחילו שוב דיבורים בבנק ישראל על התערבות נוספת. המשבר הבא יגיע בתחילת מרץ אז תיגמר "דחיית הנפקת חובות" של שר האוצר טימותי גייתנר. הקונגרס יהיה חייב להעלות שוב את תקרת החוב לפני תחילת מרץושוב הדולר יעבור טלטלה - אני רק מקווה שבנק ישראל לא יתנהג כמו ספקולנט, כי ראינו הרבה מקרים בעבר שבנקים גדולים מישראל ניסו להתערב בשוק המט"ח ולא הצליחו".

דוגמא להתערבות : ההימור הבריטי

בתחילת שנות ה-90 נכשל הבנק המרכזי הבריטי בניסיונו להתערב בשוק המט"ח. באותה תקופה ניסה הבנק המרכזי האנגלי להביא לעליית שער החליפין של הלירה שטרלינג. ג'ורג סורוס, אחד המשקיעים העשירים בעולם, הימר שהמהלך לא יצלח ויקרוס אל מול המגמה העולמית, כלומר שהממשלה הבריטית לא תוכל להחזיק את ערך הליש"ט מעל לגבול התחתון שקבעה. סורוס מכר בשורט (חסר) מיליארדי ליש"ט, הבנק המרכזי האנגלי נאלץ להודיע על הפסקת ההתערבות בשוק המט"ח, שער הליש"ט צלל וסורוס גלגל לחשבון הבנק שלו יותר ממיליארד דולר תוך ימים ספורים.

על פי דו"ח בנק ישראל האחרון, נראה שבבנק ישראל מרגישים בנוח עם שווי יתרות המט"ח של הבנק. תנאי המשק הישראלי הביאו הבנק לקבוע כי רמת היתרות הרצויה למשק היא בטווח של 65 עד 90 מיליארד דולר. הרמה הנוכחית של היתרות, 76 מיליארד דולר, נמצאת קצת מתחת למרכז תחום היעד הזה.מדיניות רכישת המטבע הפכה את בנק ישראל לספקולנט בשוק ובדומה לספקולנטים הגדולים, הפוזיציה נבנתה בכספם של אחרים, של אזרחי ישראל. 

שקל/דולר
דולר/יורו
שקל/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker