נחתמה עסקת מכירת החזקות לידר בגרינסטון לידי אולטרה אקוויטי

בלידר ובגרינסטון דחו הצעה אחרת למכירת המניות לפי שווי של 63 אגורות ובשווי כולל של 63 מיליון שקל; לפי העסקה תרכוש אולטרה את מניות לידר לפי שווי של 92.5 אגורות - חלק במזומן וחלק בעתיד

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

חברת האחזקות אולטרה אקוויטי הפועלת בתחום חיפושי הנפט והגז הצליחה לשים ידה על הקופה הדשנה של 79 מיליון השקלים המצויה בחברת גרינסטון ונכסי הנדל"ן להשקעה בשווי של 24 מיליון שקל.

היום (ד') הודיעו בעלות השליטה בשלד אסיה פיתוח (הנשלטת על ידי אילון ברוך 32% ודן מור ומנוהלת על ידי כפיר זילברמן) ומטרת מיזוג (הנשלטת על ידי אסיה פיתוח 19.3% וסוחר השלדים ירון ייני 16.3%) כי חתמו על הסכם לרכישת אחזקות לידר החזקות (55.8%) בגרינסטון. בעקבות העסקה מזנקת מניית גרינסטון ב-8.8% ומניית לידר עולה ב-7.14% מנגד מניית אסיפה פיתוח נופלת ב-9% ומניית אולטרה אקוויטי משילה 1%. 

ירון ייניצילום: תומר אפלבאום

במועד הראשון תמכור לידר לאולטרה אקוויטי 45.1% מהון גרינסטון בתמורה ל-92.5 אגורות למניה המשקף תמורה של כ-50.7 מיליון שקל לחברה הבורסאית. 37.28 מיליון שקל ישולמו במזומן בעת השלמת העסקה ויתרת 13.43 מיליון השקלים תועמד כהלוואה על ידי גרינסטון לאולטרה אקוויטי לתקופה של שנה. לגבי יתרת החזקותיה של לידר בגרינסטון, 5.84%, ניתנה אופציות רכש לאולטרה אקוויטי לתקופה של כשנה, במחיר זהה.

לאחר העסקה תגדל קופתה של אולטרה אקוויטי, שהשקיעה באחרונה בחברות שמן ואדן אנרגיה, מ-40 מיליון שקל לסכום כולל של 119 מיליון שקל.

ל-TheMarker נודע כי בפני הדירקטוריון עמדה הצעה נוספת מטעם קרן הון ישראלית שאותה דחה. עיקרי ההצעה היו לרכוש את מניית גרינסטון לפי 93 אגורות בסכום כולל של 63 מיליון שקל - 32 מיליון שקל ישולמו במועד הסגירה והיתרה, 31 מיליון שקל, בתום 12 חודשים.

הקרן הציעה כביטחונות ערבות בנקאית אוטונומית של בנק HSBC בסך 3 מיליון יורו (המהווה כ-50% מיתרת החוב), את כל מניות גרינסטון וביטחונות נוספים אם יידרשו. היה והצעתה לא תתקבל, הציעה הקרן לרכוש 45.1% מהמניות במחיר של 93 אגורות וליצור אופציית מכר על היתרה. שתי ההצעות הותנו בבדיקת נאותות ואישור המוסדות הרלוונטיים של החברה על פי החוק.

מקורב לגרינסטון וללידר הסביר כי דחו את העסקה על אף שמדובר במחיר גבוה יותר. "העדפנו את העסקה הנוכחית שכבר היתה סגורה אחרי כל הבדיקות, מאשר להיתלות במכתב הצעה שאין כל ביטחון כי יושלם לעסקה ממשית. היו לנו סיבות טובות לבחור בעסקה מול אולטרה אקוויטי ולא הקלנו ראש בהצעה הנוספת שעמדה על השולחן".

המקורב ציין כי "הדירקטוריון עשה כל מה שצריך כחוק כדי לקבל את ההחלטה הטובה ביותר לחברה. מדובר בעסקה שאינה עסקת בעלי עניין, לכן אין לנו אינטרס ברוכש אלא לבחור בהצעה הטובה ביותר". הוא הסביר כי לפי ההצעה המתחרה המחיר המיידי היה נמוך יותר מול ההצעה שאותה קיבלו.

לגבי השאלה איך הם התמודדו עם טענות של בעל מניות באולטרה אקוויטי על כך שהחברה לא יכולה לסגור עסקות כל עוד לא מונו לה דח"צים, השיב כי "אני מניח שהם עושים הכל על פי החוק. ערכנו את כל הבדיקות הנדרשות ולכן בחרנו להמשיך בעסקה מול אולטרה אקוויטי".

אולטרה אקוויטי קיבלה היום מרשות ניירות ערך מכתב שבו היא קובעת כי הדו"ח התקופתי ל-30 ביוני 2012 הוגש שלא כדין. לטענת הרשות, במועד אישור הדו"ח לא כיהנה ועדה לבחינת הדו"חות הכספיים כנדרש בחוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker