הראשונה להימחק מהבורסה ב-2013: אלעד קנדה

8.8% מבעלי המניות בחברה הסכימו למכור בחזרה את המניות לאלעד גרופ ■ לשאר תוגש הצעת רכש כפויה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אלעד גרופ של יצחק תשובה, מחזיקה ב-88.5% מאלעד קנדה מחקה את החברה מהמסחר בתמורה לתשלום של 189 מיליון שקל .

יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

תשובה העלה את הצעת הרכש ב-12% למחיר של 16.6 שקל למניה. השער האחרון של המניה בבורסה לפני פרסום תוצאות הצעת הרכש נקבע על 16.4 שקל  - נמוך ב-1% מהצעת הרכש. תשובה תיקן בכך את הצעתו הראשונה לרכוש את המניה בתמורה ל-14.78 שקל ובשווי כולל של 188.67 מיליון שקל (לכל 12.7 מיליון שקל מהמניות החברה, המהוות 11.3% מההון המונפק). המחיר שהוצע בתחילה היה נמוך ב-13.84% מההון המיוחס לבעלי המניות, שהסתכם ב-17.15 שקל למניה וגבוה רק ב-1% ממחירה בבורסה באותה התקופה .

המחיר החדש משקף לחברה שווי של 1.87 מיליארד שקל, ונמוך ב-5% מהשווי לפיו הונפקה לפני שנתיים בת"א. נכון להיום, נסחרת אלעד קנדה לפי שווי שוק של 1.7 מיליארד שקל, הנמוך משמעותית מהונה העצמי המסתכם בכ-2.018 מיליארד שקל. הפער מיוחס לסחירות הנמוכה במניה בממוצע יומי של 160 אלף שקל בלבד וייתכן שגם משקף אכזבה של הציבור מתשובה על רקע הסדר החוב בחברת דלק נדל"ן של תשובה. מאז ששמעו המשקיעים כי תשובה מעוניין לבצע הצעת רכש המניה זינקה ב-50%.

בהצעת הרכש שהתקבלה הציע תשובה לרכוש 13.238 מיליון מניות המהוות 11.7% מהון החברה. בפועל נענו להצעתו רק 8.8% מקרב המחזיקים במניות של החברה .

החוק מאפשר לתשובה לרכוש באמצעות הצעת רכש כפויה את יתר המניות  בעלי המניות מהבעלים שלא נענו להצעה, ובכך למחוק אותה מהבורסה בשל העובדה שהצליח להגיע לאחזקה של מעל 95%.

תשובה הצליח בשבוע שעבר להשלים, בתמורה ל-59 מיליון שקל, הצעת רכש לכלל כתבי האופציה של אלעד קנדה. הנפקת המניות והאופציות של אלעד קנדה בוצעה בחודש אוגוסט 2010 כשכל חבילה כללה 100 מניות, 75 כתבי אופציה מסדרה 1 ו-100 כתבי אופציה מסדרה 2 (שפקעו באוגוסט האחרון). מחירה של כל יחידה ("חבילה") במועד ההנפקה עמד על 1,980 שקל.

שקלול הצעת הרכש הנוכחית למניות החברה והצעת הרכש שהושלמה בשבוע שעבר לכתבי האופציה של החברה, בתוספת הדיווידנדים שחילקה החברה מאז הנפקתה (סך כולל של 70 מיליון דולר קנדי), משקף מחיר של כ-2,199 שקל ליחידה שהונפקה, כך שהצעת הרכש מבטאת רווח של 20% למשקיעים שהשתתפו בהנפקה.

אלעד קנדה הונפקה בת"א באוגוסט 2010 לפי שווי של 2 מיליארד שקל, נמוך משמעותית ממה שקיווה תשובה להשיג. השווי שהוצמד לחברה טרום ההנפקה עמד על מיליארד דולר לפחות אולם החברה נחלה קשיים בהנפקה והצליחה לגייס רבע מיליארד שקל בקושי רב. תשובה עצמו הרים טלפונים למוסדיים, החברה נאלצה להיעזר בחתמים שישלימו את הביקוש, ומתוך 270 מיליון שקל שגויסו - 80 מיליון שקל בלבד הגיעו מהציבור. ההנפקה נסגרה לפי שווי חברה של כחצי מיליארד דולר בלבד. ברבעון השלישי של 2012 רשמה החברה רווח נקי של 16 מיליון דולר קנדי, לעומת רווח נקי של 8.3 מיליון דולר קנדי ברבעון המקביל. עיקר העלייה מיוחסת לרווח בגין מכירה של נכס בקנדה וירידה בהוצאות הנהלה וכלליות.

מהחברה נמסר: "הצעת הרכש הינה בין השאר פועל יוצא של הסחירות הנמוכה של מניית אלעד קנדה מאז הנפקתה, ומכאן שאין ערך מוסף והצדקה הן מבחינת החברה והן וציבור המשקיעים, בהמשך הסחירות של החברה. ביצוע הצעת הרכש יביא בין השאר לחיסכון בעלויות עבור אלעד קנדה, איפשר למשקיעים לממש את אחזקותיהם במחירים הגבוהים ממחירי ההנפקה, וזאת על אף הסחירות הנמוכה במניות החברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker