חשיפת TheMarker |

קשר הכסף של נוחי דנקנר, הקטארים וקרדיט סוויס - הסיפור המלא

כור וכלל ביטוח התחייבו להשקיע 250 מיליון דולר בקרן EMCO, שמנהל קרדיט סוויס ■ הקרן שבה הן השקיעו עד כה 100 מיליון דולר, תפסיק לבצע השקעות חדשות ■ EMCO היתה נדבך נוסף בקשרים הסבוכים שרקם דנקנר עם קרדיט תוך רתימת כספי הציבור

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

>> ביקורת רבה נמתחה בשנים האחרונות על ההשקעה של כ-6 מיליארד שקל שביצעה קבוצת אי.די.בי במניות של הבנק השווייצי קרדיט סוויס. ההשקעה בוצעה באמצעות כור, המחזיקה כעת ב-2.3% ממניות הבנק השוייצי, וההפסד (על הנייר) של כור מהשקעה זו נאמד ביותר מ-2 מיליארד שקל.

ואולם ייתכן שהביקורת על העסקה החמיצה עד כה את הקשרים הסבוכים שרקם בעל השליטה באי.די.בי, נוחי דנקנר, עם הנפשות העיקריות הפועלות בענק הפיננסים השווייצי בחסותה של אותה השקעה; אלה קשרים שעשויים לייצר לדנקנר ערך רב.

הנה דוגמה אחת לקשרים אלה: בנובמבר 2011 העמיד קרדיט סוויס הלוואה של 40 מיליון דולר לאי.די.בי אחזקות. הלוואה זו נושאת ריבית נומינלית של 8.3%.

נוחי דנקנרצילום: אוליבייה פיטוסי

בחודשיים שקדמו למתן ההלוואה נסחרה האג"ח מסדרה ד' של אי.די.בי בתשואות של 10%-12% שהעידו כי מצבה הפיננסי של החברה מידרדר והולך, וכי אין ביכולתה למחזר חובות בשוק. ההלוואה מקרדיט סוויס איפשרה לחברה, הנמצאת בשליטת נוחי דנקנר, אספקת חמצן חשובה, וסיכויי ההחזר שלה אינם נראים טובים יותר מסיכויי החזר החוב לבעלי האג"ח של אי.די.בי.

ביוני 2012 הסתייע דנקנר פעם נוספת בקרדיט סוויס כאשר טומהוק - שבאמצעותה דנקנר מחזיק בגנדן השולטת באי.די.בי - חתמה על הסכם הלוואה עם הסניף הלונדוני של קרדיט סוויס. כנגד ההלוואה, שסכומה אינו ידוע, שיעבדה טומהוק 5.62% ממניות אי.די.בי לטובת קרדיט סוויס.

ואולם סבך הקשרים בין קרדיט סוויס לאי.די.בי אינו מסתכם בזאת.

לפני כשנתיים שילבו קרדיט סוויס ודנקנר ידיים במיזם נוסף, קרן ההשקעות EMCO שנועדה לבצע השקעות במוצרי חוב במשקים מתעוררים. הקרן, שהיקפה מיליארד דולר, גייסה כספים מארבעה גורמים הקשורים לקרדיט סוויס שכל אחד מהם סיפק לה התחייבויות השקעה בהיקף של 250 מיליון דולר.

מטעם אי.די.בי היו אלה החברות כלל ביטוח וכור שהתחייבו להזרים לקרן 125 מיליון דולר כל אחת (וביחד 250 מיליון דולר). השותפים האחרים ב-EMCO הם קרדיט סוויס ושני בעלי המניות הגדולים שלו, אולייאן (Olayan Group) מערב הסעודית המחזיקה ב-6.6% ממניות קרדיט סוויס, ו-QIA מקטאר (Qatar Investment Authority) המחזיקה ב-6.2% ממניות קרדיט סוויס.

ציר הכספים בין שווייץ לתל אביב

קרן EMCO מתנהלת לפי החלטות ועדה מייעצת שבה חברים שלושה נציגים קובעים. כלל ביטוח וכור הסמיכו את דנקנר לשמש נציג מטעמן בוועדה המייעצת. בפועל, דנקנר הסמיך את יו"ר כור, ליאור חנס, לשמש נציג בוועדה. שני החברים הנוספים בוועדה המייעצת הם מטעם אולייאן הסעודית ו-QIA הקטארית. שלושת הנציגים בוועדה של קרן EMCO מחזיקים יחדיו ב-15.15% ממניות קרדיט סוויס ומהווים כוח חשוב בבנק. לקבוצה הקטארית ולקבוצת הסעודית ישנה יכולת השפעה משמעותית בקרדיט סוויס, ונציגיהן משמשים דירקטורים בבנק.

יתרה מזו, מנכ"ל ונשיא החברה הסעודית, עזיז ר.ד. סיריאני (Aziz R.D. Syriani), הוא אחד הדירקטורים הוותיקים בקרדיט סוויס. מאז 2004 הוא משמש יו"ר ועדת התגמול בבנק - תפקיד שמותיר בידיו כוח רב והשפעה בהנהלת הבנק. הנציג של QIA בדירקטוריון קרדיט סוויס הוא ג'אסים חמאד אל טאני.

בחסות כספי הציבור

הכסף המנותב לקרן מגיע, למעשה, מקרב הציבור, העמיתים בגופי החיסכון של כלל ביטוח והכספים של החברה הציבורית כור. עד כה, מתוך התחייבויות השקעה של 125 מיליון דולר הזרימו כור וכלל לקרן 49 EMCO מיליון דולר, כל אחת

האם ההשקעה בקרן ההשקעות הפרטית הוכיחה עצמה? מהנתונים הגלויים המופיעים בדו"חות כור עולה כי בשנת הקמת הקרן (2010) נוצר לה הפסד של 7.5 מיליון שקל. במשך 2011 חילקה EMCO דיווידנדים בסך 11 מיליון דולר לכור ולכלל ביטוח (כל אחת), אבל בסיומה רשמה רווח של 3.3 מיליון שקל בלבד, שהם 0.4% בלבד מנכסיה שהסתכמו בסוף 2011 ב-783 מיליון שקל. מאז לא הוצגו נתונים חדשים ביחס לפעילות EMCO.

ג'אסים חמאד אל טאני, קרן QIA הקטאריתצילום: קרן QIA הקטארית

הקרן גובה דמי ניהול של 1.5% לשנה מהיקף ההתחייבויות אליה. עד כה העבירו כלל ביטוח וכור לקרדיט סוויס דמי ניהול בגין הקרן בסכום של כ-20 מיליון שקל. אתמול נודע ל-TheMarker כי המשקיעים בקרן EMCO החליטו לא לבצע יותר השקעות חדשות. הקרן תפעל מעתה למימוש ופדיון ההשקעות שכבר בוצעו ולאחר מכן תפורק.

לפני שנתיים אמר יו"ר ועדת ההשקעות בכלל ביטוח, עידו דיסנצ'יק: "אנחנו צריכים להגיד תודה לנוחי דנקנר על שהביא לנו את ההזדמנות הזאת". אתמול סירב דיסנצ'יק להשיב על שאלות הנוגעות לקרן EMCO.

דובר אי.די.בי סירב לענות לשאלות TheMarker בנוגע לתשואות שרשמה הקרן מאז הקמתה וכדאיות ההשקעה בה. הדובר מסר כי אין קשר בין פעילותה של EMCO וההשקעות של כור בקרדיט סוויס לאשראי שהעניקה קרדיט סוויס לאי.די.בי.

דובר קרדיט סוויס בישראל סירב להשיב לשאלות TheMarker בנוגע לקרן.

צילום: בלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker