עידן חדש בביטוח

לאחר ביטול ביטוח המנהלים, חברות הביטוח כבר לא יישארו אותן חברות ביטוח

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בפרוש עלינו השנה האזרחית החדשה, ההערכות לגבי המהפך שצפוי ענף הביטוח לעבור השנה שונות, אבל הן כולן אחידות בדבר אחד: מדובר במהפך ענק, אולי אפילו היסטורי. למעשה, נביאי הזעם גורסים כי 2013 היא תחילת הסוף של שוק הביטוח הישראלי כפי שאנחנו מכירים אותו, לאחר שהמפקח על הביטוח במשרד האוצר כרת בפועל את מקור הרווח העיקרי של חברות הביטוח ושל סוכני הביטוח - ביטוח המנהלים.

תחום ביטוח החיים היה היסטורית מקור הרווח העיקרי של חברות הביטוח בישראל, לאחר שתחום ביטוח הרכוש היה תמיד תנודתי ולא מאוד רווחי. בתוך ביטוח החיים, היהלום שבכתר היה תמיד ביטוח המנהלים. למעשה, עד תחילת העשור הקודם הוא היה היהלום היחיד, אלא שמאז רכשו חברות הביטוח את הבעלות על קופות הגמל וקרנות הפנסיה, כך שכיום הן מחזיקות בכל מכשירי החיסכון הפנסיוני. אלא שהמכשירים האחרים אינם מתקרבים כלל לרווחיות של ביטוחי המנהלים. קופות הגמל מתכווצות ונעלמות, ואילו קרנות הפנסיה פורחות ועולות, אבל הרווחיות שלהן נמוכה מאוד - תוצאה של דמי ניהול נמוכים ביותר.

ביטוח המנהלים, לפיכך, הוא מקור לחמן של חברות הביטוח ושל סוכני הביטוח, אלא שעתידו של המקור הזה לוט בערפל. לאחר שהמפקח על הביטוח אסר על חברות הביטוח להמשיך למכור, במסגרת ביטוח המנהלים, מקדם קצבה מובטח (ביטוח מפני עלייה בתוחלת החיים), איבד ביטוח המנהלים את הערך המוסף שלו. אם קודם לכן ביטוח המנהלים היה יכול לשווק את עצמו כמוצר יקר אך יוקרתי, הרי שכיום הוא נשאר מוצר יקר בלי יוקרה. למעשה, זהו מוצר יקר שהוא נחות כמעט בכל תחום לקרן הפנסיה, ולכן הוא נהפך למיותר.

עודד שריג, הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצרצילום: אמיל סלמן

מה חברות הביטוח הולכות לעשות בניסיון להציל את מוצר הדגל שלהן? ההערכה היא שחלקן ינסו לייצר ערך מוסף חדש, כדוגמת הבטחת תשואה לתקופה של חמש עד עשר שנים, במקום הבטחת מקדם קצבה - ואולם בתנאי שוק ההון הנוכחיים יהיה קשה מאוד לייצר הבטחה אטרקטיבית כזו. חברות אחרות ינסו להפעיל את גדודי סוכני הביטוח, שישמיעו סיסמאות שיווקיות - למשל, שקרנות הפנסיה נחותות לביטוח המנהלים, מאחר שהן ביטוח קבוצתי הדדי. זהו ניסיון נחמד, אבל בשוק פנסיה שנעשה והולך מתוחכם יותר, ספק אם זה יצליח. כמעט כל היועצים הפנסיוניים סבורים שמדובר בסיסמאות ריקות, ובכל מקרה שהיתרונות הקלים השמורים לביטוח המנהלים בטלים בשישים לעומת היתרונות העצומים שיש לקרנות הפנסיה. בעיקר, ההפרש העצום במחיר - דמי הניהול המרביים בביטוח מנהלים הם 1.05% מהצבירה, לעומת 0.5% בקרן הפנסיה.

בסיכומו של דבר, כדי שביטוח המנהלים ישרוד, לחברות הביטוח לא תהיה ברירה אלא להפחית את מחירו - לרדת אל מתחת לתקרת דמי הניהול של 1.05%. המוצר היקר והיוקרתי שלהן יהיה חייב להיהפך ליקר הרבה פחות, כתוצאה מאובדן היוקרה, רק שמבנה ההוצאות של חברות הביטוח הוא כזה שכיום קשה להן להוריד את המחיר. הוזלת ביטוח המנהלים תחייב את חברות הביטוח לעבור שידוד מערכות - ולערוך התייעלות פנימית ניכרת והתייעלות ניכרת בקשריהן עם סוכני הביטוח, או במלים פשוטות, קיצוץ בעמלות שמשולמות לסוכני הביטוח.

ההערכה היא, לפיכך, כי המפקח על הביטוח - בבטלו את הבטחת מקדם הקצבה - ככל הנראה הוציא לדרך את אחת המהפכות הצרכניות החשובות שקרו בישראל - מהפכה בהוזלת דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני. ההערכה היא כי לאחר המהפכה הזו חברות הביטוח כבר לא יישארו אותן חברות ביטוח, ובוודאי שסוכני הביטוח כבר לא יישארו אותם סוכני ביטוח.

למעשה, סוכני הביטוח הם החוליה הפגיעה ביותר, שצפויה לשלם את המחיר הגבוה ביותר בעקבות שינוי צרכני כזה. כדי שביטוחי המנהלים יישארו תחרותיים לקרנות הפנסיה, וגם יותירו לחברות הביטוח די מרווח רווח שבכלל יצדיק את קיומן, אי אפשר יהיה להמשיך ולשלם לסוכני הביטוח את אותו מבנה עמלות שמן הקיים כיום.

המשבר, שסוכני הביטוח כמעט בוודאות ייקלעו אליו, הוא גם פתח להזדמנות. במקום לנסות ולשמר את הקיים, ולשלוח את סוכני הביטוח לשווק מוצרים נחותים בעמלות נמוכות, אפשר לנצל את המשבר כדי ליישם את מה שוועדת בכר התכוונה לעשות מלכתחילה - אבל נסוגה: לבטל את מעמד סוכני הביטוח, ולהפוך אותם ליועצים. גדודי סוכני הביטוח, שמשרתים כיום את האינטרסים של חברות הביטוח, יכולים להיהפך לגדודי סוכני ביטוח שמשרתים את האינטרס של הצרכן-המבוטח.

הסוכנים ממילא נמצאים בשטח. הם מחזיקים ממילא בידע ובקשרים המתאימים. רק צריך לנתק אותם מעטיניהן של חברות הביטוח, ולחבר אותם לעטין של הצרכן. שיטה כדי לעשות זאת כבר קיימת, כפי שנקבע לגבי הייעוץ הפנסיוני בבנקים. צריך רק להתאימה לצורכי הסוכנים - כדי שגם הסוכנים, גם המבוטחים וגם שוק הפנסיה כולו ייצאו מורווחים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker