ביטוחי המנהלים החדשים יוצעו בדמי ניהול נמוכים יותר

לפי הערכות, חברות הביטוח צפויות להתייעל וגם להפחית את התשלומים לסוכני הביטוח - בניסיון להתמודד עם התחרות שמציבות קרנות הפנסיה בפני הדור החדש של ביטוחי המנהלים, שאינו כולל ביטוח מפני התארכות תוחלת החיים

מירב ארלוזורוב

>> הפיקוח על הביטוח במשרד האוצר, בראשות עודד שריג, מאשר בימים אלה את ראשוני המוצרים החדשים בתחום ביטוח המנהלים בעידן שלאחר הפסקת הבטחת מקדם הקצבה. הביטוחים החדשים טרם פורסמו, אבל ההערכה היא שחלק גדול מהם יכללו הנחות בדמי הניהול - בניסיון להישאר תחרותיים מול קרנות הפנסיה.

ביטוח המנהלים, שהוא המוצר היקר ביותר בקרב מוצרי החיסכון הפנסיוני, מחפש את עתידו, לאחר שהערך המוסף העיקרי שלו - היכולת להבטיח למבוטחים דרכו הגנה מפני עליה בתוחלת החיים - בוטל. בלי ערך מוסף, חברות הביטוח יתקשו מאוד להצדיק את המשך מכירתם של ביטוחי המנהלים לציבור הרחב.

עקבו אחרי  TheMarker בטוויטר

בניסיון להמציא את המוצר מחדש, חברות הביטוח נוקטות ככל הנראה בכמה דרכים. העיקרית והנפוצה שבהן היא הפחתת דמי הניהול. כמה מהחברות צפויות להציע ביטוח מנהלים עם דמי ניהול פוחתים לאורך השנים (דמי הניהול יירדו עם הגידול בחיסכון הצבור). נוסף על כך, החברות כולן מנסות למצוא דרכים להוריד את דמי הניהול אל מתחת לתקרת דמי הניהול המחויבת על פי חוק (1.1% ב-2013 ו-1.05% ב-2014 מהסכום הצבור ו-4% מההפקדות השוטפות). כדי להגיע לכך, החברות יצטרכו להתייעל, וגם לפתוח מחדש את ההסכמים עם סוכני הביטוח.

פתרון נוסף הוא לנסות ולייצר ערך מוסף חדש - כמו להחליף את הבטחת מקדם הקצבה בהבטחת תשואה על ההשקעות לזמן קצוב. ככל הידוע, כמה מוצרים כאלה נמצאים במשא ומתן בין הפיקוח ובין חברות הביטוח, בניסון להבטיח שהמוצרים יציעו ערך מוסף אמיתי מצד אחד, ולא יהיו יקרים מדי מצד שני.

פתרון שלישי הוא לנסות ולהידמות לקרנות הפנסיה באופי המוצר. חלק מהחברות יציעו למבוטחים יכולת לרכוש ביטוח חיים (ריסק מוות) כקצבה לכל החיים, ולא רק כתשלום הוני חד-פעמי.

פתרון רביעי הוא הפוך: לתקוף את קרנות הפנסיה ולחדד את חולשותן ביחס לביטוחי המנהלים. את ההתקפה הזו יובילו סוכני הביטוח, שהעמלות שהם מקבלים על מכירת ביטוחי מנהלים גבוהות בדרך כלל מהעמלות על מכירת קרנות פנסיה. בין השאר, יחדדו הסוכנים את העובדה כי קרן הפנסיה היא ביטוח הדדי, כך שכל סיכון ביטוחי של אדם אחד פוגע בכל חברי הקבוצה האחרים - בעוד שביטוח המנהלים הוא ביטוח אישי.

נוסף על כך, סוכני הביטוח יזכירו כי בקרן פנסיה יש תקופת המתנה (אכשרה) של חמש שנים, בעוד שבביטוח מנהלים הביטוח תקף החל מהיום הראשון (לאחר שהמבוטח עובר בדיקה רפואית, שאינה קיימת בקרן הפנסיה). הסוכנים יזכירו גם כי קרן הפנסיה מתנהלת לפי תקנון, שניתן לשינוי, בעוד שביטוח המנהלים הוא הסכם מחייב בין חברת הביטוח למבוטח. ההסכם האישי מאפשר גם לתפור את ביטוח המנהלים כחליפה אישית למבוטח. אלה שלל יתרונות שסוכני הביטוח ינסו לשווק, אבל לא בטוח שיהיה די בכך. ההערכה הגורפת של יועצי הפנסיה היא שהיתרונות הללו לא יכולים להצדיק את פערי המחיר הגבוהים בין ביטוח בקרן פנסיה לביטוח בביטוח מנהלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker