"ריבית נמוכה לאורך זמן בעלת השפעה אדירה; שוק החיתום חזר לתפקד" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"ריבית נמוכה לאורך זמן בעלת השפעה אדירה; שוק החיתום חזר לתפקד"

לבורסה לא הצטרפה אף חברה בהנפקת מניות חדשה (IPO), והיקף גיוסי האג"ח הקונצרניות צנח ב-28% ■ הנפקת החברים של נוחי דנקנר באי.די.בי אחזקות היתה הנפקת המניות הגדולה ביותר ■ מנכ"לית רוסאריו קפיטל: ההנפקות הראשונות יחזרו ב-2013 ■ מנכ"ל לאומי פרטנרס חיתום: שוק ההנפקות הראשונות ימשיך לדשדש

4תגובות

>> 2012 תירשם כעוד שנה לא פשוטה לענף החיתום: במשך השנה אף חברה חדשה לא הונפקה בבורסה, היקף גיוסי האג"ח בהנפקות ציבוריות צנח ב-28%, והיקף גיוסי ההון (מניות) נחתך ב-35%. חברות שכבר הצליחו לצאת לבורסה ולגייס הון או אשראי היו בדרך כלל חברות גדולות בעלות דירוג פיננסי גבוה, בעוד עבור החברות הקטנות והבינוניות ההנפקה בבורסה נותרה כמשאלת לב.

דודו בכר

"צריך לחלק את 2012 לשתי תקופות", מסביר עופר גרינבאום, מנכ"ל חברת החיתום לאומי פרטנרס, שהובילה ב-2012 כ-12 הנפקות שבהן גויסו כ-5 מיליארד שקל. "שלושת הרבעונים הראשונים של השנה שהיו חלשים מאוד, לעומת הרבעון האחרון, שבו שוק הגיוסים נפתח באופן אמיתי גם לחברות היותר קטנות, שהן בסופו של דבר עמוד השדרה של שוק בריא.

"בשבועות האחרונים השוק נפתח לחברות בדירוגים נמוכים יותר של A מינוס ושל טריפל B פלוס, כמו אספן גרופ, מישורים ודה לסר - וקיימות עוד הנפקות בדירוגים דומים בקנה. ככל שקרנות הנאמנות חוזרות לשוק, ההתאוששות מגיעה לרמות היותר נמוכות של סולם הדירוג. בשורה התחתונה, רואים שריבית נמוכה לאורך זמן היא בעלת השפעה אדירה. השוק בסופו של דבר חזר לתפקד".

ואכן, במידה רבה הרבעון האחרון הציל את 2012 מבחינת שוק ההנפקות. סיכום שנתי שהוכן במשרדי חברת החיתום רוסאריו קפיטל מלמד כי השנה אמנם החלה בסערת הנפקות עם גיוסים של 9.5 מיליארד שקל ברבעון הראשון, אך לאחר מכן חלה דעיכה משמעותית בשוק, עד לשפל ברבעון השלישי שבו גויסו כ-2.3 מיליארד שקל בלבד. ברבעון הרביעי שוב חלה התאוששות, והחברות הצליחו לגייס בתוך כחודשיים כ-5.6 מיליארד שקל.

תומר אפלבאום

בסך הכול, ב-2012 גייסו החברות בבורסה של תל אביב כ-31.6 מיליארד שקל בהנפקות אג"ח ציבוריות, בהנפקות אג"ח פרטיות ובהנפקות הון. מדובר בירידה של 15.5% לעומת 2011 אז גייסו החברות כ-37.4 מיליארד שקל. סך הגיוס אינו כולל הנפקות אג"ח של 7.9 מיליארד שקל שביצעה חברת החשמל - שרובן נעשו בערבות מדינה.

בעיקר הנפקות אג"ח

בדומה לשנים הקודמות, מרבית הגיוסים נעשו באמצעות הנפקות של אג"ח, שהסתכמו בכ-30 מיליארד שקל (כולל הנפקות פרטיות לגופים מוסדיים של סדרות אג"ח סחירות). מדובר בירידה של כ-10% לעומת 2011 וירידה משמעותית של 25% ביחס ל-2010, אז הגיע הגיוס לכ-40 מיליארד שקל.

גם ב-2012 היה ענף הנדל"ן המגייס העיקרי בשוק החוץ-בנקאי. חברות הנדל"ן גייסו כ-10.4 מיליארד שקל, עלייה של כ-48% לעומת 2011.

העלייה החדה מוסברת בעיקר בשל הקושי של חברות הנדל"ן להשיג מימון בנקאי. גם ענף הבנקאות נמצא בראש טבלת הטבלה, עם גיוסים של כ-9.6 מיליארד שקל. אחריהם ברשימה נמצאים ענפי התעשייה, המסחר והשירותים, האחזקה וההשקעות, הנפט והגז, הביטוח - ולבסוף: ענף הביומד.

מגמה בולטת שהחלה ב-2010 והמשיכה לאפיין את שוק ההנפקות גם ב-2011 ו-2012 היתה בחירתן של חברות רבות לבצע גיוסים באמצעות הרחבת סדרות קיימות (יותר מ-100 הרחבות, בהיקף של כ-21 מיליארד שקל). החלטת החברות לבצע הרחבות נבעה בעיקר מיישומן של תקנות ועדת חודק (שקבעה כללי השקעה מחמירים לגופים מוסדיים באג"ח קונצרניות), שאינן תקפות לגבי סדרות ישנות.

עם זאת, ברוסאריו קפיטל מדגישים כי ברבעון הרביעי של השנה, ניתן היה לראות, לראשונה, תחילת מגמה של הנפקת סדרות חדשות בהיקפים גדולים, בהתאם לתקנות חודק.

אחת התופעות המעניינות של 2012 היא העלייה החדה בהיקף ההנפקות הפרטיות שביצעו חברות ישירות מול גופים מוסדיים. במשך השנה גויסו כ-7 מיליארד שקל בהנפקות פרטיות של סדרות אג"ח סחירות - עלייה של כ-260% בהשוואה ל-2011.

הגורם לגידול החד הוא הסנטימנט השלילי שאפיין את השווקים, שמצד אחד הקשה על חברות לבצע הנפקות ציבוריות בשוק ומצד שני השאיר את התשואות על איגרות החוב של ברמות גבוהות, שלא איפשרו לבצע הנפקות בשוק החוץ בנקאי.

גיוסי הון במניות: רק 1.9 מיליארד שקל

הירידה החדה שנרשמה בהיקף גיוסי האג"ח במשך השנה לא פסחה גם על שוק האקוויטי (הנפקות של מניות והנפקות זכויות). גיוסי האקוויטי ב-2012 הסתכמו בכ-1.9 מיליארד שקל, שגויסו ב-54 הנפקות. מתוכן, בוצעו 34 הנפקות בדרך של הנפקת זכויות, בהיקף כולל של כ-1.5 מיליארד שקל, ו-20 בהנפקות של מניות, בהיקף של כחצי מיליארד שקל.

ב-2012 לא בוצעה כל הנפקה ראשונית (IPO), והשוק התאפיין בירידה מתמדת בהיקף הנפקות המניות. ברבעון הראשון של השנה היתה חריגה מהמגמה, כשקבוצת אי.די.בי ביצעה הנפקת מניות חריגה בהיקף 321 מיליון שקל. מרבית הסכום (כ-700 מיליון שקל) בהנפקות הזכויות גויס על ידי חברות מקבוצת יואל, העוסקת בחיפושי נפט.

למרות השנה הקשה שעברה על תחום גיוסי ההון בבורסה, נגה קנז מנכ"לית רוסאריו קפיטל, נשמעת אופטימית ביחס לשנה הבאה. "על פי ההערכות הרווחות בשוק, 2013 צפויה להיות שנת המניות. על רקע זה, ניתן לצפות לחזרה של הנפקות ראשוניות, ואנו רואים כבר ניצנים ראשוניים של דיונים בכיוון זה".

לעומת קנז, גרינבאום סבור ששוק ה-IPO צפוי להמשיך ולדשדש גם ב-2013, בשל בעיה אינהרנטית לשוק שאפיינה גם את ארבע השנים הקודמות. "למעשה, חוץ מההנפקות של קבוצת עזריאלי, קרסו, רשת ויקטורי ואולי עוד כמה חברות, לא היו IPO משמעותיות בשנים האחרונות", הוא מסביר.

"בשנים האחרונות אנחנו רואים שהשוק מדשדש בעיקר בגלל שיש פערי תמחור בין בעלי הבית לבין השוק. הניסיון גם מלמד שבחלק מה-IPO שכן יצאו לשוק, החברות לא נסחרו ברווח לאחר ההנפקה. מה גם שחברות גדולות מוטות יצוא ופעילות צומחת נהנות ממכפילים יותר נוחים בחו"ל, כך שהבורסה שלנו אטרקטיבית יותר לחברות עם פעילות יותר מקומית".

כלל חיתום הובילה את השוק

מי שהצליחה להוביל את שוק החיתום, הן מבחינת מספק ההנפקות והן מבחינת היקף הגיוס, היא כלל חיתום, בניהולה של טל רובינשטיין. ב-2012 הובילה כלל חיתום 28 גיוסים בהיקף של כ-7.5 מיליארד שקל (לא כולל הובלה של חברת החשמל, בהיקף של 4.4 מיליארד שקל), פועלים אי.בי.אי הובילה 17 הנפקות בהיקף של כ-4.5 מיליארד שקל, לאומי פרטנרס הובילה 12 גיוסים בהיקף של כ-4.9 מיליארד שקל, לידר הובילה שמונה הנפקות בהיקף של כ-3.1 מיליארד שקל ורוסאריו הובילה ארבע הנפקות בהיקף של 2 מיליארד שקל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#