האם נאמני האג"ח של אי.די.בי יאלצו להביא מומחה מחו"ל?

עמדת כונס הנכסים היא כי צריכים למצוא אדם שאין לו ניגוד עניינים מול החברה, בעלי השליטה והנושים ■ גורם המקורב להחלטות: "השוק הישראלי לא יידע לשלם למומחים מחו"ל את סכומי העתק שהם רגילים לקבל"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סגנית ביהמ"ש המחוזי, ורדה אלשייך, החליטה לתת היום (ג') לנאמני אגרות החוב של אי.די.בי להגיב עד מחר בצהריים לטענת כונס הנכסים הרשמי של מדינת ישראל, כי דורית סלינגר אינה האדם המתאים להתמנות כמומחה שיגן על האינטרסים של מחזיקי אגרות החוב בהסדר אי.די.בי אחזקות.

עמדת כונס הנכסים, כפי שהובהרה לנאמנים, כי הוא מעוניין שיימצא אדם שלא קיים לו ניגוד עניינים, בעבר ובהווה, מול החברה, בעלי השליטה בה, והנושים השונים הקשורים לחברות האם, לחברות הבנות והחברות הנכדות בפירמידה, שאמורות להיות מושפעות מההסדר.

נציגי אי.די.בי באסיפת בעלי אג"חצילום: דודו בכר

לאור עמדת כונס הנכסים - שכתב כי "אילו התבקשתי מראש להמליץ לבית המשפט על מועמד מסוים לתפקיד המומחה בהסדר אי.די.בי הייתי ממליץ על פרופיל מועמד שונה מפרופיל המועמדת שהוצעה על ידי הנאמנים" - נראה כי בית המשפט עומד לאלץ את הנאמנים להציע אדם אחר לתפקיד. כאשר הנאמנים יאלצו להתמודד עם השאלה איך הם מוצאים מומחה ישראלי שאין לו ניגוד עניינים עקב עבודתו עם הבנקים בישראל.

כאשר ישבו הנאמנים להחליט מי האדם הנכון לתפקיד הוצעו 15 אנשים שונים. הנאמנים ביקשו לבדוק האם לאדם המוצע ישנה הכשרה מתאימה לתפקיד, ניסיון בהבראת חברות, מקצועיות ופרופיל ציבורי ידוע שיאפשר לו לעלות לקומה ה-44 במגדלי עזריאלי ולנהל משא ומתן קשוח מול נוחי דנקנר.

נאמני אגרות החוב לא בדקו עד כה את האפשרות האם לפנות למומחה מחו"ל. גורם המקורב לקבלת החלטות בנושא הסביר כי "המומחים הגדולים בחו"ל לא יהיו מעוניינים להגיע. השוק הישראלי לא יידע לשלם להם את סכומי העתק שהם רגילים לקבל. כמו כן, אני לא בטוח אם אנו רוצים לעשות טסט קייס על אי.די.בי עם מומחה בחו"ל אשר פחות מכיר את שוק ההון הישראלי לעמוקו על כל רבדיו".

דורית סלינגרצילום: דודו בכר

הבעיה איתה יאלצו להתמודד עכשיו הנאמנים הינה בחירת מתמודד שאין לו קשרים עסקיים עם אי.די.בי או נוחי דנקנר, או עם הנושים השונים והמרכזיים - בהם הבנקים.

מפת החובות

מפת החובות של קבוצת אי.די.בי על כלל שכבותיה מגלה כי לטומהוק, החברה הפרטית של דנקנר, חובות של 100 מיליון שקל, לגנדן חובות של 500 מיליון שקל ללאומי ו-80 מיליון שקל למזרחי. לאיד.בי אחזקות עצמה חוב של כ-120 מיליון שקל לבנק לאומי וחוב נוסף של כ-150 מיליון שקל לקרדיט סוויס, כאשר לחברת הבת אי.די.בי פיתוח חוב של 700 מיליון שקל לבנק הפועלים.

בהתאם לכך, נראה כי יהיה קשה לנאמנים להשיג מומחה בעל שיעור קומה מקצועית וניסיון שמעולם לא עבד עם אף אחד מהבנקים - הנושים בשכבות השונות בקבוצה.

בסופו של יום, אם המשקיע הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין יחליט כי הוא לא מזרים מיליוני שקלים לתוך הקבוצה, יצטרכו הנושים השונים להחליט איך יחולקו ביניהם מניות הנכס העיקרי של אי.די.בי אחזקות - חברת אי.די.בי פיתוח. לחילופין, ייתכן ויצליחו למצוא משקיע מבחוץ שיסכים לתת כסף לקבוצה, בתמורה לקבלת מניות של קבוצת הבת.

מעבר לחובות של הקבוצה לבנקים, לאי.די.בי אחזקות חוב של 1.7 מיליארד שקל למחזיקים כאשר בקופתה מצויים רק 200 מיליון שקל ובנוסף היא מחזיקה ב-100% מחברת אי.די.בי. פיתוח.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker