הרשימה השחורה

פסגות "מחנכת" את שוק ההון: "אמנה חדשה להשקעה"

חגי בדש מנכ"ל החברה "חברות, דירקטורים, בעלי שליטה ונאמנים אשר ינהגו לא בהתאם לכללים שנקבעו יכנסו לרשימה שחורה ונבוא איתם בחשבון בהמשך"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מנכ"ל בית ההשקעות פסגות, חגי בדש, פירסם היום לראשונה במסיבת עיתונאים את האמנה החדשה לפיה ינקט בית ההשקעות פסגות בכל הנוגע להשקעותיו בעתיד בשוק ההון.

האמנה דוגלת בכללים חדשים אותם כבר החל בית ההשקעות ליישם וכוללת מעורבות מוסדית של פסגות. לפי פסגות האמנה תייצר בשוק ההון נורמות חדשות אשר יובילו לכך כי בעלי שליטה הוגנים ינהלו את החברות במשק.

חגי בדש, מנכ"ל פסגותצילום: אייל טואג

מכיוון שאי אפשר לייצר תשואה של 4% על ידי השקעה רק באגרות חוב ממשלתיות החליט פסגות כי הוא "יחנך" את שוק ההון והפעילים בו מחדש בשביל שיוכל להמשיך ולהשקיע חלק מ-152 מיליארד השקלים אותם הוא מנהל באגרות חוב של חברות ציבוריות בישראל.

"לאור הסדרי החוב הרבים אשר פוקדים את השוק לאחרונה והעובדה כי חברות אשר אגרות החוב שלהם נסחרות בתשואות דו ספרתיות אמורות למחזר 30 מיליארד שקל בין השנים 2013-2015 ו-17 מיליארד שקל נוספים בין השנים 2016-2018, הבינו  בפסגות כי כדי שיוכלו להגן על זכויות לקוחותיה תוך שקיפות מלאה עליה לפרסם כעת "כללים שקופים וידועים מראש ללקוחות ולחברות", אמר בדש.

"מרגע זה ננהל רשימה של טיעוני בדיקה ומעקב אחר כל החברות, נושאי המשרה, הדירקטורים שנקטו פעולות אשר יכולות לגרום לנזקים ללקוחות שלנו וקידמו פעולות אשר צריכים להקיא החוצה משוק ההון הישראלי", הבהיר בדש.

בדש הבהיר כי "אם בעלי שליטה, דירקטורים ונאמנים קידמו הסדרי חוב אשר נוגדים את העקרונות שלנו הם יכנסו לרשימה השחורה". בדש נתן כדוגמא את המקרה של חברת אמפל בו בעלי השליטה והדירקטורים הציעו הסדר שלא היה מקובל על ידי פסגות, הדירקטורים של אמפל נכנסו לרשימה השחורה. לאחר שאירית אילוז ניסתה להתמנות כדירקטורית בקמור הם הצביעו נגדה.

"ההצבעות באסיפות הכלליות יהוו כלי מרכזי להשפיע על התנהלותם השוטפת של חברות בהן מושקעים כספי לקוחותינו", הדגיש בדש.

"חובות צריכים להחזיר גם כאשר החברה הודיעה כי היא אינה יכולה לשלם את כל חובותיה, אנו נעשה הכל על מנת לגרום לה להחזיר. כגוף מוסדי מוביל בשוק ההון נפעל על מנת לחזק את מבנה ההון של החברה על ידי הגבלת הזרמן ההון, או על ידי המרת החוב למניות , הגבלת דיבדינדים ,הגבלת תגמול של בעלי השליטה וצמצום הוצאות החברה", אמר בדש.

בפסגות הבינו כי ככל שהסדר החוב נגרר לאורך זמן כך גם גדלים הנזקים ללקוחותיהם. "אנו לא יכולים לאפשר תקופת דמדומים ארוכה לחברה ללא שהיא תשב איתנו באופן מידי למשא ומתן על הסדר חוב", אמר בדש. בכך חוזרת פסגות על דבריה ממקרה אי.די.בי אחזקות בו סירבה בכל תוקף לאפשר את דחיית התשלום ללא הזרמת כסף וודאי מבעל השליטה נוחי דנקנר או כל גורם חיצוני אחר.

פסגות הבהירה כי מעתה היא לא תשתתף בהנפקות של חברות אשר נכנסו לרשימה השחורה עקב הסדרי חוב לא מקובלים על פי העקרונות שלהם וללא בטוחות טובים. עוד הבהיר בדש כי "פסגות תפחית את ההשקעה בחברות עם מדיניות ממשל תאגידי לקויה ולא ראויה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker