אורן פרוינד

מחזיקי האג"ח של קמן אחזקות אישרו אמש (ב') ברב מוחץ את ההסדר שהציע להם בעל השליטה בחברה, רוני אלרואי. מחזיקי האג"ח, שניהלו עם אלרואי הסדר נפרד ללא מעורבותם של הבנקים שהשתלטו לאחרונה על נכסי הקבוצה בתחתית הפירמידה, יקבלו מאלרואי 15 מיליון שקל על חוב מקורי של 74 מיליון שקל - תספורת של 80%.

רוני אלרואיצילום: גיא רייביץ'

אלרואי, שבחר לשלם מכספו האישי למחזיקי האג"ח למרות שלא היה מחויב בכך, יקבל פטור מתביעות עתידיות ויהפוך לבעל המניות היחידי של החברה. ההסדר קיבל את אישורם של רו"ח יואב כפיר ורו"ח עופר כהן, מפקחים חיצוניים מטעם בית משפט המחוזי בת"א, שמונו בהתאם לחוק התספורות החדש. 

למרות האישור של המומחים המפקחים, ההסדר זכה לביקורת חריפה מצד הרשות לני"ע, שטענה כי לוחות הזמנים שהעניק אלרואי למחזיקים בכדי לאשר את ההסדר היו קצרים מידי. הרשות טענה כי בהינתן זמן ארוך יותר, ייתכן שהמומחים היו מחליטים לבחור בחלפות הפירוק והגשת תביעות נגד אלרואי על פני חלופת הסדר החוב. 

הרקע לדרישת הרשות הוא גיוס חוב שביצעה קמן אחזקות בחודש אוגוסט 2010, כשגייסה 55 מיליון שקל באמצעות סדרה ג', חודשים ספורים לפני שהחלה לבצע מחיקות גדולות והתדרדרה להון עצמי שלילי. המומחים ציינו "כי במגבלות לוחות הזמנים הקצרים ביותר, והחומר שנבדק על ידם, ולאור העובדה כי לא הועלו ממצאים בנושא תביעות אפשריות, חלופת ההסדר הינה הטובה במצב העניינים הנוכחי".

בהתאם להסדר שהציע אלרואי, מחזיקי האג"ח יקבלו תשלום ראשון של 7.5 מיליון שקל בסוף ינואר, וסכום דומה בעוד שנה. במידה שאלרואי לא יעמוד בתשלום החוב השני, יהיו המחזיקים רשאים לתבוע את אלרואי ודירקטורים נוספים אם ימצאו שלא פעלו כראוי. המחזיקה העיקרית באג"ח קמן אחזקות היא להבה, בית השקעות בניהולו של מיכה צ'רניאק, שרכש לאחרונה את חלקו של אי.בי.אי בעוגה. מחזיקה נוספת היא כלל ביטוח. 

אלרואי, שניסה לחקות את חותנו יצחק תשובה, קרס תחת עול חובות של 725 מיליון שקל לבנקים ולמחזיקי האג"ח שלו. קמן, שסבלה מירידה גורפת ברווחי החברות הבנות שלה כתוצאה מהמשבר של 2009, התקשתה לעמוד בהחזרי ההלוואות העצומות שלקחה על עצמה בתחילת דרכה, ולא הותירה לבנקים אלא לקחת את החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker