אי.די.בי מזנקת ב-11.5% בעקבות מכירת קניון לב תלפיות

(עדכון) הרוכשת - קרן ריט 1 שדיווחה בנוסף על רכישת 'בית הדר' בית חולים סיעודי באשדוד ב-70 מיליון דולר

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
דרור רייך

הבוקר דיווחה קרן ההשקעות בנדל"ן ריט 1 כי היא רוכשת את קניון 'לב תלפיות' בירושלים תמורת 130 מיליון שקל. שתי הנהנות העיקריות הן חברת גנדן הולדינגס, שבשליטת נוחי דנקנר ומשפחתו (החברה האם של אי.די.בי אחזקות) ואפריקה נכסים של לב לבייב, המחזיקות כל אחת ב-40% מהנכס וישלשלו לקופתן 52 מיליון שקל.

לחברת גנדן הולדינגס המכירה היא חלק מהמשך הניסיונות להגדיל את קופת המזומנים המדולדלת בכדי לפרוע התחייבויות של כחצי מיליארד שקל לבנק לאומי וכ-85 מיליון שקל למזרחי טפחות. את המשא ומתן הוביל רפי ביסקר, יו"ר שופרסל ונכסים ובנין מקבוצת אי.די.בי, ובעל מניות בגנדן (3%) האחראי על פעילות הנדל"ן.

מלבד גנדן ואפריקה נכסים ישנם שני שותפים פרטיים בנכס - פיני צרפתי וצבי קופר, המחזיקים ב-10% כל אחד. שופרסל נחשבת לאחד מדיירי העוגן בקניון עם חוזה מובטח עד 2017, כשבתוכניותיה להאריך את חוזה השכירות לתקופה של כ-10 שנים נוספות. יתכן כי בהחלטה של גנדן למכור את חלקה בקניון, יש גם חלק הקשור ליחסים בין בעליו - אפריקה ישראל דיווחה בסוף 2011 כי קיים סכסוך כספי עם היזמים הפרטיים.

בגין הנכס קיים חוב של כ-50 מיליון שקל לבנק מזרחי טפחות, שליווה את הקמת הפרויקט, ולאחר המכירה תוכל ליהנות גנדן, לאחר פירעון ההלוואה, מתזרים נטו של כ-30 מיליון שקל - שסביר להניח יועבר לבנקים. עם זאת מדובר בסכומים לא מהותיים לעומת החובות הגדולים של גנדן, שמחזיקה, לפי הערכות, בנדל"ן בשווי של כמה עשרות מיליוני שקלים.

קניון לב תלפיות מוקם בשכונת תלפיות בירושלים ומשתרע על פני שטח של כ-17 אלף מ"ר והוא מייצר NOI (הכנסות תפעוליות שנתיות נטו) של כ-11 מיליון שקל (8.25%). הנכס נבנה בתחילת שנות ה-2000 בהשקעה של כ-130 מיליון שקל, כאשר גנדן עדיין לא הייתה בעלת השליטה באי.די.בי אחזקות. הנכס מושכר ל-17 סוחרים לתקופות שונות.

בנוסף חתמה ריט 1 על עסקה לרכישת בית הדר, בית חולים סיעודי באשדוד, תמורת 70 מיליון שקל. התשואה הצפויה מהעסקה היא כ-9%. במסגרת העסקה התקשרה ריט 1 עם חברה המתמחה בתחום הסיעודי, אשר תשכור ממנה את הנכס ותנהל ותפעיל אותו, וכן תהיה אחראית לעמידה בתנאי הרגולציה הקשורים בתחום.בית החולים הסיעודי באשדוד, בית הדר, שמאכלס 244 מיטות סיעודיות.

שמואל סייד, מנכ"ל ריט 1 התייחס לעסקה ואמר "אנחנו ממשיכה להגדיל את תיק הנכסים המניבים שלנו. שני הנכסים שרכשנו תואמים את מדיניות הקרן ומהווים נכסי השקעה לטווח ארוך. מרכז לב תלפיות המאופיין בתנועת מבקרים גבוהה מאד, בשל היותו מרכז דיסקאונט, תואם את מצב הרוח הצרכני כיום ותחום בתי החולים הסיעודיים הוא תחום צומח".

עורכי הדין מיכל פקטור, שגיא המר ועומרי שילה ממשרד פישר בכר חן ליוו את ריט בשתי העיסקות. בעסקת לב תלפיות המוכרים לוו ע"י עוה"ד לוי אמיתי ויפית פלסנפלד ממשרד גולדפרב-זליגמן . בעסקת בית הדר המוכרים לוו ע"י עוה"ד צביקה אגמון ודודי פלאי ממשרד אגמון ועו"ד אבי אברמוביץ ממשרד רוזנברג, אברמוביץ, קרן-פולק.

ריט 1, הנסחרת לפי שווי של 718 מיליון שקל, הינה אחת משתי קרנות הריט היחידות שפועלות בישראל - זאת לצד סלע קפיטל נדל"ן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker