מעלות: גם ב-2013 הרגולטור יתערב, התחרות תגדל והקבוצות יצטמקו - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מעלות: גם ב-2013 הרגולטור יתערב, התחרות תגדל והקבוצות יצטמקו

שינויים רגולטוריים, מחאה חברתית והתגברות התחרות - אלה רק כמה מהאתגרים שעמם התמודדו ב-2012 חברות רבות בבורסת תל אביב ■ סקירה של חברת הדירוג S&P מעלות מדגישה את השנה הקשה שעברה על חברות האחזקה, התקשורת והקמעונות במשק - ומסמנת את 2013 כעוד שנה לא פשוטה, גם עבור הבנקים

3תגובות

>> 2012 היתה שנה מטלטלת עבור לא מעט חברות באחד העם. שינויים רגולטוריים, מחאה חברתית והתגברות התחרות הקטינו את רווחיותן של חברות התקשורת והקמעונות, והעמידו חלק מחברות האחזקה על ספה של חדלות פירעון. סקירה שהוכנה על ידי חברת הדירוג S&P מעלות מדגישה את השנה הקשה שעברו החברות, ומסמנת גם את 2013 כמאתגרת: הרגולטור ישוב להתערב, חברות האחזקה ימשיכו להצטמק והפגיעה ברווחיות עשויה להגיע גם לבנקים.

חברות האחזקה - עוד שנה לא פשוטה

עופר וקנין

2012 היתה שנת מפנה למרבית חברות האחזקה באחד העם. מחברות ענק שנסחרות בשווי שוק של מיליארדי שקלים נהפכו כמה מהן ל"חברות זומבי", המתקיימות על הגבול שבין עסק חי לפשיטת רגל. מנהלי החברות ובעלי המניות נאלצו בפעם הראשונה להתמודד עם חוסר אמון של השווקים, קשיי נזילות ונושים חרדים שפתחו במהלכים להבטחת כספם.

האנליסט יובל טורבטי ממעלות מדגיש כי לשנה הקשה של חברות האחזקה היו כמה גורמים. ביניהם הוא מונה את המחאה החברתית, ועדת הריכוזיות והתגברות התחרות, שגרמו לדבריו לפגיעה בשווי החברות המוחזקות, לשחיקה מכרעת בזרם הדיווידנדים ולעלייה ברמות המינוף.

לדברי טורבטי, בעוד שב-2011 כ-70% מחברות האחזקה זכו לדירוג גבוה של A, כיום רק כ-40% עדיין מחזיקות בדירוג זה, ובעוד שב-2011 כ-7% מחברות האחזקה זכו לדירוג נמוך של B-CC, הרי שהשנה זינק שיעורן ל-30%. בין פעולות הדירוג השליליות הבולטות מזכיר טורבטי את אי.די.בי אחזקות, אי.די.בי פיתוח, דיסקונט השקעות, קרדן אן.וי, גאון אחזקות, ישראלום וקרדן ישראל.

טורבטי צופה שגם 2013 תהיה שנה לא פשוטה למרבית חברות האחזקה. הוא מדגיש כי מאחר שאופציית מיחזור החובות עדיין אינה ריאלית למרביתן, חברות האחזקה צפויות להמשיך לממש נכסים בקצב מהיר. לדבריו, תיקי ההשקעות של מרבית החברות צפויים להצטמק למספר מצומצם של נכסי ליבה, מה שיוביל לירידה ברמות המינוף, אך אלו יישארו גבוהות יחסית.

חברות התקשורת - הדיווידנדים יחזרו

ענף מרכזי ששינה את פניו ב-2012 הוא ענף התקשורת. לאחר שנים שבהן הציג הרגולטור אזלת יד, השוק נפתח לתחרות עזה שהיטיבה עם הצרכנים, אך גרמה למפח נפש לא קטן לבעלי המניות. ב-12 החודשים האחרונים צללו מניות התקשורת בכ-30%-50%, ועל פי S&P מעלות לא בטוח שב-2013 תשתנה המגמה.

"לתחרות המתגברת במגזר התקשורת היתה השפעה הן על התוצאות הכספיות והן על נתחי השוק של החברות הסלולריות הקיימות", מסביר האנליסט איתי רפל. עם זאת, הוא מציין ש"החברות הגיבו במהירות לשינויים תוך צמצום בסבסוד מכשירי קצה, בהשקעות ובחלוקת הדיווידנדים".

רפל מדגיש שלמרות התגובה המהירה ועל אף שהשוק החל להתייצב בסוף 2012, "עדיין ייתכנו הפתעות". לדבריו, התחרות בענף תימשך לפחות בטווח הקצר, אך החברות החדשות עשויות להעלות את התעריפים שלהן - מה שיאפשר גם לוותיקות לשמר או להעלות תעריפים. למרות מצבן המאתגר, רפל צופה שחברות הסלולר הוותיקות, שנחשבו במשך שנים ל"פרות חולבות", ייאלצו לשוב בקרוב ולחלק דיווידנד לבעלי המניות - לא בגלל הרווחים התופחים אלא בעיקר בגלל הקשיים של בעלי הבית. "לא ברור כמה זמן יאפשרו בעלי המניות הממונפים להימנע מחלוקת דיווידנדים על מנת לחזק את הנזילות של החברות", הוא כותב.

קמעונות ומזון - שנה של תחרות

מלבד ענף התקשורת, ענף נוסף שעבר שינוי משמעותי בשנה האחרונה הוא ענף הקמעונות והמזון. המחאה החברתית שהחלה בקיץ 2011 ונמשכה לתוך 2012, העלייה במחיריהם של חומרי הגלם לצד הקושי לגלגל אותה לצרכן והתגברות התחרות עם רשתות הדיסקאונט הרבות - כל אלה גרמו לפגיעה ברשתות הוותיקות ולקיצוץ דרמטי ברווחים.

למרות השנה הקשה, האנליסטים תמר שטיין ועפר מאיר מעריכים כי טרם נאמרה המלה האחרונה בנוגע לתחרותיות הענף. "אנו מעריכים כי התחרות תמשיך להיות אחד המאפיינים העיקריים בשוק המזון ב-2013", הם כותבים. "כניסתה של רשת המשביר 365 לשוק ומיזוג מחסני כמעט חינם עם יינות ביתן ילבו את התחרות, שהיתה אינטנסיבית מלכתחילה".

האנליסטים חוזים כי בשנה הקרובה ימשיך הענף להציג עלייה בנתחי השוק של הרשתות הקטנות על חשבון הקמעוניות הגדולות והמכולות, וכי החברות ימשיכו לפתח פעילויות משלימות נוספות (כמו סלולר ונדל"ן) לתמיכה בפעילות הליבה שלהן. "אנו מעריכים כי בטווח הקצר עד בינוני השחקניות בענף ימשיכו להתמודד עם המשך הגדלת שטחי המסחר, שיחייב התאמות מבניות ויוביל להתמתנות שיעורי הצמיחה והרווחיות", הם כותבים.

ענף הבנקאות - רווחיות תחת לחץ

איתי רפל

בשונה מענפי התקשורת והקמעונות, ענף הבנקאות הצליח גם השנה להציג ביצועי יתר ולחמוק מרפורמות תחרותיות. מתחילת השנה עלו מניות הבנקים ב-23%, ומאוגוסט - אז נרשם שפל במחיריהן של מניות הבנקים - הן הציגו מהלך עלייה מרשים של 47%. בימים שבהם ריחפה עננה כבדה סביב גורל החוב של לא מעט חברות במשק, איגרות החוב של הבנקים הצטיירו כחוף מבטחים, שריכז אליו משקיעים המנסים להפיק תשואה מינימלית בסביבה של ריבית ריאלית אפסית.

האנליסטית מיכל גור-כגן מדגישה כי רווחיות הבנקים נותרה יציבה ב-2012 למרות האתגרים שאיפיינו את הענף, שביניהם היא מונה את צורכי מיחזור החוב הגבוהים של המגזר העסקי, את סביבת הריבית הנמוכה שיצרה לחץ על המרווח הפיננסי ואת השינויים הרגולטוריים שהגבילו את הצמיחה והרווחיות. למרות הצלחתה לעמוד באתגרים של 2012, במעלות מעריכים שרווחיות מערכת הבנקאות ב-2013 תיוותר תחת לחץ, וזאת בשל ההאטה הצפויה בכלכלה המקומית, אילוצים רגולטוריים, התמשכות סביבת הריבית הנמוכה ולחץ מתמשך על המגזר העסקי בשל פירעונות החוב הצפויים ב-2013. לכן צופים במעלות שהתשואה על ההון של הבנקים תיוותר ברמה חד-ספרתית או דו-ספרתית נמוכה.

לדברי גור-כגן, הקושי של מערכת הבנקאות לבצע פיטורים והסביבה הכלכלית שמקשה עליהם להגדיל את הכנסותיהם יובילו להמשך ההתמקדות של הבנקים בצמצום ההוצאות. בנוסף, בחברת הדירוג מזהירים כי האטה מהותית במשק - שעשויה להעלות את שיעור האבטלה ולפגוע ביכולת החזר המשכנתאות - עלולה ליצור לחץ שלילי נוסף על מערכת הבנקאות ב-2013.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#