פרסום ראשון

מודיעין אנרגיה גייסה 56 מיליון שקל בלבד

(עדכון) החברה התכוונה אומנם לגייס 75 מיליון שקל אך תסתפק בסכום נמוך יותר ■ בעלי עניין בהנפקה - צחי סולטן וקבוצת אי.די.בי - הזרימו 16 מיליון שקל מתוך הסכום

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

(עדכון) הצלחה חלקית למודיעין אנרגיה. ל-TheMarker נודע כי שותפות חיפושי הגז והנפט הצליחה לגייס היום 56 מיליון שקל בהנפקת  יחידות השתתפות שנערכה היום. החברה התכוונה אומנם לגייס 75 מיליון שקל, אך תסתפק בסכום נמוך יותר. בעלי עניין בהנפקה - צחי סולטן וקבוצת אי.די.בי - הזרימו 16 מיליון שקל מתוך הסכום.

יחידות ההשתתפות של מודיעין אנרגיה, שותפות חיפושי הגז והנפט שבשליטת צחי סולטן ואי.די.בי, המשיכו לצלול גם היום על רקע ההנפקה.

צחי סולטןצילום: עופר וקנין

במסגרת ההנפקה הציעה מודיעין יחידות השתתפות לציבור הרחב, וכן תבצע הנפקת זכויות לבעלי יחידות ההשתתפות הקיימים ולבעלי אופציות מסדרה 9. כל רוכש בהנפקה יקבל גם שתי אופציות מסדרות 12 ו-11. יחידות ההשתתפות הוצעו לציבור במחיר של 28 אגורות - דיסקאונט של 15% מעל מחירן הבוקר. אופציה 11 ניתנת למימוש במחיר של 60 אג' עד ספטמבר 2013. אופציה  12 ניתנת למימוש במחיר של 30 אג' עד 26 בינואר 2013. יחידות ההתתפות נופלות כעת ב-20% למחר של 27.6 אגורות

כלל חיתום, שנשלטת אף היא בידי צחי סולטן, ושאר החתמים (לידר הנפקות, מיטב הנפקות, מגדל חיתום, אקסלנס חיתום וברק קפיטל חיתום) יקבלו בהנפקה עמלה של 4% - 3 מיליון שקל (בהנחה שכלל הסכום יגויס). בנוסף, תקבל כלל 1% מכלל התמורה שתקבל החברה בגין מימוש האופציות, וכן עמלת הצלחה נוספת של של עד כ-300 אלף שקל. מתוך כלל העמלות - מובילת ההנפקה כלל חיתום תקבל 25%, והשאר יתחלק בין החתמים הנוספים.

שווי שותפות מודיעין בשיאה (יוני 2011) עמד על 912 מיליון שקל. לאחר שנפלה היום ב-23%, השותפות נסחרת לפי שווי של 78.3 מיליון שקל בלבד. הנפילה העיקרית בשווייה של מודיעין התרחשה בחודשים ספטמבר-אוקטובר, אז התברר שקידוחי "מירה" ו"שרה" אינם מכילים גז. אכזבת המשקיעים הביאה לצניחה של כ-85% ביחידות ההשתתפות, והעמידה את שוויה של מודיעין על כ-200 מיליון שקל.

אל הכישלון ב"מירה" ו"שרה" התווספו השבוע קשיים מימונים. מודיעין, שתכננה לקדוח ברישיון "ים חדרה", לא הצליחה להעמיד לרשות מפעילת האסדה נובל דרילינג כ-37 מיליון דולר, מה שגם לצניחה מיידית במחיר יחידות ההשתתפות. הצניחה, ששחקה עוד יותר את שווי מודיעין, דחפה משקיעים נוספים למכור את אחזקתם, מחשש שבעתיד יצטרכו להזרים יותר כסף כדי לממן את פעילותה.

אופציה על "שמן"

במטרה לצלוח את ההנפקה מחר, מודיעין הודיעה במהלך השבוע על שורה של שינויים, שהראשון בהם היה הפחתה של דמי הניהול ותמלוגי העל שהשותף הכללי (חברת הניהול) גובה ממודיעין. שינוי נוסף היה לבצע קידוח ברישיון "גבריאלה" לפני "ים חדרה". ההחלטה התקבלה מאחר ש"גבריאלה" מוחזק בשותפות עם אדירה (25%) וטוהר השמש (5%) - מה שמאפשר למודיעין גיוון במקורות המימון ופיזור סיכונים.

בד בבד, עדכנה מודיעין את חוזה הקידוח עם נובל דרילינג. הוחלט כי השותפות תקבל הנחה של 9 מיליון שקל בקידוח (בתמורה לציוד), ותתחייב להעמיד לרשותה של נובל כ-20 מיליון דולר עד לתחילת ינואר כתשלום מקדים ל"גבריאלה". על פי הערכות, קופת מודיעין מכילה כ-15 מיליון דולר. בניכוי הוצאות קיימות, לשותפות נשארים כ-10 מיליון דולר לתשלום לנובל.

על מנת להשלים את החוסר, מודיעין נדרשה לצאת להנפקה באופן מיידי. היתרה שתגויס תשמש את השותפות להמשך מימון הקידוח ב"גבריאלה" - שעלותו הכוללת נאמדת בכ-96 מיליון דולר (ללא מבחני ההפקה). השותפות, שכבר שרפה עשרות מיליוני שקלים בגין הכישלון בקידוחי "מירה" ו"שרה", מקווה שהשינויים שערכה ישכנעו את המשקיעים להשתתף מחר בהנפקה.

במידה רבה, האחזקה ביחידות ההשתתפות של מודיעין דומה לאחזקה באופציה על רישיון "שמן" השכן, שבו מבוצע בימים אלה קידוח אימות ראשון. אם יימצא נפט בשמן, הרי ששווי יחידות ההשתתפות של מודיעין בפרט - ושל כלל החברות והשותפויות המחזיקות ברישיונות חיפושי נפט בקרבת חופי ישראל - צפוי לזנק. אולם, אין כל ודאות שאופציה זו אכן תתרחש.

מי שיבחר לרכוש יחידות השתתפות בהנפקה מחר, יזכה גם לחשיפה לנכסיה הנוספים של מודיעין. לצד האחזקה ב"ים חדרה" (100%), וב"גבריאלה" (70%), מודיעין מחזיקה 10% מ"שמשון", שבו התגלו 0.55 TCF גז טבעי; 29% מ"שרה" ומירה" בהם קיים עדיין פוטנציאל לנפט; וכן באופציות לרכישת נתחים מ"דניאל" ו"יצחק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker