יורם גביזון

רמי שביט מתמרן בחודשים האחרונים בצורה מעוררת התפעלות בין חברות שקרבות לסוף דרכן הכלכלית כמו אופיס דיפו לבין מיזמים שאפתניים בתחום רווי תחרות כמו רשת המזון הקמעונית Cost365, שמתמודדת חזיתית מול חברת רמי לוי, קמעונית המזון המצליחה והנזילה ביותר.

אבל איגרות החוב של חברת המשביר 365 שבשליטת שביט מספרת סיפור אחר. התשואה של סדרה ב' של המשביר העומדת על 40% ומחיר האיגרת שמצוי על 47 אגורות מעידים כי בשוק ההון לא מאמינים בחוסנה של רשת השיווק של שביט. בשוק סבורים שבשלב כלשהו אחד הכדורים שמשליך שביט לאוויר יתרסק לכיוון הקרקע. על פי הערכות, שביט מבקש בימים אלו לשפר את נזילותה של הקבוצה, בין השאר על ידי מכירת אחזקתה של המשביר (68.3%) בחברת ניו-פארם לפי שווי חברה של 150 מיליון שקל.

צילום: אנצו גוש

עקבו אחרי  TheMarekr בטוויטר

על פי ההערכות, מועמדים פוטנציאליים מעוניינים לרכוש את הפעילות ולא את החברה, ומוכנים לשלם עבורה סכום של 90 עד 100 מיליון שקל לכל היותר. ניו-פארם היא חברה בעלת 105 סניפים, מהם 38 נקודות מכירה בחנויות המשביר לצרכן.

תוצאות ניופארם

לחוסר העניין של המועמדים ברכישתה של חברת ניו-פארם שתי סיבות עיקריות: ניו-פארם הלוותה לקבוצת המשביר 32 מיליון שקל ללא הצמדה, כך שרכישת מניותיה של ניו-פארם תכניס את הרוכש לנעליה של ניו-פארם, ותעביר אליו את הסיכון שהמשביר לא תפרע את החוב; הסיבה השנייה היא רצונו של רמי שביט לשמור על נקודות המכירה של ניו-פארם בסניפי המשביר כדי לשמר את עוצמתו של כרטיס המועדון קלאב 365, כך שהמשביר תיהפך לזכיינית של חברת ניו-פארם.

המשך הפעילות בסניפי המשביר לאחר מכירת החברה יצריך את המשביר לרכוש את המלאי של ניו-פארם בחנויותיה. עד כה הוחזק מלאי זה במשגור, כלומר היה בבעלותה המלאה של ניו-פארם עד למכירתו ללקוח הסופי.

רכישת המלאי, שמוערך ב-70 מיליון שקל, תדרוש מהמשביר הוצאה כספית במזומן שספק אם ביכולתה לבצע, בהתחשב בכך שבמאזן הסולו של המשביר 365 (כלומר ללא החברות הבנות) היו נכון לסוף הרבעון השלישי של 2012 2.5 מיליון שקל בלבד. משום כך מעוניין שביט לפרוס את התשלומים לתקופה ארוכה, אך קשה לראות מי מהרוכשים הפוטנציאליים יהיה מעוניין להיהפך לבנקאי של קבוצת המשביר ולתת לה אשראי ארוך טווח.

רמי שביט
רמי שביטצילום: עופר וקנין

מעבר למבנה הבעייתי שמציע שביט, סביר להניח שהמחיר שהוא דורש יכשיל את העסקה. ניו-פארם מציגה רווחיות מצומקת בכל קנה מידה, ובינואר-ספטמבר 2012 אף עברה להפסד. הרווח התפעולי של ניו-פארם ירד בינואר-ספטמבר 2012 ב-40% לעומת התקופה המקבילה ב-2011, והסתכם ב-6.5 מיליון שקל שהם 0.76% בלבד מהמחזור, ובשורה התחתונה נרשם הפסד של 260 אלף שקל במחזור של 844 מיליון שקל. גם ב-2011, שהיתה שנה טובה יותר לרשת, הסתכם הרווח התפעולי ב-14.3 מיליון שקל שהם 1.3% מהמחזור. הרווח התפעולי התזרימי, כלומר הרווח התפעולי בניכוי פחת והפחתות (EBITDA), הסתכם ב-12 החודשים האחרונים ב-25 מיליון שקל - 2.2% בלבד מהמחזור - בעוד ששיעור ה-EBITDA המקובל בענף הוא 6%-7%.

כישלון ניהולי מתמשך

הקושי למכור את ניו פארם לפי 150 מיליון שקל רק מבליט את הכישלון הניהולי המתמשך של שביט, בעל השליטה בהמשביר, ושל רוני אלרואי - בעל השליטה בישאל המחזיקה ב-31.7% הנותרים ממניות החברה. בעליה של ניו-פארם, שמחזורה 30% ממחזורה של סופר-פארם, מבקשים עבור החברה מחיר המשקף שווי של עשירית מזה שלפיו עומד בנק דיסקונט לרכוש 10.5% ממניות החברה המתחרה, סופר-פארם מידי לאומי פרטנרס וליאור רייטבלט, מנכ"ל סופר-פארם.

המחזור של ניו פארם - שליש ממחזורה של סופר פארם

במקביל לניסיון של קבוצת המשביר למכור את אחזקותיה בניו-פארם עושה גם כונס הנכסים של חברת ישאל מאמץ למכור את אחזקותיה בניו-פארם, וגם לו צפויה מלאכה לא פשוטה, ולא רק משום שמדובר במניות מיעוט בחברה פרטית.

ישאל מכרה את השליטה בניו-פארם לחברת המשביר שבשליטת שביט בדצמבר 2007 תמורת 55 מיליון שקל (43 מיליון שקל בהקצאת מניות) והעברת עסקי הקוסמטיקה של המשביר לניו-פארם, וכחלק מהעסקה חתמה על שלושה הסכמים: הסכם להקצאת שטחי מסחר, הסכם לשיתוף פעולה בשיווק ובפרסום והסכם לשיתוף פעולה בתחום מועדוני הלקוחות. הסכמים אלו יהפכו את מכירת מניותיה של ניו-פארם לאתגר של ממש.

רוני אלרואיצילום: עודד הירש

אחת התמיהות שמעלים הסכמים אלו היא שישאל לא דאגה להכניס סעיף מילוט שיאפשר לה להשתחרר מההסכם אם יתברר בעתיד שהוא משרת בעיקר את המשביר. תוקף ההסכם נקבע מסוף דצמבר 2007 עד לשלושה חודשים מהרגע שבו אחזקותיה של המשביר בניו-פארם יורדות מ-20%, כך שלישאל ולכונס נכסיה לא יהיה קל להשתחרר ממנו.

על פי ההסכם תקצה המשביר לניו-פארם שטחי מסחר להפעלת 19 נקודות מכירה לפחות בסניפי המשביר שיפעלו במתכונת דראגסטור מלא, כולל קוסמטיקה, טואלטיקה ומחלקת בית מרקחת המאוישת בצוות מקצועי. ההסכם קבע כי המלאי יישאר בבעלותה המלאה של ניו-פארם עד למכירתו ללקוחותיה של המשביר לצרכן, כך שכל הסיכון בגין המלאי - כולל ירידת ערכו, פחתים וגניבות - הוטל על ניו-פארם. המשביר מתפקדת למעשה כחברת נדל"ן המשכירה שטח לניו-פארם, מקבלת ממנה החזר מלא על כל הוצאות התפעול ומתחלקת ברווחים.

ניו-פארם שילמה עבור העלות שספגה המשביר לצרכן בגין העסקת העובדים בנקודות המכירה של ניו-פארם בסניפי המשביר עוד 3.5% מהמחזור נטו, הוסיפה 200 אלף שקל בחודש בגין השתתפות בהוצאות המטה של המשביר ושילמה את חלקה היחסי בהוצאות התחזוקה של הסניפים שבהם פעלה. סכומים אלו לבדם הסתכמו ב-69.6 מיליון שקל, אולם בכך לא הסתיימה זרימת המזומנים מניו-פארם להמשביר.

ניו-פארם שיתפה פעולה עם בעלת השליטה החדשה גם בתחום מועדוני הלקוחות. החברה שיווקה בסניפיה שמחוץ לחנויות המשביר לצרכן את כרטיס מועדון הלקוחות קלאב 365 תמורת עמלה, וכן העניקה החזר כספי במזומן של 3% משווי הרכישה בסניפיה ללקוחות שעשו שימוש בכרטיס מולטי 365. התוצאה נטו היתה שניו-פארם שילמה למועדון 365 סכום של 533 אלף שקל ב-2011.

השתתפות בשיעור גבוה בהוצאות הפרסום

המשביר וניו-פארם שיתפו פעולה גם בתחום השיווק והפרסום, למשל באמצעות רכש משותף של שטחי פרסום לצורך הפחתת עלויות. ניו-פארם נשאה בהחזר ההוצאות והתשלומים נטו שהיו להמשביר בגין רכישת מדיה, וסכום נוסף של 4% ממחזור ההכנסות נטו, כלומר ללא מכירת תרופות ובניכוי הנחות בגין שוברי קנייה, כהשתתפות בהוצאות הפרסום של המשביר בגין פרסום ושיווק של מוצרי ניו-פארם. שיעור זה של הוצאות פרסום גבוה משמעותית מהשיעור המקובל בענף, שנע בין 1.5% ל-2.0%. כך למשל, הוצאות הפרסום של רשת Rite Aid הגיעו ל-1.5% מהמחזור ב-2011.

עוד נקבע כי המשביר רשאית לערוך מבצעים או הנחות במחלקה או ברשת שיכללו גם את מוצרי ניו-פארם, ושניו-פארם היא שתישא במלוא שיעורי ההנחה או המבצעים בגין מוצריה. כך למשל נקבע כי אם המשביר תיזום מבצע מסוג 1+1 ביחס למוצר מסוים של ניו-פארם, האחרונה תידרש לספוג את ההנחה של 50% שניתנת לצרכן גם אם הספק של המוצר לא נתן הנחה דומה לניו-פארם. ניו-פארם העבירה למשביר עוד 15 מיליון שקל בגין שיתוף הפעולה בתחום השיווק והפרסום ב-2011.

שביט מסר בתגובה: "המשביר אינה מוכרת את אחזקותיה בניו-פארם. המשביר התבקשה על ידי עו"ד רונן מטרי, כונס הנכסים של מניות ניו-פארם מטעם בנק מרכנתיל דיסקונט וקמן, למצוא פתרון לטובת כל הצדדים למימוש מניות אלו, שהן מניות מיעוט, לאור מצבה של קמן ולאור מימוש הבטוחה על ידי בנק מרכנתיל.

"נושא ההתנהלות בין המשביר לניו-פארם דווח והוסכם על ידי כל הצדדים והיטיב בצורה משמעותית עם ניו-פארם. הסכמים אלו בתוקף כבר חמש שנים. גורמים אינטרסנטיים שונים מעלים טענות והשגות לגבי שוויה של החברה וההסכמים המסחריים שלה וגורמים נזק מיותר. גורמים אלו לא ישנו כהוא זה את מערכות ההסכמים בין ניו-פארם למשביר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker