פישר מודאג מההאטה בפעילות המשק: הפחית את הריבית ב-0.25% ל-1.75% - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פישר מודאג מההאטה בפעילות המשק: הפחית את הריבית ב-0.25% ל-1.75%

הבנק הפחית את תחזית הצמיחה למשק ל-2013 ל-2.8%, בעיקר בשל המצב בכלכלה העולמית ■ בשקלול הגז מ"תמר", הבנק צופה צמיחה של 3.8% ■ "נמשכת ההאטה במשק; קצב הגידול בתוצר ברבעון הרביעי יהיה נמוך מהרבעון הקודם"

36תגובות

בבנק ישראל מודאגים מההאטה במשק. נגיד הבנק, פרופ' סטנלי פישר, הוריד הערב את ריבית חודש ינואר ב-0.25% לרמה של 1.75%. בבנק הדגישו כי ההחלטה התקבלה על רקע האטה בפעילות הכלכלית, ולאחר שמרבית האינדיקאטורים לפעילות הריאלית ממשיכים להצביע על חולשה ואף על התמתנות נוספת בקצב הצמיחה.

במקביל, הבנק הפחית את תחזית הצמיחה למשק ל-2013 ל-2.8% במקום 3%, בעיקר בשל המצב בכלכלה העולמית. עם זאת, בשקלול הגז ממאגר "תמר", שצפוי להתחיל לזרום ברבעון השני של 2013, הבנק העלה את התחזית ל-3.8%. מדובר על תחזית גבוהה מזו של משרד האוצר, שצופה צמיחה של 3.5% במשק, בשקלול תרומתו של הגז.

בבנק הדגישו שהאינדיקאטורים החודשיים ביחס לפעילות הריאלית של המשק מצביעים על הימשכות ההאטה, ועל כך שקצב הגידול בתוצר ברבעון האחרון של 2012 צפוי להיות נמוך מאשר ברבעון הקודם. על פי הבנק, ההאטה באה לידי ביטוי במדד המשולב, שעלה בנובמבר ב-0.1%. "קצב עלייתו הנמוך של המדד בחודשים האחרונים משקף ירידה בייצור התעשייתי והאטה ביצוא הסחורות", נכתב.

עוד מסבירים בבנק כי נתוני הסקרים השונים ביחס לפעילות המשק מצביעים גם הם על המשך ההאטה, שנובעת מירידה ביצוא כתוצאה מרפיון בשווקים הגלובליים, מהאטה בסחר העולמי ומהשפעות מבצע "עמוד ענן". על פי הבנק, במשך ימי המבצע נעדרו כ-5% ממצבת העובדים ונרשמה ירידה חדה בהיקף כניסת התיירים לישראל. הבנק צופה שכתוצאה מהלחימה התוצר ירד ב-0.3% (במונחים רבעוניים).

רומזים על רכישת דולרים

בנוסף להאטה הכלכלית שחלה במשק, בנק ישראל רומז בסקירה, אם כי אינו מציין זאת באופן רשמי, שייתכן וישוב לרכוש דולרים בשוק. "התחזקות השקל בתקופה האחרונה עשויה להקשות על המשק להתמודד עם הקשיים הניצבים בפניו", נכתב. במהלך החודש וחצי האחרונים ירד הדולר בכ-5% והוא נסחר כעת ב-3.74 שקלים – השער הנמוך ביותר מאז אפריל השנה.

גורם מרכזי שהקל על החלטת הבנק להוריד את הריבית היא האינפלציה הנמוכה. ציפיות האינפלציה ל-12 החודשים הקרובים ירדו החודש לרמה של 1.4%, לעומת 1.8% בחודש שעבר. על פי הבנק, מדד חודש נובמבר, שהיה נמוך במיוחד (-0.5%), מצביע, ככל הנראה, על רפיון בביקושים. הבנק מעריך כי בחודשים הבאים לא צפויים לחצים אינפלציוניים, וזאת בשל הירידה במחירי הסחורות, ובכללם מחיר הנפט.

ביחס לתחזית הצמיחה, שעודכנה בשל זרימת הגז הצפויה מ"תמר", בבנק ישראל מדגישים ש"אין להתבשם מריח הגז". על פי הבנק, בניכוי השפעת הגז, תחזית הצמיחה ל-2013 למעשה עודכנה כלפי מטה ב-0.2%, בעיקר בשל המצב בכלכלה העולמית. כמו כן הדגישו שם שהפקת גז דורשת מספר מועט של עובדים, ולכן ההתפתחות הצפויה בתעסוקה ובאבטלה יושפעו בעיקר משיעור הצמיחה בתמ"ג ללא הגז.

"השפעה מוגבלת על שוק המשכנתאות"

ביחס לשוק הדיור, בנק ישראל מציין שהרמה המצטברת של התחלות הבנייה ב-12 החודשים האחרונים עדיין גבוהה, והיא צפויה להמשיך לבוא לידי ביטוי בגידול בהיצע הדירות. עם זאת, הוא מדגיש שברבעון השלישי חלה ירידה חדה ברמת התחלות הבנייה ובקצב שיווק הקרקעות על ידי מנהל מקרקעי ישראל.

בשווקים חוששים שהורדת הריבית עשויה לתדלק את העלייה במחירי הדירות, שכן היא מקטינה במקביל גם את הריבית על המשכנתאות. עם זאת, בבנק הדגישו כי השפעת הפחתת הריבית על שוק המשכנתאות היא מוגבלת, וזאת על רקע המגבלה שהטיל הבנק במאי 2011, לפיה רכיב הריבית המשתנה במשכנתא מוגבל לשליש מגובה ההלוואה.

גורמים בבנק הדגישו לאחר פרסום הריבית כי מלבד הצעדים שנקט בהם עד כה בנק ישראל, יש צורך בטיפול בצד היצע הדיור. "אנו משתמשים בכלים העומדים לרשותנו לפעול על צד הביקוש לדירות, אך צריך לזכור שהגורם החיוני להשפעה על מחירי הדירות הוא צד ההיצע שאינו מצוי בידי בנק ישראל", ציינו שם.

עפר קליין, ראש מחלקת כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים, ציין שההחלטה להוריד את הריבית מבטאת העדפת של הבנק לתמוך בפעילות הכלכלית המתמתנת, למרות שמחירי הדירות ואשראי משקי הבית המשיכו לעלות. להערכת קליין, "הורדת הריבית צפויה להמשיך ולתמוך בנדל"ן כאלטרנטיבה להשקעה פיננסית, ומכאן לתמוך ברמת המחירים בשוק הנדל"ן". קליין סבור שלא צפויה הורדות ריבית נוספות בזמן הקרוב.

יונתן כץ מלידר שוקי הון ציין כי בנק ישראל לא נשמע ממש מודאג מהמשך עליית מחיר הדיור. להערכת כץ, קצב האינפלציה השנתית ימשיך להתמתן ברבעון הראשון של 2013 וירד אל מתחת ל- 1% ב- 12 החודשים האחרונים - מגמה אשר תתמוך לדבריו בהורדת ריבית נוספת ל-1.5% בסוף הרבעון הראשון של 2013.

"הפחתת הריבית חושפת את המשק לסיכונים"

בשוק נשמעה גם ביקורת ביחס להחלטת הנגיד להורדת הריבית. יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון ציין כי ההחלטה חושפת את המשק לסיכונים הנובעים מ"ריבית אולטרה נמוכה". לדבריו, על אף הרגיעה היחסית בשווקים, מדדי המחירים לצרכן החודשיים, שהפתיעו באופן סדרתי כלפי מטה, הכריעו את הכף להפחתת ריבית נוספת. "המהלך נועד כדי להתמודד עם אתגר אובדן מומנטום הצמיחה במשק המקומי", הסביר.

עם זאת, פגוט הדגיש כי הורדת הריבית עשויה "להוסיף שמן למדורת מחירי הדיור המבעבעת", זאת כאשר גם בבנק ישראל ציינו שעדיין לא ניתן להעריך את השפעתם של צעדי הגבלת המינוף בשוק המשכנתאות. "לא נופתע לראות בפרוטוקול החלטת הריבית כי החלטת ריבית זו, גם היא לא התקבלה פה אחד, שכן מדובר בהחלטת ריבית שנויה במחלוקת בעיתוי הנוכחי", אמר.

במקביל התייחס פגוט להעלאת תחזית הצמיחה של המשק. "מדובר בצמיחה חזויה, אולם היא משקרת במידה רבה. בנק ישראל מדגיש כי הצמיחה שמקורה בהכנסות מגז הינה בעלת תרומה שולית לשוק העבודה. באמצעות הרחבה מוניטארית נוספת חותר הבנק המרכזי לרוץ לפני העקום ולקדם פני האטה שלא בהכרח תגיע. המשמעות היא שהפחתת הריבית חושפת את המשק המקומי לסיכונים הנובעים מריבית בנק ישראל אולטרה נמוכה".

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות דש, ציין כי בנק ישראל ממשיך לשאת בנטל המדיניות הכלכלית וממלא את החלל שמותירה הממשלה. "למרות הורדות הריבית שביצע בשנה האחרונה, המשק ממשיך להיחלש וכעת לא רק הביקושים ליצוא הישראלי ירדו, אלא גם ניכר רפיון בביקושים המקומיים", כתב.

לדברי זבז'ינסקי, בנק ישראל מתהלך בין שתי מלכודות כלכליות שאליהן עלולה להוביל מדיניות הריבית נמוכה. "מצד אחד", הוא כותב, "תוך כדי הורדת ריבית מחירי הדירות ממשיכים לעלות ולנפח את בועת הנדל"ן. במקביל, הממשלה מגדילה את הגירעון ועל ידי כך מנטרלת את יכולתה לפעולה לחידוש הצמיחה במשק ומעלה את הסיכון הכלכלי הקשור באובדן שליטה על ההוצאות. אם מחירי הדירות לא יעצרו בחודשים הקרובים או שהממשלה החדשה לא תצליח לגבש תקציב אחראי, הריבית הנמוכה של בנק ישראל עלולה להיות זרז לבעיות לא פשוטות לכלכלה ולשווקים", הוא כותב.

רוב האנליסטים צפו שהריבית תישאר ללא שינוי

על פי הסקר המוקדם של ספקית המידע "בלומברג" 17 מתוך 23 אנליסטים צפו כי הריבית תישאר ברמה של 2%. הגורמים המרכזי שציינו הכלכלנים להותרת הריבית הם מחירי הדיור שעולים, והעלאת תחזית הצמיחה של משרד האוצר.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מחירי הדיור רשמו עלייה של 1.7% בשלושת החודשים האחרונים. לדעת הכלכלנים, הורדת ריבית בשלב זה תגרור עלייה ניכרת בהיקף המשכנתאות ותביא להתייקרות נוספת במחירי הדיור. גורם נוסף שמציינים הכלכלנים להותרת הריבית, הוא העלאת תחזית הצמיחה של משרד האוצר בחצי אחוז לשיעור של 3.5%. שר האוצר,יובל שטייניץ, העלה בשבוע שעבר את תחזית הצמיחה של ישראל על רקע ההכנסות הצפויות ממאגר הגז "תמר".

דודי רזניק, מנהל מחקר אג"ח בלאומי שוקי הון, ציין אתמול כי בנק ישראל צפוי להוריד הריבית בהחלטתו הקרובה, בעיקר על רקע ירידת סביבת האינפלציה והתיסוף המחודש בשער השקל. גם יונתן כץ, הכלכלן הראשי של לידר שוקי הון, צופה הסתברות של 60% שבנק ישראל יוריד את הריבית. לדבריו, קצב האינפלציה שמתקרב לגבול התחתון של יעד האינפלציה (1.4%) ב-12 החודשים האחרונים, יתמוך בהורדת הריבית". עוד מציין כץ את ההאטה בפעילות הכלכלית בישראל והלחץ על ייסוף השקל, כגורמים שישפיעו להורדת הריבית.

מנגד, בית ההשקעות פסגות צופה שבנק ישראל יותיר את הריבית ברמתה הנוכחית. "ההפתעה במדד, כמו גם התמתנות האינפלציה בפועל והציפיות האינפלציוניות יובילו כנראה את בנק ישראל להפחית את הריבית פעם נוספת במהלך החודשים הקרובים", כתבו בית ההשקעות. "עם זאת, כיוון שהפחתת הריבית האחרונה נעשתה כצעד מקדים להרעה בסביבה הכלכלית העולמית והמקומית וכיוון שהרעה כזו עדיין לא נרשמה, ייתכן בהחלט שבבנק יעדיפו לדחות את ההפחתה חודש נוסף", כתבו בבית ההשקעות".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#