ערן אזרן

"במסגרת הארגון מחדש של תוכניות השותפות והתמקדות ברישיון 'גבריאלה' והיערכות לקידוח בו, החלה השותפות בתהליך לגיוס הון. במסגרת זו, ומתוך היותו של השותף הכללי בשותפות קשוב לקהל המשקיעים, הודיע היום השותף הכללי על מהלך להפחתת תמלוגי העל ודמי המפעיל, שלאחר הפחתתם יהיו בין הנמוכים בסקטור", כך הסביר הבוקר מנכ"ל מודיעין אנרגיה, רון מאור, את החלטת השותף הכללי (חברת הניהול) במודיעין להפחתת דמי הניהול הנגבים מהשותפות.

מודיעין אנרגיה, שנשלטת על ידי צחי סולטן וקבוצת אי.די.בי, דיווחה כי תמלוגי העל (תשלומים המנוכים משורת ההכנסות שיועברו לשותף הכללי במקרה של הפקת גז או נפט) יופחתו מ-6% ל-4.95% לפני החזר מלא של עלויות הפיתוח (הכנסות בניכוי הוצאות), ומ-13% ל-9.95% לאחר החזר העלויות. בנוסף, דמי הניהול של השותף יופחתו משיעור של 7.5% מההוצאות השוטפות, לשיעור של 4.95%. עם זאת, תשלום חודשי של 25 אלף דולר בחודש - יישאר על כנו.

צחי סולטןצילום: עופר וקנין

השותף הכללי במודיעין נשלט (75%) בידי נויה - חברה פרטית שמוחזקת על ידי אי.די.בי פיתוח וצחי סולטן. בנוסף לנויה מחזיקי מניות נוספים בשותף הם הגיאולוג ברוך דרין (10%), עזריאל זולטי (5%) ויעקב בלייברג (10%).

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

השותף הכללי נהנה עד כה מתשלומים של קרוב ל-20 מיליון שקל, בעבור ההשקעה בקידוחים הכושלים של מודיעין - מירה ושרה. הסכום שימש את השותף הכללי להוצאות החברה, כלומר בעבור תשלום לבעלי משרות בחברה ולא הגיע לכיסם של בעלי המניות.

הפחתת דמי הניהול נועדה, כאמור, להכין את הקרקע לגיוס הון שאליו תצא מודיעין בתקופה הקרובה. הגיוס אמור למלא את קופתה של השותפות, שמכילה על פי הערכות לא יותר מ-10-20 מיליון דולר. המזומנים שיגויסו ישמשו את מודיעין למימון הקידוח ב"גבריאלה" – רישיון חיפוש גז ונפט המשתרע כ-10 ק"מ מהחוף בין נתניה לאשדוד – שאמור להתחיל ברבעון הראשון של 2013.

אתמול דיווחה מודיעין כי החליטה להקדים את הקידוח ב"גבריאלה" במקום "ים חדרה". השינוי בתוכניות נובע ממבנה הבעלות ב"גבריאלה", שמאפשר למודיעין גמישות פיננסית גבוהה יותר. בעוד שמודיעין מחזיקה ב-100% מ"ים חדרה" ונדרשת לשאת לבדה במלוא עלויות מימון הקידוח כמו גם בסיכון הכרוך בכך, הרי שב"גבריאלה" היא מחזקיה כ-70% לצד אדירה (25%) וטוהר השמש (5%).

עלות הקידוח ב"גבריאלה" מוערכת בכ-130 מיליון דולר. כ-30 מיליון דולר כבר הושקעו בפרויקט, בעוד ששאר הסכום יגויס בתקופה הקרובה מבעלי הזכויות ברישיון. מודיעין נדרשת להעמיד כ-70 מיליון דולר (בהתאם לחלקה) מהסכום, כך שבהנחה שיש לה בקופה כ-10-20 מיליון דולר, היא תצטרך לגייס 60-50 מיליון דולר נוספים. ההערכה היא כי 40 מיליון דולר היא תגייס בהנפקת יחידות השתתפות, ובעוד ששאר הסכום יגיע משותף חיצוני.

בימים אלה מבוצע קידוח אימות ראשון ברישיון "שמן" - שמדרום ל"גבריאלה". הצלחת בקידוח, כלומר מציאת נפט או גז בכמויות משמעותיות, תקל על מודיעין להכניס שותף ולגייס הון לקידוח ב"גבריאלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker