יורם גביזון

דירקטוריון החברה לישראל אישר לפני שלושה שבועות את הארכת ועדכון הסכם ההעסקה של ניר גלעד, המנכ"ל. גלעד יקבל שכר של 196 אלף שקל לחודש, בונוס על פי שיקול דעתו של הדירקטוריון בהתאם לרווחי החברה, ואופציות בשווי כלכלי של 25 מיליון שקל.

גלעד והחברה לישראל ספגו ביקורת על הניסיון להקדים את כניסתו לתוקף של תיקון 20 לחוק החברות, ולהימנע מהצורך להעביר להכרעת בעלי מניות המיעוט את תנאי שכרם של בכירי החברה. תשומת לב פחותה הוקדשה לתנאי ההעסקה ולשאלה עד כמה ביצועי החברה לישראל מצדיקים אותם.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

ניר גלעדצילום: מוטי מילרוד

מאז מונה גלעד לתפקידו בסוף מארס 2007 עלתה מניית החברה לישראל ב-18% בתיאום לדיווידנד, אבל ביחס לביצועי כימיקלים לישראל, אחזקתה העיקרית, החברה לישראל הציגה תשואת חסר של 32%. במלים אחרות, אם ננטרל את כיל, שאין חולק כי הגורם הדומיננטי בניהולה היה עקיבא מוזס, המנכ"ל לשעבר, נגלה כי הצוות הניהולי של החברה לישראל לא ייצר ערך רב לבעלי המניות.

זווית אחרת לבחינת הערכת השוק לתרומה הניהולית של גלעד ואמיר אלשטיין הוא השוואת שווי השוק של החברה לישראל לשווי הנכסי הנקי שלה, כלומר, לשווי אחזקותיה בניכוי החוב הפיננסי שלה.

שווי אחזקותיה הציבוריות של החברה לישראל (כיל, בזן וטאואר) הוא 8.8 מיליארד דולר. בהנחה ששווי איי.סי פאואר הוא 1.2 מיליארד דולר על בסיס התזרים שתניב ב-2013, ששוויה של האחזקה בחברת הרכב קורוס הוא 300 מיליון דולר כשווי ההשקעה בה וששווי אחזקותיה המדממות בטר פלייס וצים הוא 0 - מתקבל שווי נכסי נקי של 8.6 מיליארד דולר. כלומר, החברה לישראל נסחרת בהנחה של 40% לעומת שוויה הנכסי הנקי, הגבוה משמעותית מההנחה המקובלת שלפיה השווי הנכסי הנקי של חברות החזקה הוא 15%.

ההסברים האפשריים להנחה עצומה זו הם הרקורד המפוקפק של מנהלי החברה לישראל ביצירת ערך, העלות הגבוהה של מטה החברה וההערכה שהחברה צפויה לקבור עוד מיליארדי שקלים.

למעט הקמת איי.סי פאואר בהשקעה של 427 מיליון דולר, אחראים מנהלי החברה לכמה מהשמדות הערך הבולטות של השנים האחרונות בהשקעות מגלומניות כמו צים (מיליארד דולר), בטר פלייס (350 מיליון דולר) טאואר וקורוס. למרות זאת החליטו בעלי מניותיה לתגמל את גלעד בשכר ובתמלוגים בעלות כוללת של 89 מיליון שקל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker