דירקטוריון בנק דיסקונט צפוי להתכנס בימים הקרובים כדי לאשר את העסקה לרכישת כ-10.5% ממניות רשת סופר פארם תמורת כ-140-150 מיליון שקל. המוכרים בעסקה הם לאומי פרטנרס ‏(כ-5%‏) שבבעלות בנק לאומי ומנכ”ל סופר פארם, ליאור רייטבלט ‏(כ-5.5%‏).

העסקה משקפת לסופר פארם שווי חברה של כ-1.4 מיליארד שקל. הצדדים יחתמו בימים הקרובים על מזכר הבנות והעסקה תושלם בחודשים הקרובים, לאחר בדיקות נאותות.

ליאור רייטבלט

המרוויח הגדול מהעסקה הוא רייטבלט, שאמור לקבל 70-75 מיליון שקל תמורת המניות שימכור. רייטבלט, שעובד ברשת זה כ-25 שנה ונחשב לאחד המנהלים המוערכים בענף, כבר מכר בעבר מניות של סופר פארם וגם קיבל ממנה דיווידנדים לאורך השנים. לאחר שתושלם העסקה הנוכחית אמור רייטבלט לקבל חבילה של אופציות לרכישת מניות נוספות של הרשת. לפי הערכות, במשך תקופת העסקתו קיבל רייטבלט תגמולים בשכר ובמניות בשווי מצטבר שמוערך ב-120-150 מיליון שקל. השותפים החדשים בסופר פארם מתכננים יחד עם בעלת השליטה, משפחתו של ליאון קופלר, להנפיק את הרשת לציבור בשנים הקרובות.

רייטבלט ‏(54‏) מנהל את סופר פארם כבר כ-20 שנה, ונחשב לאחד המנכ”לים המוערכים והמצליחים במשק. ההתמדה של רייטבלט ברשת אינה מובנת מאליו, ונובעת מהקשרים הטובים שלו עם הבעלים ומהצלחתה העסקית של הרשת.

בראיון ל-TheMarkerב-2008 סיפר רייטלבט כיצד הגיע לסופר פארם: "כשחזרתי לישראל חיפשתי עבודה. יו”ר סופר פארם דאז, אייב בראל, שהכיר אותי עוד כשהייתי ילד מתוך קשרי משפחה, הזמין אותי לפגוש את קופלר. אני הייתי בטוח שאני הולך לפגוש את קופלר המבוגר - מורי קופלר, מייסד סופר פארם - אבל בסוף פגשתי את הבן הצעיר ליאון. ניהלנו שיחה כללית והיה רצון משותף של שנינו, אך לא היה תפקיד מוגדר בשבילי. לאחר כמה שבועות המציאו תפקיד בשבילי - סגן חשב".

עם השנים נהפכה סופר פארם לרשת ענקית המפעילה בישראל 184 סניפים. לרשת גם 40 סניפים בפולין ופעילות בסין. הרשת מעסיקה כ–6,500 עובדים, וייצרה ב–2012 הכנסות של כ–3.9 מיליארד שקל בישראל ‏(כולל המכירות בחו”ל מגיע הנתון לכ–4.5 מיליארד שקל‏) - עלייה של כ- לעומת 2011 - והיא מייצרת רווח תפעולי תזרימי ‏(EBITDA‏) שנתי הנע סביב 250 מיליון שקל ורווח נקי של כ-100 מיליון שקל.

עבור בנק דיסקונט זוהי השקעה ריאלית מהותית ראשונה מאז נכנס ראובן שפיגל לתפקיד המנכ”ל בתחילת 2011. ב-2007 ביצע הבנק שתי השקעות ריאליות גדולות יחסית ולא מוצלחות במזרח אירופה ומרכזה: בפעילות הנדל”ן והרכב של קבוצת מאיר, שבבעלות יעקב שחר וישראל קז, וכן בזרוע הפיננסים של קרדן, Kardan Financial Services‏ (KFS‏).

כמה שנים לאחר מכן יצא דיסקונט מהפעילויות הללו בהפסד. עקב כך לא מיהרו בדיסקונט ‏(שבדומה לבנקים אחרים נדרש להעלות את יחס הלימות ההון שלו‏) לבצע השקעות חדשות, וחיפשו חברה תזרימית המחלקת דיווידנדים כמו סופר פארם.

ההשקעה תתבצע באמצעות החברה הבת דיסקונט שוקי הון, שעד כה התמקדה בהשקעה בקרנות פרייבט אקוויטי כפימי ופורטיסימו. דיסקונט שוקי הון סיימה את ינואר־ספטמבר 2012 ברווח של 48.3 מיליון שקל, והיא מעוניינת לבצע השקעות נוספות.

לאומי פרטנרס נכנסה להשקעה בסופר פארם לפני כחמש שנים וחצי, כשרכשה 18% מהרשת תמורת כ–180 מיליון שקל. הדיווידנדים שחילקה החברה החזירו ללאומי לפחות 50% מההשקעה, והמימוש הנוכחי יספק רווח הון נוסף לבנק.

בסופר פארם סירבו להגיב לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker