מפעיל הקידוח ב"ים חדרה" דורש 37 מ' ד'; מודיעין: "אין לנו האמצעים"

אתמול קיבלה מודיעין מכתב ממפעיל הקידוח, שבו העמיד אולטימטום של שני ימי עסקים להעברת האשראי ■ ללא העמדת הסכום - הקידוח ב"ים חדרה" עשוי להתבטל ■ המניה יורדת ב-4.6%

ערן אזרן
ערן אזרן

לאחר כישלון הקידוחים ב"מירה" וב"שרה" ועשרות מיליוני שקלים שירדו לטימיון, מודיעין אנרגיה ניצבת בפני אתגרי מימון: השותפות, שנשלטת בידי צחי סולטן וקבוצת אי.די.בי, דיווחה הבוקר (ג') כי אין ברשותה האמצעים הכספיים הנדרשים להעמיד לרשות מפעילת קידוח "ים חדרה" מכתב אשראי בסך של כ-37 מיליון דולר, להבטחת עלויות אסדת הקידוח הומר פרינגטון.

קידוח "ים חדרה", שמוחזק (100%) על ידי מודיעין אנרגיה, ממוקם כ-30 ק"מ מערבית לחדרה, בעומק מים של כ-1,000-500 מטר. על פי מבחנים סיסמיים שנערכו, בשטח הרישיון  קיים פוטנציאל להימצאות גז טבעי בהיקף של 1.4TCF בהסתברות של 25%, ו-133 מיליון חביות נפט ברות הפקה בהסתברות של 25%-29%.

צילום: ליאור זנו

בחודש אפריל 2012 חתמה מודיעין על הסכם עם נובל דרילינג - מפעילת אסדת הומר פרינגטון שקדחה בעבר בין השאר ברישיונות לווייתן, ישי, מירה ושרה. במסגרת ההסכם נקבע כי על השותפות להעמיד את מכתב האשראי סמוך לתחילת הקידוח בשטח רישיון "ישי" - אחד מחמשת רישיונות פלאג'יק הנמצא מזרחית ללווייתן. הקידוח ברישיון החל בראשית נובמבר, אולם טרם הועמד המכתב.

אתמול קיבלה מודיעין מכתב מספק אסדת הקידוח, לפיו לא עמדה בהתחייבותה להעמיד את האשראי במועד שנקבע. הספק, שהעניק לשותפות אולטימטום של שני ימי עסקים, ציין כי אי העמדת האשראי עשויה להביא לביטול הסכם הקידוח. מודיעין הדגישה כי היא מנהלת מגעים במטרה להגיע להסכמות חדשות מול המפעילה, ובכלל זאת לדחיית מועד העמדת מכתב האשראי.

נכון לסוף הרבעון השלישי בקופתה של מודיעין היו 40 מיליון דולר. על פי הערכות, לאחר סיום קידוחי האקספלורציה בחודש אוקטובר ב"שרה", שנסתיימו כאמור בכישלון, נותרו בקופתה של מודיעין פחות מ-20 מיליון דולר. השותפות הצהירה בעבר כי היא מנסה לאתר שותף אסטרטגי לרישיון "ים חדרה" ולרישיון השכן "גבריאלה", מה שעשוי להעשיר את קופתה.

אלטרנטיבה נוספת למימון העומדת בפני השותפות היא ביצוע של הנפקת זכויות לבעלי המניות, והזרמה של הון חיצוני. עם זאת, לאחר הכישלונות של "מירה" ו"שרה" - לא ידוע מהם סיכוייה של הנפקה כזו להצליח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker