החובות הפרטיים של דנקנר לבנקים - כ-800 מיליון שקל

דנקנר, כפי הנראה, יצטרך להגיע להסכמות גם על פרישת חובותיו עם הבנקים - במקביל לפרישת החובות לבעלי האג"ח

מיכאל רוכוורגר
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר
סיון איזסקו

"נוחי דנקנר פועל למען בעלי האג"ח ועושה ככל שביכולתו כדי להביא משקיעים חיצוניים שישפרו את מצבה של אי.די.בי אחזקות, ולכן לא יקרה כלום אם ייתנו לו עוד כמה חודשים", טענו אתמול מנהלים בכירים בגופים מוסדיים גדולים וגם מקורבים לאי.די.בי.

רקפת רוסק, ציון קינן, נוחי דנקנרצילום: ניר קידר

כמו כן, לדנקנר חובות אישיים גדולים למערכת הבנקאית, המוערכים בכ-800-900 מיליון שקל. החובות מרוכזים בשתי חברות פרטיות: טומהוק, שחייבת כ-150 מיליון שקל לבנק הפועלים, כ-100 מיליון שקל לבנק דיסקונט וכן סכום שאינו ידוע לקרדיט סוויס השווייצי; וגנדן הולדינגס (שבבעלות טומהוק), החברה האם של אי.די.בי אחזקות, שחייבת כ-500 מיליון שקל לבנק לאומי וכ-85-100 מיליון שקל למזרחי טפחות.

כנגד החוב של טומהוק מחזיקים שני הבנקים בביטחונות על מניות גנדן הולדינגס וכן בפיקדונות ובנכסים אישיים.

כנגד חוב של גנדן מחזיק בנק לאומי בביטחונות על נכסים פרטיים ועל 30.7% מאי.די.בי אחזקות בשווי 215 מיליון שקל, ומזרחי טפחות מחזיק בשעבוד על כ-7% מאי.די.בי אחזקות, בשווי של כ-50 מיליון שקל.

הבנקים הפרישו את מלוא החוב הזה, כשבלאומי הטיפול באשראי הועבר מחטיבה עסקית לאגף אשראים מיוחדים בניהולו של משה אינגביר, הפורש בסוף השנה לגמלאות. כמו כן, כנגד האשראי לבנקים יש ערבויות אישיות של דנקנר ומשפחתו - אך לא ברור באיזה היקף.

בינתיים, הבנקים לא ממהרים לממש את הבטוחות ומקווים כי המשקיע הארגנטיני, אדוארדו אלשטיין, יממש את האופציה וישקיע בגנדן 300 מיליון שקל נוספים. אמנם, גנדן התחייבה במקרה כזה להזרים 120 מיליון שקל לאי.די.בי אחזקות, אך בתוספת להזרמה ראשונה יישארו בגנדן כ-250 מיליון שקל - שככל הנראה יוזרמו לבנקים לצורך הקטנת החובות ושחרור מערבויות.

ככל הנראה, דנקנר יצטרך להגיע להסכמות גם על פרישת חובותיו עם הבנקים, במקביל לפרישת החובות לבעלי האג"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker