אל תתלו תקוות בחוק שכר הבכירים

משפטית ומהותית, אין לחברות כל בעיה לעקוף את החוק - אבל לא הכל אבוד

מירב ארלוזורוב

הכותרות בתקשורת זעקו על "מחטף שכר", והתייחסו לניסיון הבוטה של בכירי החברה לישראל, היו"ר אמיר אלשטיין והמנכ"ל ניר גלעד, לאשר לעצמם הסכמי שכר וכן תוכנית אופציות של 25 מיליון שקל לכל אחד, חודש לפני שחוק שכר הבכירים נכנס לתוקפו. בכך, החוק החדש קיבל חיזוק ציבורי חשוב: הנה, גם מנהלים בכירים חושבים שאוטוטו החגיגה נגמרת, והם ממהרים לגנוב את הסוסים לפני שדלת האורווה נסגרת.

פרסומת החינם שקיבל כך חוק שכר הבכירים החדש מעודדת מאוד, רק שלא בטוח כלל שיש לה על מה להסתמך. האפשרות ששכרם של גלעד ואלשטיין היה מצליח להיות מאושר גם בעוד חודש, כשהחוק כבר נכנס לתוקפו, צריכה יותר מלהדאיג.

התרעומת הציבורית גרמה בינתיים לאלשטיין לוותר על הקצאת האופציות, עד לאחר כניסת חוק שכר הבכירים לתוקפו. זה מפתיע, מאחר שבמקרה של אלשטיין כלל לא היתה משמעות למחטף: בכל מקרה שכרו צריך להיות מובא לאישור האסיפה הכללית של בעלי המניות של החברה לישראל כבר היום. המחטף המשמעותי הוא דווקא בשכר המנכ"ל, גלעד, שעד לסוף השנה פטור מאישור כזה. החל מהשנה הבאה, שכר המנכ"לים יצטרך גם הוא להיות מובא לאישור האסיפה הכללית, ולקבל שם רוב קולות של הציבור.

ניר גלעד ואמיר אלשטייןצילום: תומר אפלבאום

המושג "אישור", עם זאת, מטעה. לא מדובר באישור, כי אם בחוות דעת בלבד: אם האסיפה הכללית לא מאשרת את השכר, דירקטוריון החברה עדיין רשאי לאשר אותו. משמע, לציבור יש רק זכות להביע את דעתו, אין לו יכולת ממשית למנוע את שכר המנכ"ל.

לכן, השיניים שהחוק מעניק לציבור לגבי אישור שכר המנכ"לים הן מוגבלות בלבד. זאת אינה המגבלה היחידה בחוק. החוק בא להכניס רציונליזציה לשכר הבכירים, בכך שהוא מחייב את החברות לקיים דיון רציני בשכר המנהלים הבכירים: להקים ועדת תגמול מיוחדת, לקבוע מדדי ביצוע, לקשור את השכר לביצועים, לקבוע תקרות לבונוסים, לערוך השוואה לשכרם של העובדים הרגילים בחברה ועוד. זה נשמע כמו הצעה מצוינת, עד שקוראים את הדו"ח של החברה לישראל לגבי הקצאת מנת האופציות הנוספת, 25 מיליון שקל לכל מנהל.

בעיקרון, החברה לישראל עושה כבר כיום כמעט את כל מה שהחוק מחייב אותה. יש לה ועדת תגמול מיוחדת, אם כי לא ועדה בלתי תלויה. היא קבעה נוסחאות כמותיות, הקושרות בין גובה הרווח לגובה המענק. היא מעלה נימוקים מפורטים, על פני חמישה עמודים ויותר, מדוע שכר הבכירים אצלה הוא הכי מוצדק בעולם. מי שרוצה להתבשם לגבי יכולותיהם המופלאות של המנהלים בחברה לישראל, המצדיקים כמובן עלות שכר שנתית שבין 21 ל-23 מיליון שקל בשנה לניר גלעד, מוזמן לקרוא אילו כתרים ועדת התגמול קושרת להם.

כל המלל המשפטי, כלומר, קיים שם. גם הפרוצדורות המשפטיות קיימות ברובן. אין אמנם את החידוש בחוק, הקובע התייחסות לשכרם של עובדים פשוטים בחברה, אבל מאחר שהחברה לישראל היא חברת אחזקות, אין בה הרבה עובדים בעלי שכר נמוך בלאו הכי. כלומר, גם את המשוכה הזאת החברה לישראל צפויה לצלוח בקלות, מה עוד שגם המשוכה הזו היא ערכית בלבד. החוק אינו מונע ממנהל לקבל שכר של פי 500 מזה של אחרון עובדיו, הוא רק מחייב אותו לחשוף זאת.

כלומר, במישור המשפטי החברה לישראל מסוגלת להמשיך ולשלם לבכיריה עלות שכר של עשרות מיליוני שקלים בשנה, גם אם התשואה של המניה פיגרה אחרי תשואת השוק, ההשקעה בבטר פלייס הניבה הפסדים עצומים, וחלק גדול מהרווחיות הגבוהה נובע ממחירי הקומודיטיס יותר מאשר מתבונת המנהלים.

גם במישור המהותי החברה לישראל מסוגלת להמשיך ולהצדיק את שכר המיליונים לבכיריה, כשהיא קובעת נוסחת מענק המעניקה בונוס של מיליון שקל על כל מאה מיליון דולר רווח. מאחר שהרווחיות של החברה לישראל בשלוש השנים האחרונות מסתכמת ביותר מ-900 מיליון דולר (אפילו בשנת המשבר, 2009, הרווח היה 500 מיליון דולר), ברור מאליו שנוסחת המענק אינה מתמרצת להצטיינות ניהולית. היא פשוט תוספת אוטומטית לשכר המנהלים.

משפטית ומהותית, אין לחברות כל בעיה לעקוף את החוק, אבל לא הכל אבוד. הבעת עמדה חד משמעית של הציבור, באמצעות הגופים המוסדיים במסגרת האסיפות הכלליות, כי שכר של עשרות מיליוני שקלים למנהל הוא פשוט בלתי מתקבל על הדעת, עשויה לחולל שינוי. אלשטיין נסוג מההצעה לקבל אופציות, בגלל התנגדות הציבור. גם מנהלים אחרים יתקשו, בסופו של דבר, לעמוד מול הצבעה נגדם של הציבור, ומול הדרישה כי השכר ישקף התייחסות לסיכונים, לביצועים ארוכי טווח, וכן לתשלום מענקים רק עבור ביצועים עודפים, בניכוי העליות שהיו בשווקים.

וכמובן, אם כל זה לא יעזור, והחברות יסרבו להבין את הרמז, ניתן יהיה תמיד לחזור בעתיד לרעיון של יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', ולחוקק חוק המגביל בפועל את שכר הבכירים. במקרה כזה, הבכירים לא יוכלו לבוא בטענות לאיש, אלא לעצמם.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום