איציק באדר: "כשגרנות תרכוש את תנובה - אהיה שותף למהלך"

לאחר 17 שנה בתפקיד, שינוי התקנון ימנע מאיציק באדר כהונה נוספת כיו"ר חברת האחזקות של המושבים והקיבוצים ■ למרות זאת, באדר אינו מתכוון להיפרד מתנובה ומצהיר: "לא איעלם מהאופק"

>> "אני לא מתכוון להיעלם מהאופק, וכשגרנות תרכוש את תנובה אהיה שותף למהלכים בצורה כזו או אחרת" - כך אומר ל-TheMarker יו"ר גרנות, איציק באדר, שבימים האחרונים הוחלט כי לא ימשיך בתפקיד אחרי נובמבר 2013.

בעלי המניות של גרנות, חברת האחזקות של המושבים והקיבוצים, החליטו בישיבה שהתקיימה בשבוע שעבר כי באדר לא יוכל להמשיך לכהן בתפקידו, כששינו את התקנון במיוחד כך שייקבע שתקופת המקסימום לכהונה בתפקיד תהיה 15 שנה. באדר מכהן בתפקיד מאז 1995, ולכן כשתקופת כהונתו הנוכחית תסתיים, בעוד פחות משנה, הוא לא יוכל לחדשה כפי שעשה עד כה מדי כמה שנים.

כמה מהקיבוצים לחצו מאוד לשנות את התקנון. למה לדעתך היה חשוב כל כך לבעלי המניות שתפסיק לכהן בתפקיד?

איציק באדרצילום: תומר נויברג

"היו קיבוצים שחשבו שנכון יהיה לשנות את התקנון, ולכן זה ממה שעשינו. יש כאלה שזה נובע אצלם מאידאולוגיה ומתוך מחשבה שצריך רוטציה מדי כמה שנים, ויש כאלה שרוצים להחליף אותי. צריך להבין שזה לא היה פתאומי מאוד - זה נושא שעלה מפעם לפעם.

"תמיד התקיים דיון אם נכון או לא נכון שתהיה אפשרות לכהונה בלתי מוגבלת, וזאת הפשרה שהגענו אליה. בסקטור הציבורי זה יוצא דופן שאני נמצא כל כך הרבה שנים באותו התפקיד. כשהגעתי לגרנות, הקדנציה הוגבלה לשש שנים והוארכה מפעם לפעם בשינויי תקנון, ולפי השינוי האחרון כל שלוש שנים הייתי צריך להיבחר מחדש ברוב של 66%. עכשיו שינו את התקנון כך שהמקסימום שאפשר יהיה לכהן בתפקיד זה 15 שנה".

באדר הוא היו"ר הוותיק והאדם החזק ביותר בגרנות, חברה בעלת השפעה גדולה במשק ומחזור שנתי של כ-3.5 מיליארד שקל. בין התאגידים המשתייכים לגרנות ניתן למנות את מכון יצור תערובות המזון לגידול בעלי חיים "אמבר", תאגיד אבוקדו, שותפות ברימון העוסקת בייזום, ליווי וביצוע של פרויקטים בתחום המים, רשת בתי האבות עמל, וחברת כוח האדם ORS. בנוסף, החברה מחזיקה בכ-8% מתנובה ובכ-7% מדור אלון, מפעילת רשתות מגה.

התוכניות של גרנות הן לרכוש את חלקה של איפקס בתנובה, ביחד עם מבטח שמיר. איך עזיבתך תשפיע על התוכניות?

"התוכניות של גרנות לא ישתנו בגלל עזיבתי. אני מניח שגרנות תרכוש את תנובה, ובדרך כזו או אחרת אהיה שותף למהלכים. אני לא מתכוון להיעלם מאופק וכשיגיע הרגע הנושא יתברר".

לדברי מקורב לבאדר, "מה שהכי גרוע מבחינתו באובדן התפקיד היא העובדה שהוא ככל הנראה יפסיד את תפקידיו בדור אלון, במגה ובתנובה. ברגע שהוא יתנתק מהתפקיד של יו"ר גרנות הוא ייהפך ממי שהוא כיום מעין 'טייקון' רב שליטה, למישהו מנותק מכל החברות המשפיעות האלה. מה שיכול לעזור לו זה הקשרים שלו עם קרוב משפחתו, מאיר שמיר, שמחזיק בחלקים בתנובה ומעוניין לרכוש את החלק של איפקס בתנובה. גם לשמיר לא טוב שבאדר יעזור את תפקיד יו"ר גרנות, כי המחליף שלו יכול להיות בצד של איפקס והיו"ר שלה זהבית כהן".

תמשיך לכהן כדירקטור בתנובה ובמגה קמעונאות ולשמש יו"ר חברת הדלק לישראל אלון?

"זה עוד לא ברור, וכשנגיע לגשר נעבור אותו בצורה נאותה".

מי יחליף אותך בתפקיד? לקראת תום הקדנציה השלישית שלך, בנובמבר 2010, הגיש את מועמדותו לתפקיד רן רונן מבית אורן.

"אין עדיין מחליף, ובבוא העת תוקם ועדה שתמליץ על מועמד".

גרנות

שנת הקמה: 1940 בעלים: 42 קיבוצים מספר עובדים: 12 אלף הכנסות ב-2011: 3.5 מיליארד שקל רווח ב-2011: 215 מיליון שקל הון עצמי: 1.1 מיליארד שקל דיווידנד ב-2011: 75 מיליון שקל אחזקות עיקריות: קבוצת אלון (8%) - בעלת השליטה באלון אחזקות, אלון U.S ורבוע כחול; ONE1 (8%); תנובה (7%); קבוצת אמבר (100%) - מפעילת מכוני תערובת מזון לבעלי חיים ובעלת 50% משותפות אפרת; שותפות עוף הנגב (50%); הוד חפר (50%) - העוסקת ברבייה, פיטום שחיטה ואריזה של עופות; שותפויות במטעים וברפתות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker