החברה לישראל נכנעה ללחץ: אלשטיין ויתר על אופציות ב‑25 מ' ש'

בעקבות הביקורת, החברה לישראל ביטלה חלק מהסעיפים בתוכנית הקצאת האופציות שתעלה לאישור בעלי המניות יום לפני כניסתו לתוקף של התיקון בחוק החברות ■ מנכ"ל החברה ניר גלעד סירב לשנות את תנאיו

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הביקורת הציבורית הקשה על ניסיונה של החברה לישראל לבצע מחטף ולהקצות לבכירים ולעובדים בקבוצה אופציות למניות בשווי של 240 מיליון שקל מתחילה לשאת פרי: ההצעה, שתובא לאישור אסיפת בעלי המניות ב‑11 בדצמבר, יום לפני כניסתו לתוקף של תיקון 20 לחוק החברות, לא תכלול כמתוכנן הקצאת 35 אלף אופציות ליו"ר אמיר אלשטיין. אלשטיין גם ביקש מדירקטוריון החברה כי כל הקשור לעדכון הסכם העסקתו לא יועלה לאישור בעלי המניות באסיפה הקרובה, אלא רק לאחר שתתקבל הוראה 20 לחוק החברות. המנכ"ל ניר גלעד סירב לוותר על האופציות.

אמיר אלשטיין, החברה לישראלצילום: אליהו הרשקוביץ

החברה לישראל תיכננה להקצות 35 אלף אופציות לאלשטיין בשווי של 25 מיליון שקל, 35 אלף אופציות למנכ"ל ניר גלעד בשווי של 25 מיליון שקל, 18,800 אופציות לסמנכ"ל הכספים אבישר פז בשווי של 13.3 מיליון שקל, ו‑44,160 אופציות לעד 15 עובדים ומנהלים אחרים בשווי של 31.2 מיליון שקל.

מחיר המימוש של האופציות שיוקצו לאלשטיין, גלעד, פז וחבריהם הוא ­ 2,500 שקל, שהם מחיר המניה ביום שבו נתן הדירקטוריון את אישורו לתוכנית - ­ גבוה ב‑2.3% מהמחיר מתואם הדיווידנד של מניית החברה לישראל ביום שבו נכנס אלשטיין לתפקידו, בעוד שהתשואה על מדד תל אביב 25 היתה 10.2%. מחיר המימוש של האופציות שיוקצו לגלעד גבוה ב‑22.4% מהמחיר מתואם הדיווידנד של מניית החברה לישראל ביום שבו נכנס גלעד לתפקידו בסוף מארס 2007, בעוד שמדד תל אביב 25 הציג תשואה של 23.8%. כלומר, שני מנהליה הבכירים של החברה לישראל ביקשו לעצמם הטבות ב‑50 מיליון שקל על אף שסיפקו לבעלי המניות תשואת חסר ביחס למדד הרלוונטי.

ניר גלעד ואמיר אלשטייןצילום: תומר אפלבאום

יתרה מזו, למרות הביצועים הפושרים של החברה לישראל, החברה הגדילה דרמטית את כמות האופציות שהיא מבקשת להקצות לאלשטיין וגלעד ביחס לתוכנית הקודמת שאושרה בספטמבר 2010. אלשטיין אמור היה לקבל 35 אלף אופציות, בעוד שבתוכנית האופציות של 2010 הוקצו לו 12 אלף אופציות בלבד בערך של 15 מיליון שקל. גלעד היה אמור לקבל 35 אלף אופציות, בעוד שבתוכנית הקודמת הוקצו לו 15 אלף אופציות בשווי כלכלי של 18 מיליון שקל.

הקצאת האופציות היא חלק מההצעה להאריך את כהונתם של אלשטיין כיו"ר וגלעד כמנכ"ל לשלוש שנים החל ביולי 2013. אלשטיין אמור לקבל את הסכמת בעלי המניות לתקופת הודעה מוקדמת של שישה חודשים ותקופת הסתגלות של שישה חודשים בכל מקרה של סיום כהונתו, וכן פיצויי פיטורין נוספים בשיעור של 100% ­ כלומר פיצויי פיטורים של 200% בכל מקרה של סיום עבודתו. זאת בניגוד להסכם ההעסקה הנוכחי, שעל פיו יקבל אלשטיין שישה חודשי הסתגלות ופיצויי פיטורים של 100% במקרה שיתפטר מתפקידו.

מניית החברה לישראל בשלושת החודשים האחרונים

יחד עם זאת, על פי תוכנית האופציות הקודמת של קבוצת החברה לישראל מ-2010 הוקצו לניר גלעד, מנכ"ל החברה לישראל ויו"ר החברה הבת כימיקלים לישראל, גם אופציות בשווי כלכלי של 18 מיליון שקל, ואילו הפעם נאלץ גלעד לוותר על אופציות בכימיקלים לישראל, כך שהשווי הכלכלי הכולל של האופציות שיוקצו לו בתוכנית האופציות הנוכחית ירד מ-32 מיליון שקל ל-25 מיליון שקל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker