איזו חברה ישראלית במכרז להקמת מתקן סודי עבור צבא ארה"ב?

חברה ישראלית דיווחה הבוקר כי הגישה הצעה במסגרת מכרז של חיל ההנדסה ■ באחרונה פורסם ב"וושינגטון פוסט" כי ארה"ב בונה עבור ישראל מתקן צבאי תת קרקעי סודי בגוש דן ותקים מתקן נוסף

ערן אזרן
ערן אזרן

החברה הקבלנית דורי בנייה דיווחה הבוקר (ד') כי הגישה הצעה במכרז של חיל ההנדסה של צבא ארה"ב להקמת מתקן ביטחוני בישראל. החברה, שמנוהלת על ידי יהודה בר-און, ציינה כי ההתמודדות במכרז נעשית באמצעות קבלן אמריקאי שעמו התקשרה. העבודות בפרויקט כוללות ביצוע עבודות שלד, בנייה, גמר ומערכות וצפויות להימשך כשנתיים. החברה אינה נוקבת בסכום שהגישה במכרז, אך מציינת שמדובר "בהיקף מהותי".

בשבוע שעבר דיווח "וושינגטון פוסט" כי ארה"ב מפקחת על בנייתו של קומפלקס תת-קרקעי סודי עבור צה"ל, המכונה "אתר 911". לפי הדיווח, מי שרשאיות להשתתף במכרז לפרויקט, שעתיד להיסגר בתחילת דצמבר, הן רק חברות אמריקאיות. במקביל מזכיר העיתון חוזה נוסף של בנייה אמריקאית בישראל שעתיד להתפרסם בקיץ הקרוב, של בניית מתחם גדול שכולל אמצעי תקשורת וחשמל - אף הוא יכול לשמש לטובת "בור" לניהול שדה הקרב. בנייתו צפויה להימשך כשנתיים וחצי.

מתחם הקריה בתל אביב.צילום: דן קינן

לפי הפרסום, עלות בנייתו של "אתר 911" מוערכת בלמעלה מ-100 מיליון דולר, וצפויה להימשך שנתיים. באתר ייבנו חמש קומות מתחת לפני האדמה בסמוך לבסיס חיל האוויר הנמצא באזור תל אביב. על העבודות יפקח חיל ההנדסה של צבא ארה"ב. מתאר התוכנית כולל קומה אחת של כיתות, אודיטוריום גדול בקומה תחתונה יותר. מניתוח תוכנית זו אפשר להסיק כי ייתכן שמדובר בבניית חדר מצב מאובטח, שישמש לניהול לחימה אפשרית המשותפת לשני הצבאות.

על פי הדיווח בפוסט, זה פרויקט אחרון בשורה של פרויקטים שביצע חיל ההנדסה האמריקאי בישראל לאורך השנים, בהם הקמת בסיס חיל האוויר נבטים בנגב, הקמת האנגרים תת-קרקעיים למטוסי קרב, הקמת מתקנים לטיפול בנשק גרעיני ("שישראל אינה מודה שיש ברשותה", לשון הדיווח), מרכזי שליטה ובקרה, בסיסי מודיעין ועוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ