מיטב הנפקות מנקה את השלדים מהארון

ועל הדרך גם גוזר קופון שמן על חשבון הציבור

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים30
אסא ששון

מה עושים כשיש לך שלד בורסאי שמעלה אבק בארון ולא מצליח לייצר הכנסות לאחר שלא הצלחת לצקת לתוכו פעילות? אתה מנסה למכור אותו. עדיף למכור אותו לכוכב רוק אינטרנטי, שיכניס פעילות לתוכו. מעריצי הכוכב כבר ינהרו אחריו לחברה ומחיר המניה יעלה. כך, מלבד מכירת השלד אפשר יהיה לגזור קופון על חשבון הציבור.

וזה בדיוק מה שמיטב הנפקות עשתה. ראשית היא פנתה, דרך מנכ"ל החברה אליאב בר דוד, לנעם לניר (השם החם בתחום האינטרנט והבעלים של חברת בבילון), והציעה לו לרכוש את השלד בסט פיול (לשעבר חברת אינספייר הכושלת). לניר, שמעוניין בשלד כדי לצקת לתוכו פעילות הקשורה להפצת אפליקציות בתחום הסלולר, הסכים. 

"פרשתי את חזוני לגבי הסלולר בוועידה כלכלית בחודש אוקטובר וקיבלתי למעלה מ-100 פניות של יזמים צעירים. באמצעות החברה הזו אני מתכוון להיכנס לתחום הסלולר ובגדול", אמר לניר לאחר שרכש את השלד ממיטב, שרכשה אותו בעצמה בינואר 2012 תמורת 6 מיליון שקל.

ציבור המשקיעים נזכר בסיבוב היפה שעשה לניר עם בבילון, זינוק של 190% מתחילת השנה. וקשה גם לשכוח כי החברה האם של בבילון נקראת חנפ"ק (חבר'ה, נעשה פה קופה). גם הציבור רוצה לעשות קופה ומיהר להסתער על הנייר.

התוצאה היתה זינוק של זינוק של  192% ביום אחד. מה שהציבור לא שם לב ובר דוד זכר הן האופציות שברשות מיטב. למיטב יש 4.8 מיליארד שקל ע.נ. אופציות. בר דוד מיהר להמיר את האופציות שהיו לו בחברה למניות ולמכור אותם בבורסה תוך שהוא מהווה 25% ממחזור המסחר ותורם לקריסת מחיר המניה ב-89%.

לכאורה מדובר בעוד תרגיל מסחר על חשבון הציבור, "הרי בסופו של דבר מי שקונה מניה בעליה של 192% אינו גברת כהן מחדרה, אלה ספקולנטים", אמר גורם המקורב למיטב. אבל כאן בדיוק נעוצה הטעות.

הבסיס של מסחר, כל מסחר שהוא, הוא הגינות. מיטב נתן לציבור את התחושה כי מכירת השלד ללניר היא עסקה לגיטימית שמטרתה היא יצירת חברה חדשה, בעלת פעילות שעשויה להיות הדבר החם הבא באינטרנט. מעין שכפול של בבילון. הציבור בוודאי לא ציפה כי על הדרך מיטב גם יבצע סיבוב מסחר כמו אחרון הספקולנטים. אותם ספקולנטים שלדברי המקורב לא צריך להתרגש מכך שהפסידו 90% מכספם.

מיטב נהפך בימים אלה לבית ההשקעות הגדול בישראל. בעליו צבי ואבנר סטפק הציגו את עצמם כ"המצפן של שוק ההון". נראה כי הסיבוב על חשבון הציבור של בר דוד ומיטב הנפקות מראה כי המצפן כבר לא כל כך מראה על הצפון. כול שנשאר לקוות הוא שהבורסה ורשות ניירות ערך יבדקו את הדברים כדי לנקות את כל השלדים מהארון של מיטב הנפקות.

ממיטב הנפקות נמסר בתגובה: "החברה פועלת בסטנדרטים של שקיפות ובהתאם לדיווחים לבורסה בעניינה של בסט פיול, שפורסמו בחודשים האחרונים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker