קמור של ברנר פותחת בהליך הסדר חוב: ימונה נאמן מטעם ביהמ"ש

הפסד רבעוני כבד של 50 מיליון שקל והרעה בפעילויות הספנות והנדל"ן הובילו את קמור שבשליטת דני ברנר להערת עסק חי ■ בעלי האג"ח, שלהם קמור חייבת כ-100 מיליון שקל, ידונו ב-10 בדצמבר באפשרות לפרק את החברה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת הנדל"ן והספנות קמור, שבשליטת דני ברנר, החלה בהליך של גיבוש הסדר חוב עם מחזיקי האג"ח. החברה, שחייבת למחזיקי האג"ח כ-100 מיליון שקל ולא עמדה בתשלום הקרן והריבית האחרון, הודיעה אמש כי הגיעה להסכמה עם נאמני האג"ח - הרמטיק ורזניק פז נבו - לפיה ימונה מומחה מטעם בית המשפט שיבחן את הסדר החוב המתגבש בין בעל השליטה לנאמנים.

ברנר היה מזוהה במשך שנים ארוכות עם הצלחות עסקיות. הפעילות העיקרית שנקשרה עם שמו היתה עסקי היבוא של מכוניות ב.מ.וו (BMW) היוקרתיות שרוכזו בחברה הבת, קמור רכב. במקביל, התרחבה קמור להשקעות בנדל"ן וספנות. את תחום ההובלה הימית הכיר ברנר היטב מהבית, מאביו, מילה ברנר, רב חובל ובעל עסקי ספנות שניהל במשך שנים.

אחרי שנים ארוכות החליט ברנר להיפרד מעסקי הרכב, ולפני כשנה וחצי בלבד מכר את קמור רכב לדלק רכב שבשליטת גיל אגמון בתמורה לכ-150 מיליון שקל. ואולם למרות המימוש הנאה שהזרים הון רב לקופת קמור ושיחרר אותה מהלוואה גדולה, נראה כי העסקה הזאת רק סיבכה את מצבה.

קמור נאלצת להתמודד במשך כמה חודשים עם קופת מזומנים שכמעט התרוקנה, ונושים המאיימים עליה בפירעון מיידי ופתיחה בהליכים משפטיים.

לבעיות האלו נוספה בשבוע שעבר חותמת חשבונאית שהגיעה מרואי החשבון של משרד דלויט, ברייטמן, אלמגור זוהר, שהצמידו בראשונה לדו"חות החברה הערת עסק חי; ההערה מטילה ספק ביכולת פירעון החובות של קמור.

במשך הרבעון הוחמרה ההידרדרות של קמור, בין השאר עקב ירידת שווי של 30 מיליון שקל בצי האוניות שברשותה. החברה שמנייתה צנחה מאז 2008 ב-85%, נסחרת בשווי של 65 מיליון שקל. זאת לאחר שבשבוע האחרון צנחה מנייתה ב-20%. בשיאה, לפני כחמש שנים, הגיע השווי של קמור לכ-600 מיליון שקל.

קמור סבלה בשנים האחרונות מירידה חדה במחירי ההובלה הימית, ירידה ברווחיותה של קמור מוטורס, יבואנית ב.מ.וו, וממשבר הנדל"ן באירופה. החברה של ברנר מחזיקה כיום ב-37 נכסים מניבים, בעיקר בגרמניה, וכן בצי של חמש אוניות. ברנר שולט בקמור באמצעות חברת אגרי שמחזיקה ב-64% ממניותיה. שוויה של אגרי עצמה הידרדר באחרונה ל-4 מיליון שקל בלבד.

הזרז להידרדרות של קמור נמצא כנראה דווקא בפרידה מעסקי היבוא של ב.מ.וו. מניות קמור רכב היו משועבדות לבנק הפועלים בעבור הלוואה של 110 מיליון שקל. כדי להשלים את העסקה התחייבה קמור לשעבד 115 מיליון שקל מהתמורה לפועלים. בהמשך היא הגיעה עם הבנק להסדר, שכלל בין השאר פריסה של מרבית החוב ל-10 שנים.

ואולם כאן נכנסו לתמונה בעלי האג"ח, שחששו שקמור אולי תעמוד בתשלומיה לבנק, אך לא תצליח לפרוע חובות של 100 מיליון שקל אליהם. נאמני הסדרות, שאינן מגובות בשעבודים או בבטוחות כלשהן, פנו לקמור בדרישה לעצור את ההסכם, מאחר שהוא מרע משמעותית את מצבם. קמור פתחה במו"מ עם הנאמנים, על אף שלא היתה מחויבת לכך, והציעה כמה תיקונים לשטר הנאמנות. ואולם התיקונים לא סיפקו את בעלי האג"ח, שחששו כי הקופה המתרוקנת של קמור תמנע מבעדה לשרת את חובותיה בעתיד.

בסוף אוקטובר האחרון היתה קמור אמורה להעביר תשלומי ריבית וקרן של 23 מיליון שקל למחזיקי אג"ח ח', כשבקופתה נותרו יתרות מזומנים לא משועבדות בסך 24 מיליון שקל בלבד. במטרה להימנע מריקון מוחלט של הקופה החליטה החברה לעצור את התשלום. המהלך גרר הפחתה מיידית של דירוג האשראי של קמור לרמה של חדלות פירעון (D). כעת נסחרות איגרות החוב של קמור בתשואה מקסימלית של עד 37%.

המצוקה הכספית של קמור העירה נושים נוספים. בנק מרכנתיל שמעניק לחברה אשראי שבועי Call-On, החליט להעמיד לפירעון מיידי הלוואה של 7 מיליון שקל ולפתוח בהליכים משפטיים נגדה. במקביל, הודיעו נאמני האג"ח כי בכוונתם לכנס ב-10 בדצמבר אסיפת נושים, שבה תועלה על סדר היום הצעה לפתוח בהליכים משפטיים כנגד החברה, לרבות הליכי פירוק.

ירידת הערך של 30 מיליון שקל בצי הספינות מחמירה כמובן את המצב. קמור מחזיקה ב-50% מצי של חמש ספינות שמובילות סחורות בצובר (תפזורת), וב-50% מחברת הניהול המפעילה את הספינות וממוקמת ביוון. ירידת השווי נובעת בין השאר מהרעה בענף הספנות בעולם, שאילצה את קמור להזמין הערכת שווי מחודשת לצי הספנות, ולא להמתין לחלוף שנה מאז הערכת השווי הקודמת.

הערכת השווי, שהוכנה בידי רו"ח שי פולברינס וערן ברקת מחברת הייעוץ הכלכלי דה-קלו בן יהודה, מצאה כי שווי הספינות שבבעלות החברה ירד ב-15% בתוך כתשעה חודשים ל-159 מיליון שקל. כתוצאה מהירידה סיימה קמור את הרבעון השלישי בהפסד כבד של כ-50 מיליון שקל.

להפחתה בשווי הצי נוספה בעיה בחברה הבת. לקמור אירופה, החברה הבת (50%), הוצמדה הערת עסק חי לדו"חותיה. לקמור אירופה יש חוב של 27 מיליון שקל לבעלי האג"ח, חוב נוסף של 9 מיליון שקל לבנק דיסקונט, וחובות גם לבנקים אחרים כנגד נכסים שבבעלותה. לחברה יש עתה גירעון של 28 מיליון שקל בהון העצמי.

מקמור לא נמסרה אתמול תגובה לדברים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker