לאומי: "החקירה בארה"ב עלולה לגרום לקנסות משמעותיים"

לאומי עידכן בדו"חותיו כי רשויות המס בארה"ב ממשיכות לחקור חשדות כי הבנק סייע לאזרחים אמריקאים להעלים מס באמצעות בנקים בשווייץ. "הרשויות ממשיכות להוציא צווים לקבלת מידע, וזומנו לקוחות ועובדים לשעבר"

סיון איזסקו
שתפו בפייסבוק

במסגרת הדו"חות הכספיים לרבעון השלישי של השנה, עידכן בנק לאומי כי רשויות המס האמריקאיות העמיקו את החקירה בעניין הסיוע שהעניק לכאורה לאומי שווייץ בהעלמת מסים ללקוחותיו האמריקאים, ובהתאם הבנק מזהיר מפני קנסות כבדים שייתכן שיוטלו עליו.

לאומי שווייץ נחקר בנושא עם עוד עשרה בנקים שווייציים, בהם הפועלים שווייץ ומזרחי טפחות שווייץ, וכן בנקים גדולים כמו קרדיט סוויס וג'וליוס בר, שחשודים בכך שסייעו ללקוחותיהם לחמוק מתשלום מס בארה"ב והקימו עבורם מקלטי מס מעבר לים.

רקפת רוסק עמינח, מנכ"לית בנק לאומיצילום: ניר קידר

בדו"חותיו הכספיים ציין הבנק כי "הרשויות האמריקאיות ממשיכות להוציא צווים שונים לקבלת מידע ומסמכים בעניין הלקוחות האמריקאים, וכן זומנו לקוחות ועובדים לשעבר של בנקים הנמנים על הקבוצה, לצורך מתן עדות ומסמכים בקשר עם הלקוחות האמריקאים ושירותים בנקאיים שניתנו להם על ידי הקבוצה". הבנק ציין כי הוא משתף פעולה ומוסר את המידע שהתבקש ממנו.

בעוד שבדו"חות הרבעון השני של השנה ציין לאומי כי "בשלב זה לא ניתן לאמוד באופן מהימן את הנזק לקבוצה", בדו"חות הרבעון השלישי שפורסמו ביום חמישי האחרון החריף לאומי את התייחסותו לנושא והוסיף כי "תוצאות החקירות של הרשויות האמריקאיות עלולות לגרום להוצאה משמעותית לקבוצה, וזאת בין היתר כתוצאה מהטלת קנס כספי על הקבוצה".

לאומי ציין כי הקנס עלול להיות משמעותי ברמת הקבוצה, ולא ברמת הפעילות בשווייץ. לרוב מקובל להשתמש במונח "משמעותי" כשמדובר בהיקף של יותר מ-5% מהרווח השנתי. במקרה של לאומי, מדובר בהיקף של כ-100 מיליון שקל לפחות.

בכיר בלאומי המכיר את פרטי החקירה אמר אתמול כי "אין כרגע מישהו שיכול לומר איך זה ייגמר, אבל כשאנחנו מסתכלים על המספרים שעולים בהסדר מול UBS וקרדיט סוויס, אנחנו מבינים שמדובר בקנסות כבדים מאוד".

כאמור, לצד לאומי נחקרים בנקים שווייציים נוספים הנמצאים בבעלות של בנקים ישראליים, ובהם בנק הפועלים שווייץ ומזרחי טפחות שווייץ. ואולם בעוד שבנק לאומי ציין בדו"חותיו כי הרשויות האמריקאיות ממשיכות להוציא צווים לקבלת מסמכים, הדיווחים של הפועלים ומזרחי טפחות נותרו דומים לאלה שהציגו בדו"חות הרבעון השני, שבהם דיווחו כי "מסרו רק מידע סטטיסטי לרשויות ארה"ב אודות עסקיהם עם לקוחות אמריקאים. לא נמסרו פרטים מזהים של הלקוחות, כגון שמות לקוחות".

השוני בין לאומי לבין הפועלים ומזרחי טפחות הוא גם בהתייחסות של הבנקים לגבי ההשפעה על התוצאות הכספיות. מזרחי טפחות העריך בדו"חותיו כי "נכון למועד זה, על בסיס המידע שבידי הבנק וסטטוס המגעים המתנהלים, אין השפעה מהותית על מצבו העסקי והפיננסי הנוכחי של בנק המזרחי שווייץ. בשלב זה, ובהתבסס על המידע הקיים, לא ניתן להעריך את מידת ההשפעה הצפויה על מצבו העסקי והפיננסי של הבנק"; בנק הפועלים ציין כי "בשלב זה, נוכח המידע המוגבל בלבד המצוי בידיו, אין הפועלים שווייץ יכול לאמוד באיזו מידה החקירה האמורה תשפיע עליו".

לא ידוע אם הגילוי הרחב יותר שניתן בדו"חות לאומי נובע ממצב משפטי מורכב יותר שבו הוא נמצא ביחס ליתר הבנקים הישראלים, או שמדובר בשמרנות רבה יותר מצד היועצים המשפטיים של לאומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker