מנהל בבינלאומי: נדיח יועצי השקעות שלא יניבו הכנסות מעמלות

במייל פנימי למנהלי הסניפים כתב מנהל אזורי בבנק: יש כוונה להתלות רישיונות ליועצים שמניבים מעט הכנסות מעמלות על ני"ע ■ תגובת המנהל האזורי: "אחרי ששלחתי את המייל, הבנתי שטעיתי" ■ הבנק: "האמירה אינה מייצגת את מדיניותנו"

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו

>> האם הבינלאומי מעודד את יועצי ההשקעות בבנק לדרבן לקוחות לבצע יותר פעילות בניירות ערך כדי להגדיל את ההכנסות מעמלות? לפי תכתובת מייל פנימית שהגיעה לידי TheMarker, מתקבל הרושם שיועצי ההשקעות בבנק נמדדים לפי תרומתם להכנסות הבנק מעמלות.

מתכתובת המייל הפנימית עולה כי לבנק יש כוונה להתלות את רישיונות הייעוץ של יועצי השקעות שמניבים לבנק הכנסות נמוכות כתוצאה מפעילות לקוחותיהם בניירות ערך.

סמדר ברבר-צדיק, הבנק הבינלאומיצילום: עופר וקנין

בתכתובת המייל הפנימית ששלח מנהל אזורי למנהלי הסניפים נכתב: "אנו מבצעים בימים אלו חשיבה לגבי מספר יועצי ההשקעות הנדרש בכל סניף. יש כוונה להתלות רישיונות ליועצים מיותרים או חלשים". בהמשך המייל מסביר המנהל האזורי כיצד מוגדר יועץ השקעות מיותר או חלש: "לקחתי את הכנסות הסניף מניירות ערך וחילקתי במספר היועצים בכל סניף".

מנהל האזור פירט במייל את ההכנסה שהניבו כמה מהיועצים בכל סניף, והזכיר יועצים חזקים שפעילותם הניבה לבנק הכנסות מעמלות של יותר ממיליון שקל בינואר-ספטמבר 2012; מנגד, הוזכרו במייל יועצים חלשים שפעילותם הניבה לבנק מאות אלפי שקלים בודדים. המנהל האזורי חתם את המייל במלים: "אני מבקש לבחון את הנתונים ולחוות דעה. כמובן, לפעול מול היועצים לשיפור או, כמובן, להתלות רישיונות מיותרים".

בשיחה עם TheMarker אמר אתמול המנהל האזורי החתום על המייל: "אחרי ששלחתי את המייל, הבנתי שטעיתי, ושתי דקות אחר כך ביקשתי מכל מי שקיבל את המייל שימחק אותו ויתעלם ממנו. אני פשוט קיבלתי את המייל והעברתי אותו הלאה בלי לחשוב". המנהל הוסיף כי אינו זוכר ממי קיבל את המייל שאותו החליט להעביר הלאה לעובדים תחתיו, אבל ביקש להבהיר: "אנחנו לא מודדים את היועצים לפי ההכנסות שהם מניבים לבנק, ואני אפילו לא רוצה לדעת".

כמה כסף מכניס יועץ לבנק

בין אם מייל זה נשלח בטעות ובין אם לאו, הרי שהוא מחדד את בעיית הנאמנות הכפולה שבה מצויים יועצי ההשקעות בבנקים. מצד אחד, היועצים כפופים לחוקי ניירות ערך וחשופים לסנקציות אישיות מצד רשות ניירות ערך אם יפעלו שלא לטובת הלקוח. מצד שני, היועצים מקבלים את שכרם מהבנק שמעוניין כי הלקוחות יבצעו כמה שיותר פעולות בניירות ערך כדי להגדיל את ההכנסות מעמלות. יועץ השקעות שמקבל מייל מסוג זה מהמנהל האזורי שלו, עשוי להבין שאם לא ידרבן את הלקוחות לבצע פעילות ערה יותר בניירות ערך, משרתו עלולה להיפגע.

אין זו הפעם הראשונה שבה עולות בבנק הבינלאומי טענות בנוגע למכסות שהבנק מטיל על היועצים. בדיון בוועדת הכספים שהתקיים לפני כשנתיים בעניין חוק האכיפה המינהלית של רשות ניירות ערך, טען יו"ר ועד העובדים בבנק הבינלאומי, חנוך לבנה, כי הבנק דורש מהיועצים לעמוד במכסות. "אומר הבנק שלי ליועץ ההשקעות: אתה, כאשר אתה בא לייעץ השקעות, אני מטיל עליך מכסות של ברוקראז', ואתה תעמוד במכסות האלה, ואם לא, אני כבר אטפל בך בצורה של או תמרוץ חיובי, ואם אסור לי, אז תמרוץ שלילי".

היועץ המשפטי של רשות ניירות ערך, שוני אלבק, שהשתתף באותו דיון קטע את דברי לבנה תוך שהוא מזהיר: "אדוני, אני מציע שתשקול לפני שאתה ממשיך, כי מה שאתה אומר עכשיו זאת עבירה על החוק".

ביקורת גם על הפועלים

לאחרונה פירסמה רשות ניירות ערך דו"ח ביקורת על עבודת יועצי ההשקעות בבנק הפועלים. בדו"ח נכתב: "נמצאו המלצות רבות של יועצי ההשקעות לבצע פעולות שעל פניהן נראה כי לא היו עשויות להועיל ללקוח, ושלא נמצא להן הסבר ראוי בתיעוד השיחות. אפשר שניתנו בידי היועצים המלצות לא מקצועיות, שמקורן עשוי להיות בשיטות המדידה של הבנק והמסרים שהועברו על ידיו ליועצים, ושייתכן כי יצרו אצל היועצים עניין משמעותי בהגדלת היקף הפעילות המבוצעת בידי הלקוח לשם הגדלת הכנסות הבנק".

פעילות הלקוחות בניירות ערך היא אחת הפעילויות הרווחיות במערכת הבנקאות. פעילות זו מניבה לבנקים הכנסות מעמלות בהיקף של כ-3 מיליארד שקל מדי שנה. התכתובת הפנימית בבנק הבינלאומי, דבריו של יו"ר הוועד בדיון בכנסת ודו"ח הביקורת של רשות ניירות ערך על בנק הפועלים מציגים את ציפיות הבנקים שלפיהן, יועצי ההשקעות יפעלו להגדלת הכנסות הבנק מעמלות ניירות ערך. באופן טבעי, ציפיות אלה עלולות לבוא על חשבון אובייקטיביות העבודה של היועץ.

מהבנק הבינלאומי נמסר בתגובה: "האמירה המיוחסת למנהל האזורי אינה מקובלת על הנהלת הבנק ואינה מייצגת את מדיניות הבנק. מדובר ביוזמה מקומית ובודדת של מנהל אזור מתחיל שנוסחה באופן רשלני שעלול ליצור רושם של התנהלות שאינה משקפת נאותה, ואף מנוגדת, להתנהלות והתנהגות הבנק בנושא ייעוץ השקעות בסניפים.

"שולח הפנייה אף משך את פנייתו מיידית ופנה פעם נוספת למכותבים וביקש שלא לעשות שימוש בפנייתו הקודמת. משנודע להנהלת הבנק על נוסח הפנייה, נבחנים צעדים בנושא. הבנק הבינלאומי משבץ את יועצי ההשקעות בסניפים בהתאם למספר הלקוחות במטרה להעניק להם שירות מיטבי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker