מדנס ואילון משיקות פוליסת ביטוח דירקטורים אישית; "חוששים מתביעות"

הפוליסה החדשה באה לתת מענה בין היתר להגנה מפני תביעות כנגד דירקטוריון החברה הגבוהות מסכום הביטוח

נתן שבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נתן שבע

מדנס סוכנות לביטוח ואיילון חברה לביטוח משיקות לראשונה בישראל פוליסת דירקטורים ונושאי משרה אישית. הפוליסה מיועדת לתת ביטחון אישי לדירקטור ולנושא המשרה במקרים בהם פוליסת הביטוח של החברה אינה מגנה עליהם, או במקרים בהם פוליסת הביטוח של החברה מוצתה. היתרונות הגלומים בפוליסה החדשה מקורם בכך שהיא נרכשת ישירות על ידי הדירקטור או נושא המשרה ועל כן הוא בעל הפוליסה, שלא כמו בפוליסות הקיימות בהן החברה היא המבוטחת ובעלת הפוליסה.

הפוליסה החדשה מאפשרת למבוטח לבחור את כמות הדירקטוריונים לגביהם מבקש כיסוי, וכן את גבולות האחריות הרצויים לו בהתאם למספר החברות בהן הוא מכהן ועל פי אופי פעילותן. הפוליסה כוללת, בין השאר, כיסוי בגין אחריות אישית שתושת על המבוטח, לרבות מימון הוצאות הגנה משפטית במקרה של תביעה בגין רשלנות או ביצוע מעשה שלא כדין במסגרת כהונתו בחברות תאגידים הרשומים בישראל, בהן מכהן או כיהן בעבר בהתאם לדיווח שנמסר למבטחת.

אמיל ויינשל

כאמור, בשונה מהכיסוי הניתן בפוליסת ביטוח אחריות דירקטורים ונושאי משרה של החברה, בה הכיסוי הינו לכלל הדירקטורים ונושאי המשרה בחברה יחד, הכיסוי בפוליסה האישית הינו רק למבוטח, בכל החברות בהן הוא מכהן או כיהן בעבר, בהתאם לרשימה שנמסרה למבטחים והמופיעה בפוליסה. בנוסף, מעניקה הפוליסה הגנה גם לבן ובת הזוג ועזבונו של המבוטח.

"הצורך להשיק ביטוח שכזה בה מפניות של דירקטורים שחוששים מפני מצב של חדלות פרעון, והתספורות שקורות היום בשוק", אומר בועז רובין, מנהל פיתוח עסקי ושיווק במדנס סוכנות לביטוח. "החשש שלהם כי הם ייתבעו באופן אישי והפוליסה של החברה לא מכסה אותם. הפוליסה מכסה מקרים בהם דירקטוריון החברה נתבע מעבר לסכום שבו החברים בוטחו על ידי החברה. בחלק מהמקרים ישנם דירקטורים שנפטרו וישנם תביעות כנגד העיזבון שלהם - גם כאן מכסה הפוליסה". לדברי רובין, לא קיימות היום פוליסות כאלה בארץ, וגם בעולם יש רק ארצות בודדות שמעניקות כאלה.

אחד המקרים המרכזיים שבו נצטרכו דירקטורים לשלם באופן אישי כספים היתה פרשת בנק צפון אמריקה שקרס לפני כמעט 30 שנה בעקבות מעילה. בשנת 1989 הגיש הכנ"ר, באמצעות עו"ד יוסי שגב, תביעה לבית המשפט המחוזי בירושלים בהיקף של 150 מיליון דולר כנגד 11 דירקטורים של הבנק בגין אחריותם לקריסת הבנק ולנזקים שנגרמו בפרשה. התביעות נגד חלק מהם הסתיימו בסופו של דבר בתשלומי עתק שהסתכמו למאות מיליוני שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker