טלי חרותי-סובר

>> ביום שבו דיווח בנק הפועלים על עלייה של 32% ברווח הנקי הרבעוני שלו לעומת הרבעון המקביל אשתקד (625 מיליון שקל ברבעון ו-1.9 מיליארד שקל מתחילת השנה), קיבלו מאות מעובדי הבנק מכתבי פיטורים. הבנק סירב לחשוף את מספר המפוטרים, וטען בתגובה כי "במסגרת ניהול תקציב שוטף של חטיבת הטכנולוגיה, מספר פרויקטים הסתיימו בסוף השנה וחלק מהעובדים החיצוניים שוחרר, מרביתם חזרו לחברות שנתנו את השירותים".

ואולם ל-TheMarker נודע כי כ-250 איש פוטרו מחטיבת הטכנולוגיה - 50 מהם נהנים מהסכם קיבוצי ולכן כ-30 עובדים יצאו לפרישה מוקדמת (מלה מכובסת לפיטורים בלית ברירה), והיתר ינוידו לתפקידי Back Office או קול-סנטר; 100 עובדים בעלי חוזה אישי יפוטרו; ו-100 נוספים הם עובדי מיקור חוץ שישובו לחברות האם, בתקווה כי יימצא להם מקום עבודה אחר.

ציון קינן ורקפת רוסק עמינחצילום: ניר קידר ודודו בכר

מקורות בבנק מתרעמים על העובדה שחלק גדול מהמפוטרים הועסק על ידי חברה בת של הפועלים. "מדובר באנשים שעבדו בבנק שנים רבות, בני 50-60, והם בעלי סיכוי קטן מאוד למצוא תעסוקה במקום אחר, מאחר שמעסיקם עובד בלעדית עם הבנק. בניגוד להודעת הדוברת, מדובר בתהליך פיטורים לכל דבר בכפוף לשימוע המתחייב על פי החוק, אלא שתוצאותיו ידועות מראש לשני הצדדים. אין כל קשר לסיום פרויקטים, נהפוך הוא, הבנק נמצא בתנופת פיתוח והרווחים מדברים בעד עצמם".

תהליך הפיטורים שנעשה בבנק הפועלים ללא הודעה או אזהרה מוקדמת, הוא תחילתו של תהליך התייעלות ארוך טווח שהחל בהנהלה הראשית של הבנק, וכולל איחוד פונקציות, ביטול יחידות וקיצוצים בכוח אדם.

"מדובר בחלק מתוכנית אסטרטגית של הבנק לגבי חטיבת הטכנולוגיה, שבמרכזה התייעלות פנימית בתהליכי העבודה וכן הוצאה של חבילות עבודה שלמות, שפותחו עד היום במלואן על ידי צוות הפיתוח של הבנק, אל מחוצה לו", אומרים מקורות בבנק הפועלים. "עבור מנכ"ל הבנק, חטיבת הטכנולוגיה היא סדין אדום המכביד על התקציב. מנהל החטיבה, צביקה נגן, איש אמדוקס, הובא מבחוץ כדי לעשות בה את הסדר הנדרש. אין כאן סנטימנטים. הבנק מרוויח ושולח אנשים הביתה פשוט כדי להרוויח עוד".

לאומי: פיצויי פיטורים ב-150 מיליון שקל

גם הנהלת בנק לאומי החליטה לסיים את עבודתם של 250 עובדים ותיקים. החלטה זו של ההנהלה, בראשות המנכ"לית רקפת רוסק-עמינח, שאושרה גם בדירקטוריון הבנק, באה להחליף את החלטת ההנהלה הקודמת בראשות גליה מאור, שהחליטה בפברואר כי תמהיל תוכנית ההתייעלות תורכב ברובה מקיטון במספר העובדים הצעירים שעדיין לא זכו למעמד של קביעות בבנק, ולכן קל יותר לפטרם - שכן הם אינם מוגנים על ידי חוזים קיבוציים וועד העובדים.

ואולם ההנהלה שינתה את ההחלטה, כך שעיקר העובדים שיפרשו יהיו עובדים קבועים ומבוגרים - בתמורה למתן פיצוי של כ-600 אלף שקל בממוצע לכל עובד ובתקציב כולל של כ-150 מיליון שקל, שנרשם בדו"חות הכספיים של הבנק שפורסמו ביום חמישי האחרון.

פיצויי הפרישה שעליהם החליטה הנהלת לאומי הם מעבר לתנאי הפרישה שהעובדים צברו במהלך שנות עבודתם בבנק. היקף הפיצויים הוא נמוך מזה שקיבלו העובדים בבנק דיסקונט (שם קיבל כל עובד כמיליון שקל בממוצע) שנענו בשנה שעברה לתוכנית הפרישה מרצון. בלאומי מסבירים את היקף הפיצוי בכך שהרוב מבין 250 העובדים שיפרשו במסגרת המהלך נמצאים כיום קרוב לגיל הפנסיה, ולכן מספר השנים שבגינם נדרש הבנק לפצותם עד גיל הפנסיה הוא נמוך.

פרישת העובדים היא חלק מתוכנית התייעלות רחבה שעליה החליטה ההנהלה בפברואר, שכללה "הורדת מצבת הבנק בכ-800 משרות עד סוף 2014, בעיקר כתוצאה מפרישה טבעית וצמצום קליטת עובדים חדשים". בבנק טוענים שהכוונה היתה כי 300-400 מתוך המשרות שיבוטלו יהיו של עובדים קבועים שממילא יגיעו לגיל פרישה עד 2014, ואילו יתר הקיצוץ אמור היה להתבצע על ידי הקטנה משמעותית של קצב גיוס העובדים.

המהלך של לאומי יוצא לדרך לאחר שהבנק הזניח במשך שנים את נושא ההתייעלות, וכיום הוא סובל מיחסי יעילות נמוכים הפוגעים בתוצאותיו הכספיות. לפי המפקח על הבנקים, חוסר היעילות הוא אחד הגורמים שמונעים מהבנקים להוזיל את העלויות לציבור.

במערכת הבנקאות אף מאשימים את לאומי בכך שלאורך השנים הנהיג הסכמי עבודה נדיבים מדי עם דור העובדים הוותיקים, בעקבותם דרשו ועדי העובדים בבנקים האחרים להצמיד את תנאי העסקתם לאלה של לאומי.

השתתף בהכנת הידיעה: סיון איזסקו

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker