תחזית הרווח של טבע ל-2013 נמוכה ב-9% מממוצע תחזיות האנליסטים

לפי תחזיות החברה, הכנסותיה של טבע בשוק הגנרי יהיו 10.3-10.7 מיליארד דולר, והכנסותיה מתרופות מקוריות וממותגות ינועו בין 7.6 ל-8 מיליארד דולר, הם מכירות של 3.7-3.9 מיליארד דולר ממכירות קופקסון, התרופה לטיפול בטרשת נפוצה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת טבע פירסמה היום (ו') את תחזית המכירות והרווח ל-2013. טבע צופה שהרווח המתואם (Non GAAP) יהיה 4.85 עד 5.15 דולר למניה. קונצנזוס האנליסטים היה לרווח של 5.65 דולר למניה כך שהתחזית המעודכנת של טבע נמוכה ב-9%-14% מממוצע תחזיות האנליסטים.

טבע צופה שהכנסותיה ב-2013 ינועו בין 19.5 ל-20.5 מיליארד דולר, כלומר בדומה לממוצע תחזיות האנליסטים להכנסות של 20.2 מיליארד דולר ב-2013. החברה מעריכה שהכנסותיה בארה"ב ינועו בין 10 ל-10.6 מיליארד דולר, הכנסותיה באירופה יהיו 5.5-6.1 מיליארד דולר ואילו הכנסותיה בשאר העולם יגיעו ל-3.7-4.3 מיליארד דולר.

מנכ"ל טבע, ג'רמי לויןצילום: רויטרס

הכנסותיה של טבע בשוק הגנרי יהיו 10.3-10.7 מיליארד דולר, בהם מכירות של 4.3-4.7 מיליארד דולר בארה"ב, הכנסות של 3.3-3.7 מיליארד דולר מתרופות גנריות באירופה ומכירות של תרופות גנריות ב-2.4-2.8 מיליארד דולר בשאר העולם.

הכנסותיה של טבע מתרופות מקוריות וממותגות ינועו בין 7.6 ל-8 מיליארד דולר, בהם מכירות של 3.7-3.9 מיליארד דולר ממכירות קופקסון, התרופה המקורית של טבע לטיפול בטרשת נפוצה, ומכירות של 600-700 מיליון דולר של התרופה Treanda לטיפול בסרטן הדם.

מנכ"ל טבע ד"ר ג'רמי לוין אמר בפתיחת דבריו כי טבע בנתה חברה בעלת עסק גנרי מעולה והתמחות בתרופות של מערכות למערכת העצבים ובסיס תעשייתי ופריסה גיאוגרפית.יחד עם זאת הודה לוין שאמון המשקיעים בטבע נשחק וגרם לביצועים מאכזבים של מניית החברה. לוין הודה שהתחזית שטבע נותנת נמוכה מממוצע תחזיות האנליסטים, אך אמר שההנהלה הנוכחית של החברה מחויבת להציב יעדים פיננסיים אמינים ובני השגה, ורמז בכך שהחברה לא הקפידה על כך בעבר.

לוין אמר שהחברה מתכננת לקצץ ב-2-1.5 מיליארד דולר בהוצאותיה בחמש השנים הקרובות. לדבריו, החברה תבטל כמה מתוכניות המחקר והפיתוח שלה ותמקד את השקעותיה בתחומים מצומצמים יותר. "תגלו שטבע החדשה שונה מהותית מהטבע שהיכרתם", אמר. 

לדבריו, התחזית המאכזבת מעט בתחום הרווח והמכירות נובעת מהתחרות הגנרית בתרופה להפרעות שינה Provigil, שתגרע 300 מיליון דולר מהמכירות ותחרות של תרופות אורליות בתרופה המקורית קופקסון . תחרות זו תגרום ב-2013 לירידה קלה במכירות קופקסון לראשונה מאז השקתה ב-1996.

האכזבה שגרמה תחזית הרווח ל-2013 גרמה לירידת מנית טבע ב-4% בשלב הפרה מסחר בבורסה של ניו יורק אולם המניה תיקנה כמעט מיידית לאחר שד"ר לוין ואיל דשא המנהל הפיננסי של טבע ציינו כי טבע תחסוך 1.5 עד 2 מיליארד דולר ב-3 עד 5 השנים הבאות כתוצאה מהתייעלות.

נתון זה הצית את דימיונם של האנליסטים ביקשו לדעת אם חסכון זה, השקול ל-1.75 עד 2.33 דולר למניה כלומר לשליש עד 45% מהרף העליון של הרווח למניה ב-2013 יבוא לידי ביטוי בדו"ח רווח והפסד או שינות להשקעות.

לוין ודשא הסבירו כי טבע תחל ב-2013 בעיצוב מחדש של נושא התפעול של החברה שלדברי דשא צמחה היסטורית משורה של מיזוגים ורכישות ורמז כי טבע נותרה במידה רבה חברה בעלת שורה של חברות שפעלו עצמאית מבלי שתפיק תועלת מתהליכים אחידים וגלובליים שיקנו לה יתרון לגודל כמו רכש. דשא רמז כי טבע תפעל להשיג חסכונות בתחום הרכש, הנדל"ן , ניהול אתרי הייצור, המחשוב והלוגיסטיקה.

לוין אמר כי ארז ישראלי יוביל את תהליך ההתייעלות. ישראלי הוא מנכ"ל היחידה האחראית על ייצור חומרי הגלם הפעילים של טבע וזוכה להערכה מיוחדת של לוין.

המנכ"ל החדש מתח ביקורת לא כל כך מרומזת ועדינה על אסטרטגית הצמיחה של טבע בעבר ובעיקר בימיו של שלמה ינאי , ביקורת שרק נרמזה בעבר בשימוש התכוף שלו במילה משמעת על הטיותיה השונות. לדבריו טבע צמחה בעבר באמצעות אסטרטגיה של רכישות שהתמקדו בהגדלת שורת ההכנסות ובמידה פחות בהרחבת הפריסה הגיאוגרפית ואמר כי טבע החדשה תחת ניהולו תבצע רכישות ממוקדות ומשלימות גיאוגרפית אבל לא תחפש רכישות ענק ספקטקולאריות כפי שעשתה בעבר. לוין חזר שוב ושוב על כוונתו להפוך את טבע לחברה שקופה ואמינה וציין כי כאשר נכנס לתפקידו במאי 2012 שמע שוב ושוב מאנליסטים כי טבע היא חברה מבלבלת מאוד וכי אינם מבינים אותה.

לוין ומייקל היידן סיפקו טעימה ראשונה מהצפוי בתוכנית האסטרטגית החדשה שתוצג ב-11 בדצמבר. לדברי לוין השוק הגנרי הוא שוק נפלא אבל טבע צריכה לחתור למצוינות בו ולצאת מתחומים שבהם שולי הרווח נמוכים. משום כך המחקר הגנרי של טבע בעתיד יתמקד בתרופות גנריות מורכבות שבהם רמת התחרות נמוכה יותר. פרופסור מייקל היידן מנהל מו"פ הגלובלי של טבע אמר שהחברה תתמקד בתחום המחקר והפיתוח של תרופות מקוריות במערכת העצבים המרכזית ובמוצרי מערכת הנשימה ותפסיק לפזר את משאביה על מספר רב של תחומים לא קשורים. "יש הבדל מהותי בין היותך משקיע קטן במספר רב של תחומים לבין פעילות כמשקיע אסטרטגי במספר מצומצם של תחומים", אמר לוין.

המנכ"ל החדש סיפק מבט חדש לרווחייה העצומים של טבע מייצור ומשווק תרופת הקופקסון. טבע ציינה כי שולי הרווח הגולמי של קופקסון הם בין 89% ל-91% כלומר רווח גולמי של 3.5 מיליארד דולר בשנה משווק תרופה אחת. בתוך כך האיר איל דשא את הויכוח החדש על שיעור המס שמשלמת טבע כשאמר ששיעור המס שטבע משלמת על קופקסון נמוכים ב-7 עד 8 נקודות אחוז משיעור המס של החברה כולה כלומר טבע משלמת מס של 7%-8% על רווחיה מקופקסון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker