סבן רכש את פרטנר; רודב צפוי להחליף את בן דב בתפקיד היו"ר - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סבן רכש את פרטנר; רודב צפוי להחליף את בן דב בתפקיד היו"ר

(עדכון) בסוף השבוע סוכמה העסקה שבה נהפך סבן לבעל השליטה בפרטנר, ובן דב נותר עם אחזקה של 15% ■ סבן לוקח על עצמו חוב של 300 מיליון דולר של סקיילס להאצ'יסון, ולמעשה משקיע בעסקה פחות מ-100 מיליון דולר מהונו העצמי ■ בן דב: "זה כבוד להיות שותף של סבן. לפרטנר יש עבר מפואר ועתיד גדול אף יותר"

31תגובות

בזמן שחיים סבן אירח בכינוס מרכז סבן בארה"ב את ראשי הממשל האמריקאים והישראלים בארה"ב, נחתם בהונג קונג ביום שישי בלילה מתווה העסקה שתהפוך את סבן לבעל השליטה בפרטנר, הנמצאת בשליטת סקיילקס (44.54%) של אילן בן דב.

הצורך בביצוע העסקה נוצר בשל התסבוכת הפיננסית שאליה נקלע בן דב בעקבות ירידה בביצועי פרטנר, שהובילה לקיטון ואף להקפאה של דיווידנדים. כתוצאה מכך התקשתה סקיילקס (שבאמצעותה שולט בן דב בפרטנר) לעמוד בהתחייבויותיה, המוערכות ב-2.9 מיליארד שקל.

מוטי מילרוד , אי.פי

מתוך סכום זה חייבת סקיילקס לבעלי האג"ח כ-1.5 מיליארד שקל. בנוסף חייבת סקיילקס כ-300 מיליון דולר (כ-1.17 מיליארד שקל) להאצ'יסון. מדובר בהלוואת מוכר שהחברה קיבלה ב-2009 לרכישת פרטנר. ההלוואה נושאת ריבית שנתית דולרית של 2%, והיתה אמורה להיפרע בתשלום אחד באפריל 2014.

נכון להיום מחזיקה סקיילקס ב-69.32 מיליון מניות פרטנר (44.54%). מתוך זה 24.38 מיליון (15.8%) משועבדות לטובת בעלי האג"ח, 19.05 מיליון (12.2%) משועבדות להאצ'יסון ו-25.88 מיליון (16.66%) חופשיות משעבוד.

אנליסט אישי  בזק

מוגש בחסות המפרסם

השלמת העסקה צפויה במחצית הראשונה של 2013, והיא כפופה לתנאים מתלים, כמו אישור בעלי האג"ח של סקיילקס, אישורים של משרד התקשורת ורשות ההגבלים העסקיים, וכן בדיקת נאותות של פרטנר.

ההסכמות המלאות לא פורסמו

סבן מקים תאגיד ישראלי ייעודי (SPV), ודרכו הוא רוכש מסקיילקס 47.8 מיליון מניות פרטנר (30.73%). מכיוון שעדיין חסרות לסקיילקס 1.92% ממניות פרטנר החופשיות משעבוד, היא תצטרך, עד להשלמת העסקה, לרכוש אותן בשוק או לשחררן משעבוד תמורת פירעון חלק מהאג"ח. לסקיילקס יישארו שני דירקטורים וזכויות בקבלת החלטות עיקריות. את בן דב כיו"ר פרטנר יחליף כנראה שלמה רודב, לשעבר יו"ר בזק.

בתמורה לרכישת המניות נוטל סבן על עצמו את החוב של סקיילקס כלפי האצ'יסון. סבן גם יזרים לסקיילקס 250 מיליון שקל במזומן, ולסקיילקס תהיה זכות לקבל את הדיווידנדים מפרטנר בגין המניות הנרכשות בידי סבן בסכום של עד 115 מיליון שקל.

ההסכמות המלאות שהושגו בין סבן להאצ'יסון לא פורסמו. עם זאת, לפי המתווה שהושג סבן ישלם להאצ'יסון לאחר ההשלמה 12 מיליון דולר. החזר יתר החוב ייפרס על פני שבע שנים. להאצ'יסון יהיה סיכוי גבוה יותר לראות חלק ניכר מהכסף עוד לפני כן, שכן הדיווידנדים שיחולקו מפרטנר (אם יחולקו) ישמשו את סבן קודם כל לפירעון החוב כלפי האצ'יסון.

כנגד החוב ישעבד סבן להאצ'יסון את מלוא המניות של פרטנר שירכוש (עד 33% אם יירכשו גם מניות מלאומי). הריבית השנתית שתישא ההלוואה תישאר 2%, אך תהפוך לשקלית. בעקבות הדחייה ייתכן שהאצ'יסון תספוג תספורת מסוימת של כמה עשרות מיליוני דולרים (אם בכלל).

בהאצ'יסון כנראה עשו חישוב כלכלי קר והגיעו למסקנה כי עדיף לווה בעל מוניטין ויכולת לפרוע את התחייבויותיו כמו סבן על פני לווה כבן דב, גם במחיר של תספורת מסוימת. בנוסף, נראה שבהאצ'יסון העריכו כי אם סקיילקס תגיע לפירוק, לא בטוח שיישארו עודפים לאחר חלוקת הנכסים בין הנושים המובטחים, וכמובן לא בטוח שמצבם יהיה טוב יותר לעומת המצב כיום.

אחרי שהבנקים הפועלים ולאומי לא הסכימו לתת לו מימון, ואחרי שקיבל אינדיקציות מבנקים זרים כי יצטרך לשלם ריביות גבוהות, סבן למעשה הופך את האצ'יסון לבנק המממן שהעניק לו הלוואת מוכר בתנאים יחסית נוחים. אם לא יפרע את החוב, האצ'יסון תקבל את מניותיו בפרטנר.

הסיכון האמיתי של סבן

בחישוב גס שווי החבילה שלוקח על עצמו סבן נע סביב 1.5 מיליארד שקל. אם מחלקים אותה במספר המניות שהוא רוכש, העסקה מגלמת לפרטנר מחיר של 32 שקל למניה.

ואולם אם מהוונים לערך הנוכחי את שווי ההלוואה בריבית שקלית של 2%-3%, ומהוונים גם את התקבולים בגין הדיווידנד, המחיר האפקטיבי למניית פרטנר מבחינת סבן הוא 27-30 שקל למניה, לעומת 25 שקל בשוק.

סבן עשוי לשלם עוד כ-100 מיליון שקל אם ירכוש חלק מהמניות של לאומי פרטנרס, המחזיק ב-7.1 מיליון מניות, כ-5% מפרטנר. ההשקעה רשומה כיום בלאומי לפי 15.6 שקל למניית פרטנר, ולבנק יש זכות למכור לסבן 3.16 מיליון מניות פרטנר - ובסך הכל עד 5.3 מיליון מניות.

הסיכון האמיתי של סבן הוא 250-350 מיליון שקל שהוא מזרים לסקיילקס ועשוי לשלם ללאומי, שזהו למעשה מחיר האופציה שהוא מוכן לשלם. הוא מעריך שירוויח עליה יותר. מכל מקום, העסקה מאפשרת לבן דב לקנות זמן יקר, אך כדי לשמור על סקיילקס עליו להגיע להבנות עם בעלי החוב של סאני שהחברה חייבת להם 250 מיליון שקל, וכרגע אין לה האמצעים לעמוד בתשלומים בזמן.

שיפור במצב של כל בעלי האג"ח

למרות הפסד של 34 מיליון שקל ברבעון השלישי, גירעון בהון עצמי של 154 מיליון שקל ו-248 מיליון שקל בהון חוזר, בזכות ההבנות עם סבן רואי החשבון של סקיילקס נמנעו מלהצמיד הערת עסק חי לדו"חותיה.

העסקה משפרת את מצב בעלי האג"ח מהסדרות הקצרות שהיקפן 850-900 מיליון שקל. הם אמורים לקבל את מלוא החוב. לעומתם, מצב הסדרות הארוכות משתפר, אך עדיין לא מובטח לבעליהן החזר מלוא החוב. בעלי הסדרות יצטרכו לקוות כי פרטנר תמשיך להשתפר ולחלק דיווידנדים, שפעילות המכירה של מכשירי הסלולר של סמסונג תמשיך לייצר תזרים של יותר מ-100 מיליון שקל, וכי אם יהיה צורך סקיילקס תדע לממש את יתרת הנכסים במחירים מרביים.

אחרי התשלומים בדצמבר, קופת סקיילקס תתכווץ, אך תתמלא ב-250 מיליון שקל שיגיעו מסבן בתחילת 2013. בנוסף, היא תחזיק בבעלות על פעילות סמסונג ששוויה מוערך ב-400-500 מיליון שקל, ב-14% מפרטנר בשווי של 500-650 מיליון שקל, וכן תצפה לדיווידנדים מפרטנר. מול זה יישאר לה חוב של 1.3-1.5 מיליארד שקל לבעלי האג"ח. כך, נכון להיום שווי הנכסים קרוב ואולי קצת נמוך משווי ההתחייבויות.

בן דב ציין בתגובה: "זה כבוד גדול להיות שותף של סבן. לפרטנר יש עבר מפואר ועתיד גדול אף יותר. כלל בעלי החוב המעורבים בעסקה צריכים להיות היום מרוצים".

את האצ'יסון ייצגו נציגה בישראל דן אלדר ועוה"ד אודי סול ואילנית לנדסמן-יוגב; את סבן ייצגו עוה"ד מיקי צלרמאייר, דוני טולידאנו וליאור אורן; ואת בן דב וסקיילקס ייצגו עוה"ד יוסי אברהם ורונה ברגמן.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#