קרן הגשמה מעוניינת להשקיע 50 מיליון שקל בגלובל פאראגון

חברת גלובל פאראגון המשקיעה בנדל"ן בארה"ב נכנסה לקשיים וסגרה את פעילותה בארץ כאשר השקעותיהם של 500 ישראלים בשווי של 35 מיליון שקל נמצאים בסכנה

שלי אפלברג
שלי אפלברג

השבוע נודע כי חברת גלובל פאראגון שהשקיע ב-11 מתחמים נדל"ן למגורים בטקסס יוסטון בארה"ב, נכנסה לקשיים וסגרה את פעילותה בארץ כאשר השקעותיהם של 500 ישראלים בשווי של 35 מיליון דולר נמצאים בסכנה.

ל-TheMarker נודע היום כי קרן ההשקעות הישראלית הגשמה מנסה לנצל את המצב ומנהלת משא ומתן לרכישת גלובל פאראגון לפי שווי חברה של 11-14 מיליון דולר. הקרן נמצאת במשא ומתן מתקדם בו הציעה להעמיד סכום של 50 מיליון שקל כהשקעה מיידית למטרה זו.

בתים למכירה ביוסטון, ארה"בצילום: בלומברג

כמו כן, על מנת שנכסי הנדל"ן אכן יעברו שיפוץ, מוכנה הקרן להתחייב להשקיע 7 מיליון דולר נוספים בעתיד. בתמורה לניהול הנכסים מעוניינת הקרן לקבל 5% דמי ניהול ו-25% מהרווחים העתידיים.

קרן הגשמה מאגדת 6,000 משקיעים ישראלים והצליחה השנה לגייס מהם סכום כולל של כ-300 מיליון שקל. הקרן מאפשרת למשקיע להשקיע סכום של 100 אלף שקל ולפרוס אותו על מספר פרויקטים שונים במקביל. כאשר היא מתהדרת בכך כי היא גובה דמי ניהול על פי הצלחה מהרווחים בלבד.

הקרן מנוהלת על ידי אבי כץ המכהן כנשיא ומייסד הקרן לשעבר מנכ"ל ובעלים של קבוצת "בי ריבוע כחול" (שריכזה תחתיה בין היתר את חברות כפר השעשועים ורדינון ד"ר ביבי), גיל אונגר יו"ר ועדת ההשקעות ממקימי חברת סופר פארם ואיקאה ישראל, חנן שמש המכהן כיו"ר ומנכ"ל הקרן, אמיר ברמלי ויצחק לאופר.

קרן הגשמה השקיעה סכום של 2.5 מיליון דולר באחד ממתחמי דירות הנדל"ן שנועדו לשיפוץ ביוסטון של גלובל פאראגון. מסתבר כי מנגנון הגנה ספציפי אותו דרשה המקנה לקרן זכות השתלטות במקרי קיצון הציל את השקעתם של החברים בה.

מקורבים לקרן טוענים כי למשקיעי הגשמה לא נגרם כל נזק. המשקיעים מקווים באמצעות השיפוץ כי הנכס יניב להם תשואה של 22% לשנה במקום תשואה של 9% אותה הניב עד כה.

מקורב לעסקה הסביר כי "העסקה אמורה להיסגר בימים הקרובים. כבר החל משא ומתן מתקדם בעניין זה עם הגורמים הרלוונטיים ובניהם עוה"ד בארה"ב". לדבריו עוד לא ברור האם 50 מיליון השקלים יועמדו כבטוחה למשקיעים או כהשקעה.

עוד הוסיף כי "התמורה עוד לא נסגרה סופית אך אנו מעוניינים לקבל דמי ניהול שנתיים של 5% ונתח של 25% מהרווחים העתידיים. יכול להיות כי ייסגר מנגנון אחר בו נתחייב לתשואה מסוימת ואז נראה יותר רווחים או לא תהיה כל התחייבות לתשואה ונתחלק ברווחים בתמורה לניהול כאשר 50 מיליון השקל יהיו כערבות".

כמו כן, אמר המקורב כי העסקה דורשת את אישורם של 500 המשקיעים הישראלים. "אומנם התשואה לה ציפו לא תעמוד על כ-22% לשנה אלא תרד ל-11%-14% עקב הנתח אותו נדרוש, אך זה עדיף להם על חלופת המימוש המהיר בו הם יממשו את הנכסים בהפסד.אנו עוזרים להם לאגד את כל 500 המשקיעים בצורה זו. מטרתנו להציל את העסקאות ולהניב רווחים", אמר.

אחד מהמשקיעים של חברת גלובל פאראגון אשר סירב להזדהות ראה בעסקת ההשתלטות כנקודת אור. "אנחנו כיום נמצאים במצב שאנחנו לא יודעים בדיוק מה קורה. קיבלנו דו"חות על ההשקעה שלנו בלבד אך לא דו"חות רוחביים על החברה כולה. לכן האינפורמציה אשר נמצאת בידנו מוגבלת. אם משהו יבוא אם סכום כסף וייקח על עצמו את ניהול הנכסים יכול להיות שלא נפסיד מהעסקה".

עוד הבהיר אותו משקיע כי "לאחרונה התחלנו לשמוע שמועות שנות חלק מהמשקיעים טוענים כי מדובר בעוקץ וחלק טוענים כי פשוט החברה נפלה. לדעתי לא מדובר בעוקץ כי רק אתמול החזירה החברה מיליון שקל למשקיעים. אנשים שעוקצים לא מחזירים כסף".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום