מחטף חוק שכר הבכירים: החברה לישראל תאשר אופציות ב-240 מיליון שקל

דירקטוריון החברה לישראל אישר להאריך ולעדכן את תקופת כהונתם של היו"ר אמיר אלשטיין והמנכ"ל ניר גלעד בשלוש שנים נוספות ולעדכן את תנאי כהונתם, וכן להקצות להם אופציות לפני כניסת חוק שכר הבכירים לתוקף

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חוק שכר הבכירים שאושר בכנסת בתחילת נובמבר 2012 עומד להכביד משמעותית על אישור שכר והטבות שמעריפות חברות ציבוריות על נושאי משרה. החוק יצריך את החברות הציבוריות לכנס את ועדת התגמול שחבריה דירקטורים חיצוניים בלתי תלויים. ועדה זו אמורה להמליץ על מדיניות התגמול לנושאי המשרה הבכירים על פי מערכת שיקולים רחבה שתכלול את רמת התמרוץ הגלומה בהטבות ואת תרומתו של נושא המשרה להישגי החברה.

מדיניות התגמול שתאומץ בהתאם להמלצות ועדת התגמול תובא לאישורה של האסיפה הכללית של בעלי המניות ברוב קולות של מי שאינו בעל עניין אישי בהצבעה. זהו תהליך מסורבל יחסית שיפתח דיון ציבורי מעמיק ולא תמיד נוח לנושא המשרה.

ניר גלעד ואמיר אלשטייןצילום: תומר אפלבאום

אין זה מפליא אם כן שחברות ציבוריות שממילא מצויות תחת בחינה ציבורית מתמשכת כמו החברה לישראל מנצלות את פרק הזמן שעד לכניסתו של החוק לתוקף ב-12 בדצמבר, כדי לאשר הטבות שכר לבכיריהם על פי הנוהל הישן והנוח יותר.

דירקטוריון החברה לישראל אישר, בהמשך להמלצת ועדת התגמול וועדת הביקורת, להאריך ולעדכן את תקופת כהונתם של היו"ר אמיר אלשטיין והמנכ"ל ניר גלעד בשלוש שנים נוספות ולעדכן את תנאי כהונתם, וכן להקצות 35 אלף אופציות ליו"ר אמיר אלשטיין בשווי של 24.8 מיליון שקל, 35 אלף אופציות למנכ"ל ניר גלעד בשווי כלכלי של 24.8 מיליון שקל, 18 אלף אופציות לסמנכ"ל הכספים אבישר פז בשווי כלכלי של 13.3 מיליון שקל, ו-44 אלף אופציות לעד 15 עובדים ומנהלים אחרים בשווי של 31.2 מיליון שקל. האופציות שיהיו ניתנות למימוש בשלוש מנות שוות החל ביוני 2014 במחיר מימוש של 2,500 שקל למניה.

ההקצאה הפרטית ואישור תנאי ההעסקה המעודכנים כפופים לאישור אסיפת בעלי המניות שתכונס ב-11 בדצמבר, כלומר יום לפני כניסת חוק שכר הבכירים לתוקפו.

חברת כימיקלים לישראל שהיא חברה בת של החברה לישראל (54%) מבקשת את אישור בעלי המניות להקצאת עד 12 מיליון אופציות בשווי כלכלי של 146 מיליון שקל עבור עד 500 עובדים. השווי הכלכלי של האופציות שיוקצו לסטפן בורגס, המנכ"ל החדש, הוא 14.5 מיליון שקל. מחיר המימוש של האופציות יהיה 46.6 שקל למניה.

ההקצאה של כיל מעניינת משום שהיא קוטמת את שווי ההטבה המקסימלי שינבע לבעלי האופציות. מיתאר ההקצאה של האופציות קובע שההטבה הגלומה בהקצאה תהיה כפולה מתוספת המימוש המתואמת למדד ולחלוקת הדיווידנד כי אז תקטין כיל את מספר המניות שתקצה לו עד לגבול ההטבה שנקבע, כלומר מכפלת תוספת המימוש במספר האופציות המקורי.

מקבוצת החברה לישראל נמסר כי הדיונים בהארכת כהונתו של אמיר אלשטיין החלו זמן רב לפני שנחקק חוק שכר הבכירים וציינו שהחוק מתיר לחברות שהיו מצויות בעיצומו של תהליך אישור הסכמי ההעסקה להשלים אותו. עוד נמסר כי תנאי העסקתו של בורגס סוכמו אתו והובטחו לו לפני כניסת החוק לתוקפו והקבוצה לא יכלה לחזור בה מהסכמה זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker