מריל לינץ': בנק ישראל לא יוריד את הריבית בשנה הקרובה

ביל אוניל, האסטרטג הראשי של הבנקאות הפרטית במריל לינץ' חוזה צמיחה של 3% לכלכלת ישראל: "הפגינה ביצועים מזהירים ביחס לעולם"

צמיחה מואצת בכלכלות המתעוררות, התאוששות בכלכלות המפותחות, בהובלת ארה"ב, ושנה שבה יקצרו כלכלות העולם את פירות המדיניות הכלכלית של 2012  - זוהי תמצית תחזיתו של מריל לינץ' ל-2013.

הבנק צופה התאוששות וצמיחה מרשימה ברוב העולם, מלבד גוש היורו, ובחזית ההשקעות מסמן את שוק המניות כמנצח הגדול של 2013, לעומת אג"ח קונצרניות סולידיות ומכשירי אשראי. התחזית נמסרה על ידי אסטרטג ההשקעות הראשי של קבוצת הבנקאות הפרטית במריל לינץ', ביל אוניל, שהגיע לישראל לתדרוך שנתי.

אסטרטג ההשקעות הראשי בקבוצת הבנקאות הפרטית של מריל לינץ', ביל אונילצילום: אבי גיא

במריל לינץ' מצפים להתאוששות בצמיחה הבינלאומית בשנה הקרובה. "יש סבירות שכלכלות המפותחות יפגרו אחרי השווקים המתעוררים. מידת ההתאוששות בשווקים המתעוררים תהיה הסיפור של השנה הקרובה", אמר אוניל. הכלכלה הישראלית, לדבריו, "הפגינה ביצועים מזהירים ביחס לשאר העולם", ותחזית הצמיחה של מריל לינץ' היא ל-3% ב-2013, לעומת כ-3.3% ב-2012.

בהיעדר צניחה במחירי הבתים צופים במריל לינץ' כי הצריכה הפרטית תמשיך להיות חזקה ולהניע את הצמיחה. "הצרכן הישראלי יהיה הציר של הצמיחה הכלכלית", חוזה אוניל.

"על רקע הבחירות ומבצע "עמוד ענן", התחושה בשוק היא שיהיה קיצוץ גדול בתקציב - מה שנכנס לשיקולי בנק ישראל בהורדת הריבית. האינפלציה מרוסנת, והשוק מאוד רגוע לגביה. עם כלכלה שצומחת ב-3%, קיצוץ, סביבה חיצונית בעייתית, וריבית ריאלית שלילית, איננו רואים תמריץ לבנק ישראל להוריד את הריבית עוד", אמר אוניל.

"ישראל נמצאת על התפר בין שווקים מתעוררים למפותחים. שוק המניות לפיכך אמור להיות חזק יותר משוק האגח. ביצועי ת"א 25 היו סבירים לעומת שווקים מתעוררים. עם אינפלציה יציבה, ברמה סבירה, ריבית יציבה - הבנק המרכזי לא יצטרך ללחוץ על הברקסים - הקיצוץ בתקציב דווקא יתמוך בצמיחה ובשוק הפרטי, כל זה מרמז על סביבה חיובית למניות בת"א", אמר אוניל.

"השקל היה יציב להפליא, עם תנודה של כאחוז בשנה האחרונה. זה מעיד על אמינות הבנק המרכזי. החשש נוגע בעיקר לממשלה שתנסה לקצץ בצורה דרסטית, או אם מחירי הבתים יתחילו ליפול והצרכנים יצמצמו את האשראי, אולם איני מאמין שזה יקרה. יש  אמנם בעיה של בתים יקרים לאנשים רבים, אבל אין סימנים לירידה מובחנת במחירי הבתים. אין סיבות להאמין שהשקל יזוז משמעותית מול הדולר. אם הדולר יעלה מול היורו והין בשנה הקרובה, השקל יתחזק מול היורו, וזה ישפיע על הייצוא. אבל לא מדובר על שינוי דרמטי".

2012, אומר האסטרטג, היתה שנה שמדיניות היתה בה דומיננטית, ובשנת 2013 ייקצרו יבולי המדיניות הללו. ההצלחה האמיתית של המדיניות בעולם המערבי, למעט יפן, היא מניעת דפלציה. הכמות האדירה של נזילות ודיכוי ציפיות הריבית ,בעיקר בשל פעילות הבנק הפדרלי מנעו ירידה במחירים (דפלציה). הבנק הפדרלי ימשיך בהרחבה כמותית עד שהאבטלה תיפול מתחת ל7% ותמשיך לרדת, צופה אוניל.

"מה שהפתיע ב-2012 היה מידת ההתאוששות בשוקי ההון - בעיקר המניות, ובפרט אירופה, בהתחשב בכלכלה", אמר אוניל. ועדיין - המניות זולות מאוד ואטרקטיביות מאוד ביחס לאגח קונצרניות. משקיעים מחפשים הכנסה – דיבידנדים, שכעת שיעורם ביחס למחירי המניות הוא נמוך מאוד במונחים היסטוריים ולכן יש פוטנציאל להתאוששות גדולה בשיעור הדיבידנדים.

בשווקים המפותחים, הפעילות האמיתית תתמקד בארה"ב. יש סיכוי ריאליסטי שההתאוששות תגבר. התאוששות בשוק הדיור מתחילה לתת את אותותיה. ההתאוששות יכולה להיות חזקה. אוניל צופה שמחירי הבתים בארה"ב יתחילו לעלות. "זה מאוד חשוב לצריכה, ולהחייאתו של מחזור האשראי, החיוני לכלכלת ארה"ב".

מריל לינץ' חוזה הסכמה בין המפלגות בארה"ב בנוגע למצוק הפיסקלי - העלאת מסים וקיצוצים בהיקף של 250-350 מיליארד דולר, 1.6%-2% מהתמ"ג. התהליך יהיה לא חלק, אולם לא תהיה לו השפעה רבה על השווקים, ואוניל אינו צופה שיגרום להורדת דירוג נוספת לארה"ב. התאוששות חזקה בארה"ב תביא להתחזקות של הדולר מול מטבעות של שותפות הסחר, ומול השקל.

אירופה תמשיך להיות הכבשה השחורה של הכלכלה העולמית עם התאוששות אפשרית בשלהי 2013. הבנק המרכזי של אירופה יצטרך לעשות יותר - בהרחבה כמותית מפורשת - בחודשים הבאים. יש פער גדול מאוד בין הריביות שמשלמות מדינות הפריפריה לבין גרמניה. המשימה של הבראת אירופה עדיין ניצבת בפני מנהיגי היבשת. הבחירות ב-2013 - באיטליה ובגרמניה. הבחירות בגרמניה הן הארוע החשוב ביותר שיקרה באירופה. לדעת אוניל תגיע אינטגרציה רבה יותר. החשיבות של הבחירות תהיה לא רק לשנה הבאה אלא לדור שלם.

לסין תהיה שנה טובה יותר בזכות התאוששות בצריכה ושינוי במדיניות. תמשיך בעידוד הצריכה אבל ללא תמריצים ענקיים. בסין מתרחש תהליך שבו "הקיסרים הקטנים" – בני הדור של מדיניות הילד האחד – יהפכו למסה של צרכנים, שיאזנו את הכלכלה הסינית, הממוקדת יותר בייצוא והשקעה לכיוון של צריכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker