ניתוח

המדד לעניים עלה ב-2.3%; לעשירים - רק ב-1.5%

מדד המחירים לצרכן של אוקטובר שוב הפתיע את האנליסטים, כשירד ב-0.2% לעומת תחזית למדד חיובי או אפסי ■ בסיכום 12 החודשים האחרונים ספג החמישון התחתון התייקרות מוצרים ושירותים גבוהה בהרבה משספג החמישון העליון

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

>> בחודשים האחרונים נרשמו פערים בין ההערכות המוקדמות בנוגע למדד המחירים לצרכן למדד בפועל. פערים כאלה מצביעים על משק במצב תזזיתי ולא יציב.

כך היה גם עם מדד המחירים לצרכן לאוקטובר, שפורסם ביום חמישי. המדד הפתיע את האנליסטים עם ירידה של 0.2% - לעומת הערכות מוקדמות לעלייה של 0.0%-0.2%.

צילום: תומר אפלבאום

ההפתעה היתה גדולה גם מכיוון שמדדי אוקטובר היו בשנים האחרונות חיוביים - בטווח שבין 0.1% ל-0.3%. גם בספטמבר המדד היה נמוך מהציפיות, 0.0%. הערכות מוקדמות דיברו על מדד גבוה בהרבה בספטמבר, 0.4%-0.5%. גם מדד יוני היה נמוך מההערכות המוקדמות: ירידה של 0.3%, לעומת הערכות של 0.0%-0.1%.

עם זאת, לאורך תקופה של כמה חודשים, ההפתעות כלפי מטה התאזנו עם ההפתעות כלפי מעלה, וכלכלנים מזהירים שלא להסתמך על נתוני חודש בודד. קיימת בעיה נוספת עם מדדי המחירים החודשיים, והיא התחושה בציבור שהמשק נמצא בשנה האחרונה בסחרור של עליות מחירים בלתי פוסקות - בעוד נתוני הלמ"ס מצביעים על עליית מחירים מרוסנת.

מתחילת 2012 עלה מדד המחירים לצרכן רק ב-1.9%, והתחזית מדברת על ירידה של 0.1% בנובמבר ושל 0.1% בדצמבר. כלומר מדד 2012 יהיה 1.9%. מדד המחירים לצרכן עלה ב-12 החודשים האחרונים ב-1.8%.

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, אמר קרוב מאוד למועד כניסתו לתפקיד כי כשהוא קובע את הריבית במשק הוא חותר ליעד של אינפלציה שנתי של 2.0% - כלומר אמצע תחום יעד האינפלציה השנתי. נתוני המדד ב-2012 מצביעים על הצלחה של בנק ישראל בעניין הזה.

התייקרות בהלבשה ובהנעלה בשל החורף

אז איפה ההתייקרויות? התקשורת מתרכזת בשני עניינים כשהיא מדברת על עליות מחירים: מזון ודיור. אבל סעיפים אלה מהווים רק חלק קטן ממדד המחירים לצרכן, כלומר מסל התצרוכת הממוצע של משק בית.

ב-12 החודשים האחרונים - מאוקטובר 2011 עד אוקטובר 2012 - עלה מדד המחירים לצרכן בסך הכול ב-1.8%. מחירי המזון עלו בתקופה זו ב-2.3%, ומחירי הפירות והירקות עלו ב-12.1%. מחירי הדיור עלו ב-2.2%, ומחירי אחזקת הדירה עלו ב-6.1%. באותה תקופה נרשמו ירידה של 6.1% במחירי ההלבשה וההנעלה וירידה של 2.5% במחירי החינוך, התרבות והבידור.

כך, העליות שהתקשורת מתרכזת בהן קוזזו על ידי ירידות מחירים שהתקשורת פחות מדברת עליהן, למשל בתחום ההלבשה וההנעלה. עם זאת, מחירי ההלבשה וההנעלה, שמשקלם במדד המחירים לצרכן לא גבוה, עלו באוקטובר במידה ניכרת, 5.5%, עקב המעבר לאופנת החורף.

במדדי המשנה נרשמו באוקטובר השינויים הבאים: מדד מחירי המזון עלה ב-1.0%; מדד מחירי הירקות והפירות ירד ב-2.4%; מדד מחירי הדיור ירד ב-0.8%; מדד מחירי אחזקת הדירה עלה ב-0.2%; מדד מחירי הריהוט והציוד לבית עלה ב-0.3%; מדד מחירי ההלבשה וההנעלה עלה ב-5.5%; מדד מחירי הבריאות עלה ב-0.5%; מדד מחירי החינוך, התרבות והבידור ירד ב-0.2%; מדד מחירי התחבורה והתקשורת ירד ב-1.0%. מדד השונות עלה ב-0.3%.

באוקטובר נערכה מדידה ישירה של מחירי הלימודים האקדמיים באוניברסיטאות ובמכללות לשנת הלימודים הנוכחית (תשע"ג) בהשוואה לשנת תשע"ב. מהבדיקה עולה כי שכר הלימוד במוסדות האקדמיים עלה השנה ב-2.2% - קצת יותר מעליית מדד המחירים לצרכן.

עיקר הפגיעה: בעשירונים התחתונים

העשירונים התחתונים ספגו ב-12 החודשים האחרונים התייקרויות גדולות במיוחד. בתקופה זו עלה מדד המחירים לצרכן לחמישון התחתון ב-2.3%. יותר מהעלייה לכלל האוכלוסייה (1.8%) ועוד יותר מהעלייה לחמישון העליון, שהסתכמה ב-1.5%.

סעיף הדיור התייקר בשנה האחרונה לחמישון התחתון ב-2.4% ולחמישון העליון ב-1.7%. סעיף הירקות והפירות התייקר לחמישון התחתון ב-14.9% ולחמישון העליון ב-10.2%. לפי נתוני המגמה בחודשים יוני-אוקטובר קצב הגידול השנתי של מדד המחירים לצרכן ירד ל-1.7%.

הפרסומים החודשיים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה משפיעים על החלטות הריבית החודשיות של הוועדה המוניטרית בבנק ישראל. ההחלטה בסוף אוקטובר, להוריד את הריבית במשק ב-0.25% ל-2% באה לאחר שמדד ספטמבר הסתכם במפתיע ב-0.0% בלבד. ההורדה משקפת מעבר של בנק ישראל למדיניות מוניטרית מרחיבה יותר, על רקע הציפייה להתמתנות בפעילות המשק ב-2013 ובשל הריסון הפיסקלי הצפוי בתחילת השנה הקרובה (בשל היעדר תקציב מאושר, ועבודה עם תקציב 2012).

המדד הנמוך של אוקטובר מצדיק את החלטת הוועדה המוניטרית בבנק ישראל בסוף ספטמבר. המדד הנמוך באוקטובר עשוי - בצירוף מדדים נמוכים צפויים בחודשים הקרובים והרצון של בנק ישראל סייע לצמיחה ולתעסוקה במשק - להוביל להורדת ריבית נוספת בסוף 2012 או בתחילת 2013.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker