כיצד השפיעו מלחמות ומבצעים צבאיים על בורסת תל אביב?

השוק נוטה בשלב הראשון להגיב על האירועים בירידות - אולם לאורך זמן הנתונים הכלכליים כגון רווחיות החברות נהפכים להיות הדומיננטיים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

במשך השנים היו הרבה מלחמות וחיכוכים צבאיים בין ישראל למדינות ערב, כשבשנים האחרונות החיכוכים היו בעיקר בעקבות הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אתמול אחה"צ, לאחר שישראל חיסלה את "רמטכ"ל" חמאס, ההשפעה על המסחר בת"א היתה מיידית.

תוך כמה דקות השיל מדד ת"א 25 כ-1.4% מערכו, ומדד ת"א בנקים מחק כ-2.7%. מניות בנק הפועלים ומזרחי טפחות צנחו בכ-3% בין 16:00 ל-16:30. מניות בנק לאומי ודיסקונט נפלו ב-1.8%. מדד התנודתיות (VIX), הידוע גם בכינויו כ"מדד הפחד", זינק בכ-5.2%. היום סגר מדד ת"א 25 את היום בירידה של 0.6% בלבד.

צילום: אי–פי

במהלך היום ניסו כלכלנים ופרשנים ישראלים לצפות מה תהיה השפעת הלחימה בדרום על הבורסה. יניב פגוט, האסטרטג הראשי של איילון, הבהיר כי "אם טילים יפלו על ת"א אנו עלולים לצפות בנפילה של הבורסה הישראלית".

אלון גלזר, סמנכ"ל בלידר שוקי הון, טען כי "אין כל הבדל מבחינת המשקיעים בין טילים על שדרות לטילים על ת"א ואם המבצע לא יתדרדר הירידות יהיו זמניות". רון אייכל, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות מיטב פירסם למשקיעים הודעת אזהרה כי "אין לשנות באופן מהותי את פרופיל הסיכון בתיק לאור ההנחה כי את הבור התקציבי שייפער אנחנו נשלם דרך תוספת מסים ולא דרך הגדלת הגירעון - שנמצא כבר בקצה העליון המתקבל על דעתן של סוכנויות הדירוג".

הפעילים בשוק ההון הסכימו כי אין ספק כי כניסה מערכה צבאית גוררת אי ודאות במישור הכלכלי כאשר מבצע ארוך יקר ומסורבל עלול להביא לפגיעה בסקטור העסקי בישראל ולירידות בשערי המניות המקומיות ואגרות החוב. מנגד הצלחת השגת יעד הפעולה ותמיכה ציבורית מקומית ובינלאומית עשויים לאזן את הנזקים הכלכליים בטווח הקצר ולתמוך בתהליך חיובי לטווח שנה קדימה.

מסקירת תגובות שוק ההון למבצעים צבאיים ולמלחמות בישראל הסיקו אפרים שטיינברוך וינון דפני ממחלקת המחקר של בנק דיסקונט כי "יש להבחין בין אירועים נקודתיים לאירועים מתמשכים".

לשיטתם "כרגע תגובת שוקי המניות האג"ח מתונה ומניחה אירוע נקודתי קצר כל עוד יהיה המבצע קצר וממוקד ולא יאיים על יעדי הגירעון בתקציב והמרכז העסקי לא ייפגע או ירגיש איום מיידי ההשפעה על שוקי המניות ואג"ח החברות תהיה מתונה. אכן ככלל, ניתן לראות כי השוק נוטה בשלב הראשון להגיב על האירועים עצמם בירידות. אולם ההיסטוריה מצביע על כך כי הנתונים הכלכלים כגון רווחיות החברות נהפכים להיות הדומיננטיים. גם בדיסקונט מודעים לעובדה כי "הירידות יתפתחו היה והמבצע יתארך כפי שהיה במהלך האינתיפאדה השנייה בשנת 2001-2003".

האינתיפאדה השנייה: המשקיעים הבינו כי העמות יהיה ארוך

באינתיפאדה השנייה, אשר החלה ב-28 בספטמבר 2000, נכללו מספר אירועים קטנים אשר בנו את המיתון והשפיעו על הבורסה לשלילה כגון הלינץ' ברמאללה אשר הפיל את ת"א 25 ביום אחד ב-8% ופיגועים שונים ברחבי הישראל.

המשקיעים בשוק הבינו אז העימות יהיה ארוך - הדבר הוביל לכ-4 שנים של ירידות בשוק המניות ולצמיחה שלילית בשוק הריאלי בנוסף להיקף הנזקים הישירים שגרמה האינתיפאדה. מתחילת אינתיפאדה השנייה עד תחילת מארס 2003 השיל ת"א 25 יותר מ-40% מערכו.

צילום: אי–פי

בחודש מארס 2002 ספגה ישראל את מספר האבידות הגבוה ביותר מבין כל חודשי אינתיפאדת אל-אקצה: בשטחים נרצחו למעלה מ־30 חיילים ואזרחים ישראלים, ובתחומי הקו הירוק נערכו 11 פיגועי התאבדות, שבהם נרצחו 81 ישראלים נוספים.

תחושת חוסר הביטחון והקריסה המדינית הובילה את ממשלתו של אריאל שרון לצאת במבצע חומת מגן ב-29 במארס - מבצע שנמשך עד ה-10 במאי. ישראל פלשה לרמאללה בה ישב יאסר ערפאת יו"ר הרשות וצה"ל הרס את התשתית הארגונית של הרשות הפלסטינית ביו"ש.

במסגרת המבצע גויס סדר כוחות רחב של יחידות מילואים. בתגובה למבצע, מדד ת"א 100 הגיב בירידה של 5% כחודשיים אחרי כבר ירד ב-6%. ת"א 25 סגר את התקופה בירידה של 1%.

מלחמת לבנון הראשונה: הכלכלה הישראלית קרסה

מלחמת לבנון הראשונה היא דוגמה מובהקת למלחמה שישראל ידעה איך היא נכנסת אליה אך לא ידעה איך היא יוצאת ולכן גם השפיע על הכלכלה והמדדים לרעה. המלחמה החלה במבצע צבאי ב-6 ביוני 1982 שהסתיים ביוני 1985 עם נסיגת כוחות צה"ל משטחה של לבנון.

בתגובה למלחמה ירד מדד ת"א 100 ב-3% ביום הראשון ללחימה. חודשיים לאחר פרוץ המלחמה כבר הציג מדד ת"א 100 תשואה חיובית של 5%. אך מכיוון שישראל הרסה לגמרי את המערכת הפוליטית בלבנון, נוצרה אנרכיה ולא יכולנו לסגת. כתוצאה מכך, השווקים שקעו, הכלכלה הישראלית קרסה והאינפלציה הואצה.

מנחם בגין ואיראל שרון על הבופור במלחמת לבנון הראשונהצילום: ארכיון צה"ל

דוגמה מעניינת ביותר לקשר בין עימותים צבאיים לשוק ההון ניתן למצוא בתקופת מלחמת המפרץ בתחילת שנות ה-90 שהנזק הכלכלי מהמלחמה הוערך אז ב-650 מיליון דולר. בשבעת ימי המסחר שאחרי הפלישה לכוויית איבד מדד תל אביב 100 כ-20%.

מגמת ההתאוששות בבורסת תל אביב החלה כאשר צבא ארה"ב החל בתקיפה בעיראק - אמצע ינואר 1991. מרגע שהיה ברור כי תהיה הכרעה, השוק החל לעלות, למרות שדווקא אז התחילו הטילים ליפול בישראל.

מבצע נוסף התחולל בישראל לאחר שבקיץ 1993 חלה הסלמה במצב הביטחון בגבול הצפון. ראש הממשלה ושר הביטחון בשעתו , יצחק רבין, הורה ב-25 ביולי לפתוח במבצע "דין וחשבון".

במהלך המבצע תקף חיל-האוויר מטרות מחבלים רבות בדרום לבנון, וטנקים ותותחים של צה"ל הפגיזו כפרים, שאנשי החיזבאללה פעלו מתוכם. המחבלים הגיבו במטחי קטיושות לעבר ישובי הצפון. בתגובה למבצע מדד ת"א 25 שירד יום חמישי לפני ב-1.2% המשיך את מגמת הירידה עם ירידה נוספת של 1.95%, כאשר תוך מספר ימים מועט הצליח המדד להשיל מערכו כ-7%.

מבצע ענבי זעם שהחל ב-11 באפריל 1996 וכלל הפצצה כבדה של הכפרים השיעיים בדרום לבנון במטרה לייצור נהירת אזרחים צפונה, לכיוון ביירות, ובכך להפעיל לחץ על ממשלות סוריה ולבנון לרסן את פעולות החיזבאללה - הוביל את מדד ת"א 25 לירידה יומית של 1.24% (ירידה אשר התאימה למגמה מספר ימים לפני). בניגוד לשני ימי המסחר הראשונים סגר המדד את החודש בו התחוללה הלחימה בעלייה של 7%.

מלחמת לבנון השנייה: ההתאוששות בשוק ההון החלה כבר ביום הרביעי

בניגוד למלחמת לבנון הראשונה במלחמה לבנון השנייה, שהתרחשה בקיץ 2006 ועלתה למשק הישראלי קרוב ל-22 מיליארד שקל, הבינו המשקיעים שלמלחמה לא תהיה השפעה משמעותית על הכלכלה.

הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ בתצפית שטח במלחמת לבנון השנייהצילום: אביר סולטן, דו"צ

אחרי ארבעה ימים החיזבאללה,  אשר ירה אלפי טילי גארד על ערי הצפון, ביקש מאולמרט הפסקת אש. השוק ידע את זה ולכן ההתאוששות החלה כבר ביום הרביעי אף שהלחימה בצפון נמשכה.

מדד ת"א הציג ירידה של 8% בהתחלה אך חודשיים לאחר כבר הציג המדד עליה של 16%. מסתמן כי באותה המלחמה המשקיעים הסובלנים הרוויחו לאורך זמן מאחר ששוק המניות השאיר מאחור את המלחמה וחזר לעלות.

מבצע עופרת יצוקה שעלותו היומית הישירה (לא כולל אבדן תפוקה של העסקים) נאמדה בין 200-100 מיליון שקל - סה"כ 2.4 מיליארד שקל, נערך בין התאריכים 27 בדצמבר עד 18 בינואר. גם מבצע זה גרר בתחילה את מדד ת"א 100 לרדת 10% אך לאחר חודשיים המדד הציג עלייה של 25%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker