דרור רייך
שלי אפלברג

לדברי רון אייכל, האסטרטג הראשי של מיטב, "אין ספק כי קיימת אי ודאות רבה בכל האמור להשלכות המהלך הצבאי על השווקים. לא ברור כיצד המהלך הצבאי יתפתח, קשה לקבוע את התמורות עליהם".

"יחד עם זאת", הוסיף אייכל "אם נניח שעמוד ענן יהיה מהלך דומה לזה של עופרת יצוקה (18/1-27/12/2008) או מלחמת לבנון השנייה (14/8-12/7/2006), שנמשכו כחודש, השפעה על השווקים היתה בדיעבד חלקית למדי. הזעזוע הראשוני היה שלילי אך לאחר מכן התהפכה המגמה ומחירי המניות חזרו לעלות".

כיפת ברזל באזור ב"ש. לא זמן לכדורגלצילום: אילן אסייג

"דבר נוסף שיש לקחת בחשבון" המשיך אייכל  "הוא עלות המערכה הצבאית. באופן כללי ניתן לומר כי העלות היומית הישירה (לא כולל אבדן תפוקה של העסקים) של מבצע עופרת יצוקה נאמדה בין 100-200 מיליון שקל (סה"כ 2.4 מיליארד שקל). כפי הנראה, העלות הפעם היא אף נמוכה מהגבול התחתון היות שמבצע עופרת יצוקה נפתח בהתקפה קשה של חיל האוויר, בשונה מתקיפות כירורגיות הפעם. לכן, אם נהיה שמרנים ניתן יהיה להניח כי עלות המערכה היא כ-100 מיליון שקל ליום. במידה והמערכה תיארך, ותכלול גם פגיעות ברכוש ובנפש, העלות הרחבה הכוללת פיצוי למגזר האזרחי תגדל משמעותית".

אייכל הוסיף כי "חשוב לציין כי שבמבצע עופרת יצוקה, מערכת כיפת ברזל לא היתה קיימת (הוכנסה לשירות מבצעי במארס 2011). לפיכך, צפוי כי הנזק האזרחי יהיה צנוע משמעותית, מאשר היה בעופרת יצוקה, למרות העלות הגבוהה לשיגור כל טיל (אומדן של 35-50 אלף דולר ליחידה). כיוון שהמערכה נפתחה כשהתקיים מסחר בשווקים הפיננסים של תל אביב, כבר התבצעה ההתאמה הראשונית למערכה הצבאית. כלומר, כבר חל השינוי הראשוני במחיר ניירות הערך והמט"ח".

המסקנות הסופיות של מיטב הם "אנו לא חושבים שיש צורך דחוף בשינוי משמעותי בפרופיל הסיכון של תיק ההשקעות. זאת, במיוחד לאור ההנחה כי את הבור התקציבי שייפער, כפי הנראה, אנחנו נשלם דרך תוספת מסים ולא דרך הגדלת הגירעון - שנמצא כבר בקצה העליון המתקבל על דעתן של סוכנויות הדירוג".

"מבצע של שבועיים לא אמור להשפיע על הגירעון"

"כיוון שהמשקיעים הזרים לא בשוק, מצבנו טוב יותר מאשר לפני שנה, כי הלחץ נמוך יותר" אמר היום רפי ניב, מנכ"ל קרנות מיטב. "אפשר לראות זאת גם במחזור בבורסה שאיננו גבוה בתקופת אי ודאות ומתיחות ביטחונית.- כ-300 מיליון שקל בלבד".

האם צריך לשנות משהו בתיק ההשקעות ?

"לדעתי, זו טעות להגיב באופן מיידי לאירועים שיש כל כך הרבה אי ודאות בהם. האם תהיה כניסה קרקעית? מה תהיה התגובה בעולם? מה תהיה התגובה של מצרים? האם יפלו טילים על ת"א והאם תהיה מיד הפסקת אש? השווקים יורדים כעת כי רמת אי הוודאות עלתה. אולם, צריך להמתין ולראות האם יהיה שינוי מהותי בכלכלה המקומית בעקבות המבצע. לדעתי לא (בהנחה שהמבצע לא יסתבך). ב-10 השנים האחרונות היו אירועים כאלה כשבהתחלה היו ירידות למשך יום יומיים, ואז הבורסה חזרה לעלות. לכן לדעתי צריך להסתכל לטווחים יותר ארוכים".

האם טילים על ת"א ישנו את דעתך שתי רקטות כבר נשלכו אך יורטו על ידי צה"ל? 

תלוי. אם מדובר באירוע חד פעמי ומחר תהיה הפסקת אש - זה לא אמור להשפיע. אם זה יגרום להשבתת פעילות בתל אביב זה כן ישפיע".

האם פרמיית הסיכון על ישראל עלתה?

"ביומיים האחרונים אנו רואים ירידות שערים באג"ח הישראליות. המשקיעים רוצים פרמיית סיכון גבוהה יותר על השקעותיהם, כי הם מודעים לכך שקיים כעת יותר סיכון".

האם הגירעון יעלה?

"זה לא מבצע שאמור להשפיע על הגירעון. לא נכנסו לגיוס מילואים מסיבי שיגרום לאובדן ימי עבודה. שוב נהיה חכמים יותר ככל שהזמן יעבור, ונראה אם מדובר במבצע של שבוע, שבועיים או יותר .

האם כדאי להעביר את כל ההשקעות לחו"ל עקב המצב הביטחוני?

"משקיע חכם לא אמור להגיב. צריך לקבל החלטות ארוכות טווח. אם נסתכל על העבר נראה כי מי שהסיט את כל השקעותיו לחו"ל לפני חודשיים לא נהנה מהעליות החדות בתל אביב וסבל מירידות השערים בחו"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker