קרב אמפל: דיסקונט מעמיד לפירעון חוב של 80 מ' ד' על גדות

ארבעה ימים לאחר ההודעה המפתיעה של יוסי מימן, בעל השליטה בחברת אמפל, על העברת המפתחות לידי מחזיקי האג"ח, מתחילים הבוקר הבנקים במתקפה משפטית

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן פרוינד

ארבעה ימים לאחר ההודעה המפתיעה של יוסי מימן, בעל השליטה בחברת אמפל, על העברת השליטה לידי מחזיקי האג"ח, מתחילים הבוקר הבנקים במתקפה משפטית. הבוקר דורש בנק דיסקונט פירעון מיידי על חוב של 80 מיליון דולר שניתן לאמפל לצורך רכישת גדות מכליות בשנת 2007.

דיסקונט, המחזיק בשעבוד מלא על מניות גדות מכליות, הודיע אמש להנהלת אמפל כי הוא פועל במספר דרכים להחזרת החוב לרבות עיקול על מניות גדות שברשותו. אמפל, הנמצאת בהליך של הקפאת הליכים (chapter 11) בארה"ב, הודיעה כי בוחנת כרגע את כל האפשרויות המשפטיות העומדות בפניה.

יוסי מימןצילום: עופר וקנין

מאז הודיע מימן על העברת השליטה למחזיקי האג"ח בתחילת השבוע, מספר הצעות לרכישת גדות הוגשו על שולחנם של מחזיקי האג"ח. ל-TheMarker נודע כי מחזיקי האג"ח שכרו השבוע חברת ייעוץ לצורך בחינת אפשרויות המכירה של גדות מכליות המוערכת בשווי של 218 מיליון דולר ונחשבת לאחד מנכסיה העיקריים.

מחזיקי האג"ח מנסים באמצעות חברת הייעוץ להשביח את החברה ולמכור אותה במחיר גבוה, כך שיישאר להם חלק בעוגה. ביולי האחרון דיווחה אמפל כי היא מנהלת מו"מ עם קרן אמריקאית על הקצאה של 33% מהונה בתמורה לסכום של 72 מיליון דולר. על רקע זה, נגזר שווייה של גדות מכליות, המוחזקת במלואה על ידי אמפל, בסכום של 218 מיליון דולר (850 מיליון שקל), מה שיהווה את אחד הנכסים העיקריים לנושי החברה.

גדות מכליות, המנוהלת על ידי ארז מלצר, עוסקת ביבוא ושיווק של כימיקלים ובמתן שירותי הובלת כימיקליים באוניות. לפני חודשיים הורידה חברת הדירוג מעלות את דירוג האשראי של החברה ל-BBB- עם תחזית דירוג שלילית. על פי הדו"ח של מעלות, נכון לסוף ליוני 2012, עמד החוב של החברה על כמיליארד שקל.

גדות מייצרת הכנסות גבוהות אולם הרווחיות שלה אינה גבוהה. במחצית הראשונה של 2012 הסתכמו הכנסותיה בכ-254 מיליון דולר, ירידה של 7% מהרבעון המקביל. הרווח הנקי של החברה רשם עלייה של 147% אך לסכום של 5.2 מיליון דולר בלבד.

בינתיים, ממשיכים עורכי הדין של מחזיקי האג"ח להכין עצמם לקראת קבלת השליטה בחברה. ב-6 בדצמבר תגיש הנהלת אמפל בקשה לבית המשפט המחוזי בניו יורק להמרת חוב של 850 מיליון שקל למניות החברה. בכך יהפכו באופן רשמי מחזיקי איגרות החוב של אמפל - כגון כלל, מנורה, הראל ופסגות - לבעלי השליטה החדשים של החברה.

בהמשך התהליך, צפויים מחזיקי האג"ח למנות דירקטוריון חדש לחברה, כאשר כל מחזיק אג"ח ימנה מספר דירקטורים על פי חלקו היחסי בחוב. למרות שמספר הצעות לניהול החברה כבר הוגשו על שולחנם של מחזיקי האג"ח, הדירקטוריון החדש יהיה זה שימנה את המנכ"ל, מה שצפוי להתרחש לקראת ינואר 2013.

גדות מיכליותצילום: מורן מעיין / ג'יני

הצרות של אמפל, חברת האחזקות שמימן רכש לפני עשור ממשפחת שטיינמץ תמורת 83 מיליון דולר, החלו בסוף 2011 עם התמוטטות שלטונו של חוסני מובארק במצרים. פרויקט צינור הגז, שאליו היא נכנסה תחת חברת EMG, סבל מפיצוצים חוזרים ונשנים ועיכב את זרימת הגז מעבר למה שציפתה ההנהלה. כתוצאה מכך, רשמה אמפל ירידות ערך משמעותיות בשנה האחרונה, והצורך לשרת חובות אדירים נעשה כבד על כתפיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker