"סבירות גבוהה למימוש אחזקות אייפקס בתנובה בשנתיים הבאות"

לתאגידי הקיבוצים תוכנית מגירה לרכוש עם שותפים לפחות 51% מהחברה ■ מאז מכירתה חילקה החברה לתאגידים דיווידנד בסך 1.1 מיליארד שקל ■ לתנובה אין מה לחפש בחו"ל

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמירם כהן

"קיימת סבירות גבוהה שאייפקס תממש את אחזקותיה בתנובה בתוך שנתיים"ף כך אומר היום אציק בדר, יו"ר התאגיד הכלכלי הקיבוצי הגדול גרנות. קרן ההון הפרטית הבריטית אייפקס, רכשה בראשית 2008 את השליטה בתנובה (56%), מבעליה הקיבוצים והמושבים לפי שווי חברה  של כ-4.1 מיליארד שקל. במהלך פיננסי מתוחכם, רכשו התאגידים בהלוואות בנקאיות 23.2% מאחזקות הקיבוצים בחברה, כך שהקיבוצים ממשיכים להחזיק באמצעות התאגידים כמעט ברבע מתנובה. גרנות היא בעלת האחזקות הגדולה ביותר מבין התאגידים הקיבוציים וחלקה בתנובה הוא כ-6%.

בדר, שהוביל ביחד עם אחרים את המהלך, הכריז מספר פעמים בשנים האחרונות כי בכוונת התאגידים לפעול ביחד עם שותפים לרכוש מחדש את השליטה בתנובה. השותף המועדף עליהם הוא  מאיר שמיר, בעל השליטה בחברה הציבורית מבטח שמיר, המחזיקה ב-20.7% מתנובה. שוויה של תנובה נאמד כיום ב-5.5 מיליארד שקל, כך שעל התאגידים ולשמיר לגייס כ-700 מיליון שקל לרכישת שליטה, אף שהמחיר עשוי להיות גבוה יותר, בשל פרמיית שליטה שאייפקס תדרוש לקבל מהרוכשים, או שיופיעו מתחרים שיתמודדו מולם על החברה. עוד אמר בדר, בתשובה לשאלה, כי לתאגידים הכלכליים תכנית מגירה להגדלת חלקם בתנובה ואף לרכישת השליטה. 

איציק בדרצילום: רתומר נויברג

"אייפקס היא קרן הון פרטית להשקעות פיננסיות להשאת רווחים למשקיעיה. קרן מסוג זה רוכשת נכס ריאלי, משביחה אותו, מושכת ממנו דיווידנד ולאחר מכן מוכרת. מקובל שקרן השקעה מסוג זה, מחזיקה בנכס בין 5 ל-7 שנים. המשקיעים לא יודעים מה זה תנובה ומי זו תנובה. הם רוצים לקבל בזמן סביר את פירות השקעתם ולכן קיימת סבירות גבוהה שאייפקס תמכור בשנתיים הקרובות. אנחנו כבר אמרנו, לא פעם ולא פעמים, שיש לנו אינטרס  אסטרטגי להגדיל את חלקנו בתנובה ואף לחזור לשליטה ביחד עם שותפים", אמר בדר.

לגבי אפשרות שמתחרים פוטנציאליים ירכשו את השליטה אמר בדר, כי על כל רוכש שייכנס לתנובה יהיה להיכנס למו"מ עם התאגידים כבעלי אחזקות המייצגים את ספקי החלב ותוצרת חקלאית אחרת לתנובה. עוד אמר באדר כי התאגידים כבר קיבלו מתנובה דיבידנד בהיקף של 1.1 מיליארד שקל, סכום המהווה יותר ממחצית השקעתם ברכישת אחזקותיהם.

לגבי המשך פעילות החברה בחו"ל, כולל אופציה ליצוא מוצרי חלב, אמר בדר כי לחברה אין מה לחפש בחו"ל: "אין לתנובה שום יתרון יחסי בחו"ל, לא ברכישת נכסים, כמו מחלבות ומפעלים ולא ביצוא מוצרים. אין לחברה מה להציע לשוק העולמי ואין לה מה לייצא לשוק הזה. בענף החלב יש לישראל יתרון יחסי בתחום הידע והטכנולוגיה. אין זה מקרה שהפרה הישראלית מניבה 11.5 אלף ליטר חלב בשנה הרבה יותר מכל פרה אחרת בעולם. יש חברות ישראליות בהן אפימילק שבשליטת קיבוץ אפיקים והחברה הפרטית S.T.R   המייצרות מכונות חליבה ותוכנות לתפעול אוטומטי של מכוני חליבה ורפתות, שפועלות בהצלחה בחו"ל וזה הכיוון שצריך להיות בו", אמר בדר.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker